مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان با بیان این‌که ‌آشوراده به روی گردشگران و طبیعت‌گران باز می‌شود، گفت: با سرمایه‌گذاری صندوق ملی محیط‌زیست‌ در طرح طبیعت‌گردی جزیره آشوراده پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح‌ها و حمایت از موافقت اصولی‌ها برعهده این صندوق خواهد بود.
به‌ گزارش سفربازی، به نقل از میراث‌آریا، محمدرضا کنعانی با اشاره به تصویب طرح طبیعت‌گردی جزیره آشوراده، گفت: طرح جزیره آشوراده شامل دو بخش ۱۳۵ هکتاری گردشگری و ۲۲ هکتاری طبیعت‌گردی است که در بخش گردشگری سال گذشته سازمان همیاری شهرداری‌ها مجوز پنج هکتار طرح گردشگری را دریافت کرد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان افزود: در سال ۱۳۹۷ هم مجوز برای تفرج ۵۰۰ نفر در جزیره و اقامت شبانه ۸۰ نفر گرفته شده بود که کمیته ملی طبیعت‌گردی با این طرح مخالفت کرد و تفرج گسترده را موردنظر داشت.
او تأکید کرد: در چند ماه اخیر برای گردشگری و طبیعت‌گردی جزیره آشوراده اقداماتی اجرایی شد و در سفر رئیس‌جمهوری به استان احیای خلیج گرگان و طرح طبیعت‌گردی آشوراده موردتوجه جدی قرار گرفت و همچنین در چند ماه اخیر لایروبی آشوراده و لایروبی بین بندر ترکمن تا جزیره در همین راستا انجام شد.
کنعانی تصریح کرد: برای حل مشکلات جزیره آشوراده همه مشکلات نوشته شد و مورد بررسی قرار گرفت و اقداماتی ازجمله لایروبی بندرترکمن، احداث جاده از ۶۰۰ به ۷۰۰ متر برای دسترسی به جزیره و اتمام سکوی نیمه‌تمام در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد اقامت در محدوده بافت روستای قدیمی انجام شود.
او با بیان این‌که ما به دنبال فعال کردن جوامع محلی در جزیره آشوراده هستیم، افزود: تاکنون برای پنج نفر مجوز اکولاژ داده‌ شده تا ابنیه موجود را بازسازی کنند و مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان گفت: تاکنون و با تلاش‌های صورت گرفته مجوز محیط‌زیست اصلاح و تمدید شد، مصوبه کمیته ملی طبیعت‌گردی گرفته شد و نقشه فاز اجرایی آن‌که در سال ۱۳۹۷ اجرایی نشده بود در حال انجام است و در همین فاصله مشاور نقشه‌های اجرایی را طراحی کرد تا زمینه ورود سرمایه‌گذار مهیا شود.
او درباره نظارت و مدیریت جزیره هم گفت: در جلسه با رئیس سازمان محیط‌زیست کشور، مقرر شد نظارت عالی بر جزیره آشوراده با ستاد مرکزی باشد و در این مدت صندوق ملی محیط‌زیست نیز وارد عمل شده است.
کنعانی تاکید کرد: وظیفه این صندوق پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح‌ها و حمایت از موافقت اصولی‌هاست. در حال حاضر صندوق ملی درخواست موافقت اصولی داده که با موافقتی که از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سازمان همیاری صادر شد تا پایان آذر فاز اجرایی آن نهایی و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای