رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کوهپایه گفت: شهر کوهپایه از هزاران سال گذشته مورد توجه ایران‌باستان قرار داشته و به واسطه قرارگیری در مسیر جاده ابریشم یکی از مراکز تبادلات تجاری بوده به همین دلیل در دوران صفویان و در زمان شاه‌عباس اول کاروانسرای عباسی احداث شده است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، سعید ملکیان افزود: این کاروانسرا در ۷۵ کیلومتری شرق اصفهان کیلومتر ۶۰ جاده نائین و در مرکز شهرستان کوهپایه واقع شده است. این مکان دارای ۲۵ اتاق بوده که طراحی و معماری اتاق‌ها زندگی دوران ایران‌باستان را تداعی می‌کند. اتاق‌های شاه‌نشین کاروانسرای کوهپایه اصفهان در طبقه اول و در گذشته محل استراحت شاه‌عباس بوده است.

به گفته او، کاروانسرای عباسی تحت مالکیت اداره اوقاف است و در سال ۱۳۸۵ توسط اداره کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان مرمت و بازسازی شد و در اختیار سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار گرفت و تبدیل به هتل سنتی شد.

او با بیان اینکه روزانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی از این بنای ارزشمند دیدن می‌کنند، یادآور شد: این بنا به شماره ۲۶۹۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ۱۴۰۰ مورد بازدید ارزیاب و کارشناس یونسکو به‌منظور ثبت جهانی قرار گرفت و اکنون در تلاش هستیم تا به‌زودی آن را در فهرست آثار جهانی ثبت کنیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای