۰

چراغ سبز یونسکو به قشم و ارس

بازدید

یک عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو با اعلام این‌که ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو تایید شد، اما در بهار ۱۴۰۲ حکم آن تنفیذ خواهد شد، خبر داد که ژئوپارک قشم نیز کارت سبز یونسکو را دریافت کرد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، علیرضا امری‌کاظمی با اشاره به جلسه شورای عالی یونسکو که در تایلند برگزار شد، ایسنا گفت: ژئوپارک قشم کارت سبز یونسکو را دریافت کرد و عضویت آن در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها به مدت چهار سال دیگر تمدید شد.

به گفته او، در جلسه افتتاحیه این کنفرانس، ژئوپارک قشم در شاخص‌های توسعه جامعه محلی و مشارکت بانوان به عنوان یکی از بهترین ژئوپارک‌های جهان معرفی شد.

حکم ژئوپارک جهانی ارس تا اردیبهشت سال بعد

مدیر ژئوپارک قشم و مشاور ژئوپارک ارس همچنین درباره سرانجام پرونده ژئوپارک ارس، توضیح داد:‌ در اجلاس اخیر، ژئوپارک ارس تاییدیه اعضای شورای جهانی را دریافت کرد، البته تاییدیه شورای اجرایی یونسکو که در زمستان تشکیل جلسه خواهد داد را نیز باید دریافت کند تا در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ حکم ژئوپارک جهانی از سوی دبیرکل یونسکو به ارس تفیذ شود. به این ترتیب ارس پس از قشم، دومین ژئوپارک ایران و خاورمیانه خواهد شد.

امری‌کاظمی یادآور شد:‌ اگرچه ژئوپارک ارس تایید اعضای شورای ژئوپارک‌های جهانی را دریافت کرده، ‌اما با توجه به پایش‌هایی که در این مدت صورت خواهد گرفت لازم است تا زمان اخذ تاییدیه نهایی، فعالیت‌ها و عملکرد آن تداوم داشته باشد.

مشخصات قلمرو ژئوپارک‌های ارس و قشم

گفتنی است، قلمرو ژئوپارک ارس با مساحت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع که دارای ۳۱ ژئوسایت است، در محدوده جلفا در استان آذربایجان‌شرقی واقع شده است.

ژئوپارک جهانی قشم نیز که درحال حاضر دارای ۳۵ ژئوسایت است، سال ۱۳۸۵ در شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو ثبت شد، ‌اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل آنچه ناتوانی مدیران وقت سازمان منطقه آزاد قشم در اجرای اهداف و برنامه‌ها اعلام شد، از شبکه جهانی ژئوپارک‌ها خارج شد. این ژئوپارک در سال ۱۳۹۶ با اصلاح ایرادها، موفق به دریافت کارت سبز یونسکو شد. ژئوپارک‌های جهانی هر چهار سال، از سوی شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو ارزیابی می‌شوند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *