رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مبارکه گفت: قلعه تاریخی نهچیر یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی دوران صفویه است که از معماری زیبا و منحصربه فردی برخوردار است.

به گزارش سفربازی، ولی‌الله رهبری درباره قلعه تاریخی نهچیر، اظهار کرد: ارگ تاریخی نهچیر دارای وسعت ۲۰ هزار مترمربع و یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی استان اصفهان است و از لحاظ سبک معماری به صورت قرینه و قدمت آن مربوط به دوران صفویه تا اوایل قاجار است.

مجموعه‌های متنوع و دیدنی قلعه نهچیر

او افزود: این قلعه تحت مالکیت شهرداری مبارکه و معماری آن شامل مجموعه‌های متنوع و دیدنی از قبیل هفت خانه و حیاط که دو مورد آن به‌صورت خان‌نشین، قسمت‌های اداری، بازداشتگاه، اسطبل، دالان‌های تودرتو، انبار، هشتی‌ها، بادگیر و دارای چهار عدد برج کبوتر و سه عدد برج نگهبانی است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مبارکه گفت: قلعه نهچیر دارای تزئینات داخلی و قسمت‌های گوناگون دیگر است که به طورکلی در سبک و نوع معماری خود به‌عنوان یکی از بی‌نظیرترین قلعه‌های تاریخی در استان اصفهان محسوب می‌شود.

برج‌های متعدد دورتادور قلعه

رهبری توضیح داد: قلعه نهچیر در ۵۰ کیلومتری جنوب‌غرب اصفهان، به فاصله ۵ کیلومتر از مرکز شهرستان مبارکه و در وسط محله نهچیر فعلی واقع شده است. این قلعه به‌صورت مستطیل است و طول آن شمالی- جنوبی و عرض آن شرقی – غربی است. دورتادور قلعه برج‌های متعددی قرار دارد و ارتفاع دیوار قلعه حداقل هفت متر است و پهنای آن حداقل یک متر که در بعضی موارد به دو متر هم می‌رسد.

او خاطرنشان کرد: مرمت فاز اول این مجموعه برای تبدیل به اقامتگاه سنتی از سال ۱۳۹۳ توسط شهرداری مبارکه آغاز شده است و تا پایان سال ۱۴۰۱ عملیات مرمت به پایان می‌رسد. تاکنون ۸۰ میلیارد ریال توسط شهرداری مبارکه و با نظارت اداره میراث‌فرهنگی شهرستان در این مکان هزینه شده است. این اثر تاریخی به شماره ۱۸۹۵ در تاریخ ۱۱ مرداد  ۱۳۶۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای