اصفهان یکی از بزرگترین و معروف‌ترین شهرهای ایران محسوب میشه. این شهر پر از اماکن دیدنی و تاریخی هست. چرا که قدمت تاریخی این شهر به سالهای دوری برمیگرده. زیبایی این شهر باعث شده تا در طی سال گردشگران و مسافرین بسیار زیادی از داخل کشور و خارج از ایران به این شهر زیبا سفر کنن. در واقع شما در هر فصلی که به اصفهان برین، مسافر خارجی و داخلی می‌بینین. یکی از اماکن تاریخی دیدنی در اصفهان آب گرم ورتون هست. 
Desktop Image Mobile Image
چشمه آب گرم ورتون در ۳۵ کیلومتری جاده اصفهان در منطقه‌ای به اسم ورتون قرار گرفته. استحمام در این آب گرم خواص درمانی بسیار زیادی داره به همین دلیل در طول سال افراد زیادی به سمت آب گرم ورتون اصفهان سفر می‎کنن. به عنوان مثال استحمام در آب گرم ورتون سبب آرامش دردهای عصبی و روماتیسمی میشه و نوشیدن آب این چشمه ترشح معده رو زیاد می‌کنه. با سفر به این منطقه حموم‌هایی رو مشاهده می‌کنین که به سبک دوره صفویه هستن، یعنی ظاهر اونها مخروط شکل بوده و یک بنای تاریخی محسوب میشن. البته ناگفته نمونه که برخی از این حموم‌ها هنوز پس از سالها سالم موندن و افراد می‌تونن از اونها استفاده کنن.

سفربازی - آب گرم ورتون

آب گرم ورتون

آب گرم ورتون اصفهان کجاست؟

برای اینکه خیلی راحتتر بتونین آب گرم ورتون اصفهان رو پیدا کنید و توی پیدا کردن مسیر گیج یا گم نشید من در ادامه براتون لوکیشن دقیقش رو گذاشتم که خیلی راحت میتونید ازش استفاده کنید.

آدرس دقیق آب گرم ورتون اصفهان

از اصفهان به سمت نائین، ۱۰۰متر قبل از پلیس راه سجزی، ۱۰کیلومتر بعد از روستای ورتون، دهکده گل سرخ از اونجا میتونین خیلی راحت به آب گرم ورتون برسین.

رزرو اقامتگاه در اصفهان

بررسی کامل آب گرم ورتون اصفهان، اثری تاریخی و زیبا

حوضخانه‌های چشمه آب گرم ورتون قدمت بسیار زیادی دارن و مربوط به دوره صفوی هستن. این حوضخانه‌ها در شهرستان اصفهان، بخش کوهپایه، هستان زمزه، ۱۵ کیلومتری جنوب غربی روستای ورتون واقع شدن. در تاریخ ۷ خرداد سال ۱۳۸۷ این آثار تاریخی با شماره ثبت ۲۲۹۳۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیدن. 

همونطور که در بالاتر اشاره کردیم، چشمه آب گرم ورتون در ۳۵ کیلومتری اصفهان، شهرستان نائین در روستای ورتون قرار داره و مسافتش از خود اصفهان ۶۰ کیلومتر هست. هنگامی که این مسیر رو طی می‌کنین و به این منطقه می‌رسین حمام‌هایی به سبک دوره صفویه رو مشاهده می‌کنین که بیشتر شکل اونها مخروطی هست. 

سفربازی _ چشمه آبگرم ورتون

چشمه آبگرم ورتون

این منطقه دارای آب‌وهوای مناسب بوده و چشمه‌های آبگرم بسیار زیادی در اون وجود داره. به همین دلیل در روزگاران صفویه محلی مناسب برای تفریح پادشاهان بوده. مجموعه آب گرم ورتون شامل چشمه‌های آبگرم معدنی، حمام‌ها، حوضچه‌های آبگرم، ساختمان سنگی تاریخی معروف به حوض مراد و بقعه‌ای به نام امامزاده آبگرمی هست. 

رزرو هتل‌های اصفهان

آبگرم ورتون متشکل از آب‌های کلرور بی‌کربنات و سولفات گرم هست و آهن و سدیم داره. به همین دلیل برای درمان و تسکین دردهای عصبی و رماتیسمی، کم خونی و دستگاه گوارش مناسبه. گل‌ولای‌های موجود در این چشمه نیز برای درمان برخی بیماری‌ها نظیر بیماری‌های پوستی، درد مفاصل، نقرس، کوفتگی ماهیچه‌ها و… موثره. 

این مکان با دارا بودن آب‌وهوای مناسب و همچنین چشمه آب گرم هر سالانه میزبان گردشگران بسیار زیادی بوده و هست. به همین منظور در این مکان کلبه‌هایی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته و ساخته شده تا پس از آب‌تنی در آب‌های گرم در اونها استراحت کنن. علاوه بر کلبه، رستوران و چایخانه از دیگر امکانات رفاهی آب گرم ورتون اصفهان هست. 

معماری بناهای چشمه آب گرم ورتون در نوع خود، بسیار منحصر به فرد هست که تالار سنگی و حوض مراد از نمونه‌های این شاهکار هنری محسوب میشن. علاوه بر آب گرم ورتون، قرارگیری این چشمه در تپه‌های مشرف بر دشت ورتون تا زفره از دیگر جاذبه‌های دیدنی این منطقه هستن. آسمان پر ستاره این منطقه در شب، چشمان هر بیننده‌ای رو جذب می‌کنه. 

سفربازی - آدرس دقیق آب گرم ورتون اصفهان

 

در پایان

اگر به اصفهان سفر کردین، حتما سری به آب گرم ورتون اصفهان بزنین و یک شب رو در کلبه‌های تمیز و با صفای این منطقه سپری کنین. آب گرم ورتون علاوه بر اینکه یه جاذبه گردشگری محسوب میشه در درمان بسیاری از امراض نیز موثر هست.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۸۸ رای