وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از اختصاص بودجه برای تکمیل موزه شهر تاریخی بلقیس خبر داد.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، عزت‌الله ضرغامی در حاشیه بازدید از شهر تاریخی بلقیس در اسفراین در جمع خبرنگاران، بیان کرد: در حال حاضر این پروژه ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن بودجه در نظر گرفته خواهد شد.

موزه بلقیس جایگاه اصلی خود را ندارد

او افزود: شهر تاریخی بلقیس دومین بنای خشتی و گلی ایران بعد از ارگ بم است اما به علت خوب معرفی نشدن توسط مروجان و صاحب‌نظران جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.

ضرغامی توضیح داد: بخشی از این شهر تاریخی کاوش شده و بخشی نیز باقی مانده است که باید کاوش‌ها تکمیل شود. بخشی از بودجه کاوش به صورت طبیعی سهم این مجموعه است که ما در پرداخت تسریع می‌کنیم.

اهمیت معرفی کشتی باچوخه اسفراین

وزیر میراث‌فرهنگی با اشاره به برگزاری کشتی باچوخه در اسفراین، تصریح کرد: فرهنگ ملموس ارگ بلقیس در حال کاوش است اما فرهنگ ناملموس نیز در آن وجود دارد که باید معرفی شود.

او تاکید کرد: در کنار این فرهنگ ملموس، اشاعه فرهنگ ناملموس مهم تر است و نویسندگان و صاحب قلمان باید در این حوزه حضور پیدا کنند. در این خصوص براساس وظایفمان جلو می رویم و بر این موضوع تاکید داریم که ترویج میراث فرهنگی بسیار مهم و اثر گذار است.

به گفته او، درصدد هستیم اشیای قیمتی و تاریخی دیگری را از دیگر نقاط کشور نیز به اینجا منتقل کنیم تا بعد از تکمیل این موزه جهت معرفی و بازدید مردم استفاده شود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای