داشتن حیوان خانگی از قدیم مرسوم بوده و بیشتر به داشتن سگ برای نگهبانی از خونه و باغ ختم می‌شده. یا پرنده‌هایی مثل قناری، طوطی، مرغ مینا و …. این حیوانات بیشتر مواقع به همدم و همراه صاحبانشون تبدیل می‌شدن. این روزا تک فرزندی برای کوچیکترها و تنها زندگی کردن برای بزرگترها همه گیر شده. آدما به خاطر درگیری و مشغله‌های کاری، خیلی نمی‌تونن کنار هم باشن و در نتیجه داشتن حیوان خانگی بیشتر شده. اهمیت حیوانات خانگی به حدی زیاد شده که یک روز خاص در تقویم برای اون‌ها در نظر گرفته شده. تاریخ ۱۱ آوریل سال میلادی، روز جهانی حیوانات خانگی نام‌گذاری شده. تو این روز بهتره بیشتر راجع‌به این موجودات دوست داشتنی اطلاعات کسب کنی. شاید یه روزی تو هم دلت خواست که یه حیوان خانگی داشته باشی، پس بهتره با اطلاعات کامل بری سراغش. اگه این موضوع برات جذابه، تو این مقاله با من همراه باش!

چرا از حیوان خانگی نگهداری می‌کنیم؟

شاید این سوال برات پیش اومده باشه که اصلا چرا باید حیوان خانگی داشت؟ راستش اصلا اجباری نیست! اما اگه برات خوشایند باشه این قضیه، میتونم بگم که داشتن حیوان خانگی خوبی‌ها و دردسرهای خودش رو داره. داشتن حیوان خانگی گاهی بهت حس امنیت میده. از تنهایی در میای و اون مثل یه دوست و همراه، همیشه کنارته و حتی گاهی ازت مراقبت هم می‌کنه. اگه بچه کوچیک داشته باشی، داشتن حیوان خانگی و مواظبت ازش، بهش از سن کم احساس مسئولیت رو یاد میده. میبینی چه اتفاق خوبی میتونه باشه؟ حالا اگه ترغیب شدی که حیوان خانگی داشته باشی، دوست داری بدونی کدوم حیوان رو میتونی تو خونه نگهداری کنی؟ پس بذار تا بهت بگم!

کدام حیوانات برای نگهداری در خانه مناسب هستن؟

اگه قصد داری حیوان خانگی نگهداری کنی، باید بدونی که هر حیوانی رو نمی‌تونی نگه داری. شرایط مختلفی از جمله آب و هوای محل زندگی، امکانات در اختیار، مواد غذایی و … رو باید درنظر بگیری. در این مورد اطلاعات کافی نداری و نمیدونی چه انتخابی مناسب‌تره؟ با من همراه باش تا برات بگم.

سگ

یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای حیوان خانگی، سگ‌ها هستن. این موجودات نجیب و وفادار که می‌تونن بهترین رفیق و همراهت در داخل و خارج از خونه باشن. مخصوصا برای کوچیکترها می‌تونن یه همبازی فوق‌العاده باشن چون عاشق بازی‌های پرتحرک هستن. در کنار همه خوبی‌های که دارن، می‌تونن حیوان پرخرجی باشن. نیاز به آموزش‌های اولیه دارن و باید باهاشون تمرین کنی. واکیسناسیون سگ‌ها رو جدی بگیر و برای معاینه دوره‌ای، حتما به دامپزشک مراجعه کن.

سفربازی - روز حیوانات خانگی

گربه

گربه‌های برخلاف سگ‌ها موجودات مستقل و وفاداری نسیتن. خیلی باید مواظب باشی که فرار نکنن چون معمولا نمی‌تونن راه برگشت به خونه رو پیدا کنن. به راحتی با اعضای خونه خو می‌گیرن. و انقدر ناز و ملوس هستن که به خوبی خودشون رو تو دل همه جا می‌کنن. ممکنه به گربه‌ها آلرژی داشته باشی، پس قبل از اینکه از گربه نگهداری کنی، این موضوع رو چک کن. مراقبت‌های پزشکی دوره‌ای و واکسیناسیون برای گربه‌ها هم باید انجام بشه.

سفربازی - سفر با حیوان خانگی

پرندگان

پرنده‌هایی مثل طوطی، مرغ عشق، قناری و فنچ میتونن انتخاب‌های مناسبی برای نگهداری داخل خونه باشن. این پرنده‌ها علاوه‌بر زیبایی، صدای زیبایی دارن و با آواز خوندن میتونن خستگی یک روز رو از تنت خارج کنن. اگه طوطی داشته باشی که با کمی تمرین، میتونی یه هم صحبت خوشگل داشته باشی. تنها مشکلی که ممکنه با پرنده‌ها داشته باشی، تمیز کردن قفس به طور مرتب هست. اما حواست به این نکته هم باشه که پرنده‌های خیلی حساس و زودرنج هستن. گاهی با یک صدای بلند یا لرزش شدید ممکنه به افسردگی دچار بشن.

سفربازی - سفر با حیوان خانگی

جونده‌های کوچک

از این گروه حیوانات میتونم به خرگوش، همستر و خوکچه هندی اشاره کنم. این جونده‌های کوچیک و بامزه کمی به زمان نیاز دارن تا با همخونه‌های خودشون خو بگیرن. اما وقتی باهات خو بگیرن و بهت اعتماد کنن، دیگه ولت نمی‌کنن! فقط باید حواست باشه غذاهای خوشمزه و مناسب بهشون بدی و محل زندگی‌شون رو تمیز نگه داری!

سفربازی - روز حیوان خانگی، سفر با حیوان خانگی

ماهی

ماهی‌ها بی‌آزارترین حیوانات خانگی هستن. موجودات بی‌سروصدایی که گاهی با ظاهر زیبایی که دارن، انسان رو به فکر فرو میبرن. برای نگهداری از ماهی‌ها باید حواست باشه که این موجودات خیلی حساس هستن و راحت آسیب میبینن. باید حواست به تغذیه این موجودات کوچیک باشه و محل نگهداری‌شون رو مرتب تمیز کنی تا آلودگی آب بهشون آسیب نزنه.

سفربازی - حیوانات خانگی و سفر با آنها

نکات مهم برای نگهداری حیوانات خانگی

قبل از اینکه سرپرستی یک حیوان رو قبول کنی، چندتا سوال از خودت بپرس. آیا میتونم متعهد باشم؟ نگهداری از حیوان خانگی مثل نگهداری از بچه، مسئولیت به همراه داره. آیا داشتن حیوان خانگی با سبک زندگی من متناسب هست؟ از پس هزینه‌های نگهداری از حیوان خانگی برمی‌آیم؟ حوصله و زمان کافی برای نگهداری از حیوان خانگی رو دارم؟ آیا فصای کافی برای اختصاص به حیوان خانگی رو دارم؟ کدوم نژاد از حیوانات توانایی زندگی در فضای خانه رو دارن؟ این سوال‌ها و سوال‌های مشابه میتونه بهت کمک کنه تا بهترین تصمیم رو بگیری. قبل از اینکه تصمیم بگیری چه حیوانی رو به سرپرستی بگیری، برای اطلاعات بیشتر حتما با یک دامپزشک مشورت کن.

سفر به همراه حیوان خانگی

وقتی تو خونه حیوان خانگی داری، دیگه به عنوان یه عضوی از خانواده باید بهش نگاه کنی. خب خانواده گاهی دلش سفر می‌خواد! خیلی وقت‌ها می‌بینیم که تو قوانین هتل‌ها و اقامتگاه‌ها یا وسایل حمل و نقل عمومی، مینویسن که ورود حیوانات ممنوعه. حالا باید چیکار کنیم؟ نگران نباش، این یه قانون کلی نیست و اقامتگاه‌هایی هم هستن که تحت شرایط خاصی اجازه ورود حیوانات خانگی رو میدن. میخوای بدونی کدوم اقامتگاه تو این قصیه باهات راه میاد؟ بیا تا بهت بگم.

سفربازی همراهته!

ما تو سفربازی دور هم جمع شدیم که سفر رو برات خاطره‌انگیز کنیم. اصلا دوست نداریم که موضوعی باعث بشه تا از سفرت لذت نبری. میدونم که به حیوان خانگیت وابسته شدی و  سفر بدون اون برات لذت نداره. پس به این فکر کردیم تا اقامتگاه‌هایی رو برات پیدا کنیم که اجازه ورود حیوانات رو بده. کافیه به سایت ما سر بزنی و با توجه به مقصد موردنظرت، اقامتگاه مناسب رو پیدا کنی. از شروع سفر تا آخرش همراهتیم!

با حیوان خانگیت سفر کن!

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای