معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: براساس ماده ۲۳ سعی می‌شود برای راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی در پیرانشهر یک ردیف بودجه اعتباری در نظر گرفته شود.

به‌ گزارش سفربازی، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، جواد واحدی در دیدار با کمال حسین‌پور، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس و خضر کاک‌درویشی، فرماندار پیرانشهر اظهار کرد: مردم کردزبان ایران فرهنگی بسیار غنی دارند، به‌گونه‌ای که در این مناطق تنوع صنایع‌دستی زیاد است. پس از دو سال کرونایی و اتمام دوران قرنطینه نیاز است که در جامعه نشاط تزریق شود و این نشاط را می‌توان با برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف فراهم کرد.

او توضیح داد: برای تامین و تجهیز اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیرانشهر یک میلیارد ریال تخصیص می‌یابد. پروژه‌های سرمایه‌گذاری نیمه‌کاره در این شهرستان در صورتی که توجیه اقتصادی داشته باشد می‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نیز در این دیدار تصریح کرد: برای تقویت زیرساخت‌ها در پایانه مرز تمرچین پیرانشهر به مدت یک ماه مسئولان استانی به صورت شبانه‌روزی کار کردند تا این پایانه آماده میزبانی از زائرانی حسینی باشد.

اهمیت پایانه مرزی مشترک با اقلیم کردستان عراق

حسین‌پور خاطرنشان کرد: داشتن پایانه مرزی مشترک با اقلیم کردستان عراق یک فرصت ویژه برای توسعه و رونق گردشگری در پیرانشهر است که برای استفاده از این ظرفیت باید زیرساخت‌های گردشگری این شهرستان تقویت شود.

او اضافه کرد: جنگل‌های پردانان، روستای خورنج، آبشارهای کانی‌لوسه و تعداد زیادی آثار طبیعی دیگر در پیرانشهر وجود دارد که هر کدام به تنهایی یک ظرفیت بی‌نظیر برای توسعه گردشگری محسوب می‌شود.

کمبود اعتبارات گردشگری پیرانشهر و سردشت

حسین‌پور با ابراز گله‌مندی از کمبود اعتبارات حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری پیرانشهر و سردشت بیان کرد: سال گذشته برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری پردانان پیرانشهر ۶ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفت که پاسخگوی نیازهای این مکان نبود و راه دسترسی به آبشارهای کانی‌لوسه نیز مناسب نیست.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس اظهار کرد: با توجه به کاوش‌های باستان‌شناسی انجام شده در اطراف سد کانی‌سیب بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی از این مناطق به دست آمده است که سال گذشته مقرر شده بود وزارت نیرو با تخصیص اعتبار موزه اشیای مکشوفه از کانی‌سیب را راه‌اندازی کند که تاکنون این اقدام عملی نشده است.

حسین‌پور گفت: ۹۰ درصد جنگل‌های آذربایجان غربی در سردشت قرار دارد که این جنگل‌ها می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد، که استفاده از این ظرفیت نیازمند سرمایه‌گذاری در حوزه رفاهی و اقامتی سردشت است.

او همچنین خواستار تخصیص اعتبار برای تجهیز اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیرانشهر و سردشت شد.

پل معلق و زیب‌لاین؛ با هدف توسعه گردشگری

جلیل جباری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی هم گفت: پیرانشهر به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی بسیار زیاد می‌تواند سالانه میزبان مسافران زیادی باشد که برای استفاده از این ظرفیت باید برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری آب برنامه‌ریزی شود. راه‌اندازی پل معلق و زیب‌لاین در این شهرستان از جمله ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری است که علاقه‌مندان می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها اقدام کنند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیرانشهر نیز در این دیدار اضافه کرد: در ۴۱ محوطه تاریخی پیرانشهر کاوش‌های باستان‌شناسی انجام شده است که آثاری از ماقبل تاریخ و عصر آهن در این مکان‌ها کشف شده و این نشان‌دهنده لزوم راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی در این شهرستان است همچنین ادامه این کاوش‌ها نیازمند تخصیص اعتبار است.

سلیمان بشیری گفت: قرار گرفتن در مرز همسایگی با کشور عراق فرصت خوبی برای پیرانشهر ایجاد کرده است که برای استفاده از این ظرفیت باید زیرساخت‌های گردشگری در این شهرستان تقویت شود تا مسافران ورودی از عراق بتوانند در این شهرستان چند روزی را ماندگار شوند.

رونق بازارچه مرزی پیرانشهر

به گفته او، بازارچه مرزی پیرانشهر یکی از بازارچه پر رونق استان محسوب می‌شود که مسافران از سراسر کشور برای خرید به این مکان سفر می‌کنند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیرانشهر از برگزاری جشنواره عسل در ماه آینده در این شهرستان خبر داد و نیز بیان کرد: مرکز احیای نساجی سنتی در پیرانشهر در دستور کار قرار دارد.

خضر کاک‌درویشی، فرماندار پیرانشهر هم توضیح داد: پیرانشهر ظرفیت‌های بالایی برای توسعه گردشگری دارد و برای توسعه و رونق آن باید بیش از پیش کار کرد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای