بازار زرگری یزد از قدیم و ندیم  بین  مردم ایران و حتی دنیا زبون زده خاص و عام بوده ، این بازار بزرگ یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر بادگیرها محسوب میشه که قدمت اون به قرن‌های ۱۲ و ۱۳ هجری برمی‌گرده. اگر به شهر تاریخی یزد سفر کرده‌ باشی، حتما میدونی که تو فرهنگ و آداب و رسوم مردم با اصالت یزد استفاده از طلا و سرمایه گذاری روی اون چه اهمیتی براشون داره. مردم شهر یزد از قدیم به طلا خیلی علاقه داشتن و دارن، تو خیلی از مراسم‌های شادی و جشن‌ها هم مردم این شهر به عزیزاشون طلا هدیه میدن. این بازار قدیمی که تو دل میدون امیرچخماق قرارگرفته، یکی از اون جاهایی هست که  توریست‌ها خیلی بهش علاقه دارن، برای همین وقتی به شهر تاریخی یزد میان، حتما به اونجا یه سری میزنن. ما تو سایت مجموعه سفربازی همه جور خدمات سفر مثل رزرو هتل و اقامتگاه رو به دوستداران سفر و تفریح ارائه میدیم. تو ادامه این مطلب میخوایم شما رو بیشتر با جزئیات مربوط به بازار زرگری یزد آشنا کنیم، پس تا آخر این مقاله با سفربازی همراه باش.

بازار زرگری یزد، بدون حتی یک دزدگیر!

بازار زرگری یزد تو منطقه تاریخی امیرچخماق شهر یزد قرار گرفته، این بازار که قدمت اون به آخرای قرن ۱۲ هجری برمی‌گرده یکی از پررونق‌ترین و امن‌ترین بازارهای زرگری ایران به حساب میاد. مردم شریف یزد از قدیم به قناعت و ایمان شهرت زیادی داشتن و هرکسی که اونا را بشناسه این ویژگی اونا رو تایید می‌کنه، همین چشم و دل سیری مردم شهر یزد که باعث شده کسبه بازار زرگرها تو این شهر بزرگ بدون هیچ مدل سیستم امنیتی خاصی طلاهای خودشون رو تو مغازه نگهدارن، حتی بعضی از کسبه برای ویترین‌های خودشون حفاظ خاصی رو هم  نذاشتن و ویترن‌های طلا فروشی‌های یزد کاملا جلوی چشم مردم هست که همین موضوع، چیزی جز امنیت بالا رو تو این شهر تاریخی نشون نمیده.

۱. معماری بازار زرگری یزد

بازار زرگری یزد تو بافت تاریخی این شهر تو قسمت شمالی خیابون قیام یزد، نزدیکی میدون امیر چخماق قرار گرفته. قدمت این بازار به دو قرن پیش برمیگرده، یعنی اوایل قرن ۱۳ هجری قمری  زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار. این بازار در واقع قدیمی‌ترین بخش بازار سنتی شهر یزد به حساب میاد که به بازار خان معروفه ، این بازار از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که یکی از اونها بازار زرگرها هست.

سفربازی - معماری بازار زرگری یزد

معماری بازار زرگری یزد

بنای بازار زرگرها با معماری سنتی ایرانی-اسلامی ساخته شده و زیبای اون برای هر رهگذری خیلی جذاب و چشمگیره، بازار زرگری یزد به لحاظ معماری شباهت خیلی زیادی به بازار سرپوشیده و سنتی شهر تبریز داره. طول این بازار تاریخی حدود ۹۴ متر، عرض اون حدود ۳ متر و سقف اون با ارتفاع ۶ متر به صورت طاق مانند با قوس‌های هلالی و جناقی خیلی قشنگی تزئین شده. نور این بازار با طاق نماهای نورانی که تو سقف بلند قرار داده شده، تامین میشه و این طاق نماها نور بیرون رو به سمت داخل بازار هدایت می‌کنن. تو وسط بازار هم یه بخشی به عنوان طاق آهنگ وجود داره که باعث روشنایی بازار تو طول روز میشه. این بازار به دلیل قدمت تاریخی و اهمیتی که داره، تو اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ به شماره ۸۵۲۷  به عنوان اثر ملی از طرف میراث فرهنگی به ثبت رسیده.

سفربازی - بازار حاجی قنبر یزد

۲. رونق فروش طلا در بازار زرگری یزد

همه مردم ایران از علاقه مردم شهر یزد به طلا با خبر هستن و همین موضوع باعث شده شغل زرگری تو این شهر سود خوبی برای کسبه‌ای که این شغل رو دارن، داشته باشه. در واقع زرگری و طلاسازی تو یزد یک هنر و زیورآلات طلا یه نوع صنایعی دستی تو شهر بادگیرها به حساب میاد، اندازه خرید طلا تو همه فصل‌های  سال تو این شهر بالاست که نشون از رونق شغل زرگری تو شهر قنات و قناعت میده.

سفربازی - رونق فروش طلا در بازار زرگری یزد

رونق فروش طلا در بازار زرگری یزد

طلایی که تو بازار یزد فروخته میشه، مثل بقیه بازارهای ایران که تو اون ها طلای ۱۸ عیار عرضه میشه نیست. تو این بازار طلای ۲۴ عیار به مشتری‌ها میفروشن، طلای یزد با مرواریدهای خاویاری تزئین شده  به خاطر همین  تو داخل و خارج کشور بخصوص تو کشورهای عربی حوزه خلیج فارس زیورآلاتی که استادکارهای بازار زرگری یزد میسازن طرفدارهای زیادی داره. کاسب‌ها تو بازار زرگری یزد خیلی منصف هستن و طلا رو با اجرت کم ساخت، کیفیت بالا ، عیار بالا و با طراحی زیبا به مشتری‌ها عرضه میکنن. کسبه این بازار حتی تو روزهای تعطیلات نوروز هم که خیلی از بازارهای فروش طلا کم رونق هستن، فروشی خوبی دارن. بازار زرگری یا طلا فروش‌های یزد گردشگرهای داخلی و خارجی رو تو روزهای مختلف سال به خودش جذب کرده و فروش بسیار خوبی رو برای بازاریان این منطقه به همراه داشته.

۳. چه چیزهای در بازار زرگری یزد عرضه می‌شود؟

تو بازار زرگری یزد تقریبا ۲۵۰ تا مغازه زرگری و طلافروشی فعالیت میکنن، بازار زرگرها قدیما ۵۳ تا مغازه فعال داشته. البته امروزه تو این بازار فقط  زیورآلات از جنس طلا فروخته نمیشه و بعضی از مغازه‌ها تو این قسمت بازار سنتی شهر یزد لوازم عروسی برای زوج‌های جوون میفروشن.

سفربازی - چه چیزهای در بازار زرگری یزد عرضه می‌شود؟

چه چیزی در بازار زرگری یزد عرضه میشود

بیشتر گردشگرهای داخلی و خارجی که به شهر بادگیرها سفر می‌کنن، تو زمان بازدید از مجموعه تاریخی امیرچخماق یه سر هم به بازار زرگرها میزنن. خرید طلا و زیورآلات از این قسمت بازار تاریخی یزد تو بین گردشگرهایی که به این شهر سفر می‌کنن هم رونق زیادی داره که همین موضوع باعث شده، کسبه همیشه بازارشون داغ باشه.

سفربازی - بازار مسگرهای یزد

۴. موقعیت مکانی بازار زرگری یزد

بازار زرگری یزد تو محله دارالشفا شهر تاریخی یزد تو خیابون قیام، خیابون بازار زرگری قرار گرفته. از نظر موقعیت مکانی این بازار تاریخی تو نزدیکی بناهای باستانی مثل بازار خان، زندان اسکندر،هتل داد، مجموعه امیر چخماق یزد و مسجد جامع یزد قرار گرفته‌.

سفربازی - موقعیت مکانی بازار زرگری یزد

موقعیت مکانی بازار زرگری یزد

این بازار یکی از بخش‌های شهر یزد به حساب میاد که توریست‌های داخلی و خارجی بیشتر تو زمان سفر به یزد به اونجا سر میزنن. بازدید از بازار زرگری یزد به همه کسایی که به تاریخ و فرهنگ مردم ایران علاقه دارن، پیشنهاد میشه. این بازار تاریخی فرصتی خوبی رو برای گردشگرهایی فراهم کرده که علاقه به خرید و استفاده از زیورآلات طلا دارن، چون تو این بازار منسوجاتی از طلا عرضه میشه که پیدا کردن لنگه اون تو بقیه بازارهای طلا فروشی کار خیلی سختیه.

نمایش بازار زرگرها روی نقشه

مسیریابی بازار زرگرها

نتیجه‌گیری

یزد که به عنوان شهر بادگیرها شهرت داره، تو بافت تاریخی خودش تو منطقه امیرچخماق مجموعه‌ای از بازارها رو جا داده که بازار زرگری قدیمی‌ترین بازار این مجموعه به حساب میاد. قدمت این بازار سنتی به آخرای سده ۱۲ هجری قمری یعنی زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار بر می‌گرده. بازار تاریخی زرگرهای یزد به لحاظ شکل ظاهری و معماری شباهت زیادی به بازار سرپوشیده و سنتی شهر تبریز داره، کافیه تو این بازار قدم بزنی و از تماشای طاق‌ها، تیمچه‌ها و سقف‌های خیره‌کننده‌ای که کنار زیورآلات طلایی رنگ که تو این بازار فروخته میشه، لذت ببری. بنای بازار زرگرها خیلی سالم و مقاوم  هست و بازدید از اون برای چند دقیقه هم شده، حس لذت بخشی رو از دیدن میراث گذشتگان رقم میزنه. اگر به مکان‌های تاریخی علاقه داری و در کنار اون دوست داری لذت خرید را هم تجربه کنی بازار زرگرها برای شما گزینه مناسبی برای خرید و گردش هستش. برای سفر به شهر تاریخی و زیبای یزد می‌تونید، هتل محل اقامت خودتون رو از مجموعه ما یعنی سایت سفربازی رزرو کنین تا با بهترین خدمات و کیفیت، اقامتی خاطره انگیز و ماندگار رو تو شهر بادگیرها تجربه کنین. میتونید سوالات احتمالی خودتون رو درباره مدت رزرو، خدمات هتل‌ها و غیره از پشتیبان‌های صبور مجموعه حرفه‌ای سفربازی بپرسین، در ساعات مختلف شبانه روز پشتیبان‌های ما آماده پاسخگوی به شما هستن.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای