کرمان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران به حساب میاد که علاوه بر تاریخ و قدمتش، غذاهاش هم سری توی سرا داره. بعد از تماشای ارگ بم و دیگر دیدنی‌های این شهر باید غذاهای کرمانی رو بخوری تا متوجه بشی تازه آبگوشت چه مزه‌ای داره. آش و پلوهای کرمانی به قدری معروفه که حداقل یکبار باید در زندگی مزه‌شون رو بچشید. البته در کنار طعم خوب و مدل غذاهاشون باید به زیره کرمان اشاره کنیم. کرمانی‌ها از زیره همه جا استفاده می‌کنند حتی غذایی به عنوان زیره پلو دارند.

عطر غذاهاشون به حدیه که هوش رو از سر آدم می‌بره یعنی کافیه بوی غذا به مشام شما برسه! نکته بسیار مهم در طبخ غذاهای سنتی استفاده از ادویه‌جات به اندازه است که بومی‌های این شهر به خوبی این قاعده رو رعایت می‎کنند. خلاصه ما هر چقدر بگیم غذای کرمانی‌ها خوشمزه و رنگ و لعابه، نمی‌تونیم اصل مطلب رو ادا کنیم. با این وجود امروز با سفربازی می‌ریم شکم‌گردی در این شهر تا شما هم با انواع غذاها آشنا بشید. همراه‌مون باشید.

سفربازی-زیره پلو انواع غذای کرمانی

زیره پلو، از اصیل‌ترین غذاهای کرمانی

زیره هم خوشمزه است هم از مقوی‌ترین غذاهای سنتی کرمانه این غذا با ترکیب زیره سیاه و سبز درست می‌شه. با اینکه زیره اصلش برای کرمانه، اما مازندرانی‌ها هم زیره پلو رو جزو غذاهای محلی خودشون می‌دونند؛ البته تفاوت‌های در طبخ غذای دو استان وجود داره.

این غذا باعث می‌شه سوء‌هاضمه و نفخ شکم برطرف بشه. ناگفته نماند به کاهش وزن هم کمک می‌کنه. به خاطر طبع خیلی گرمی که زیره داره، این غذا با یک مواد غذایی که طبع سرد داره باید ترکیب باشه که برنج بهترین گزینه است. عده‌ای زیره پلو رو بال مرغ، تکه‌های گوشت، گوشت چرخ‌کرده و گوشت قلقلی درست می‌کنند. تهیه زیره پلو بسیار آسونه و بهتره دستور پخت این غذا رو از یک کرمانی بگیرید.

آبگوشت کرمانی مطنجنه یا متنجنه

اول زا همه باید بگیم این غذا نام‌های متفاوتی داره. آبگوشت کرمانی مطنجنه، متنجنه یا متنجون به قدری خوشمزه است که در مجالس مهم برای گرامیداشت مهمون، کرمانی‌های قدیم درست می‌کردند. البته در ایام محرم هم به عنوان نذری بین مردم پخش می‌شه. علاوه بر نام‌هایی که داره به عنوان آبگوشت امام حسینی هم شناخته می‌شه.

البته قبل از خوردن آبگوشت هر تصوری که از ابگوشت‌های معمولی دارید رو کنار بذارین. چون رنگ مطنجنه با تمام ابگوشت‌ها فرق داره. این غذا با نخود و لوبیا چیتی، گوشت گوسفندی، دنبه، سیب‌زمینی، سبزیجات معطر (شنبلیله، ترخون و جعفری)، برگه میوه‌های خشک (به، هلو و زردآلو)، پیاز، لیمو امانی، گردو و زیره درست می‌شه. قرار دادن انواع طعم‌ها کنار هم فقط از عهده کرمانی‌ها برمیاد. قدیمی‌های کرمان چون از گوشت گوسفند یا بزغاله در تهیه این آبگوشت استفاده می‌کردند همچین نامی رو براش گذاشتند. البته رنگ اصلی آبگوشت متنجنه به خاطر استفاده زیاد از انواع سبزی‌ها، سبز رنگه. 

آبگوشت زیره از انواع غذا کرمانی

مگه می‌شه کرمانی‌ها با زیره آبگوشت درست نکنند؟ از محالاته! زیره بسیار معطر و ضد نفخه. برای همین در اکثر غذاهای کرمانی‌ها وجود داره. شاید به خاطر همین خاصیت درمانیش آبگوشت زیره به وجود اومده.

 ماده اصلی تشکیل دهنده این غذا زیره است. و این آبگوشت هم با تمام غذاهایی که خوردید فرق داره. در زمان پخت این غذا از نخود، لوبیا و سیب‌زمینی استفاده نمی‌شه. زیره، گوشت، پیاز، رب گوجه‌فرنگی به‌همراه نمک، فلفل و زردچوبه این غذا رو تشکیل می‌دن. تقریبا مثل همون خورشت گوشته، اما زیره فراوان در تهیه‌اش به کار رفته. البته به این نکته هم باید اشاره کنیم اکثر کرمانی‌های قدیم در تهیه این غذا از رب استفاده نمی‌کنند. زردچوبه زیاد و زیره فراوان باعث می‌شه رنگ غذا زرد رنگ بشه.

سفربازی-آش گندم از انواع غذاهای کرمانی

آش گندم شیر، از مهم‌ترین انواع غذای کرمان

تقریبا هر استان قدیمی از کشور آش مخصوص به خودش رو داره و کرمان هم از این قاعده مستثنی نیست. آش گندم شیر، همانطور که از اسمش پیداست با گندم شیر، گوشت قرمز همراه استخوان، نخود، پیاز، گندم شیر، کشک سابیده ‌شده، رشته آش، نعنا داغ، سیر داغ، زردچوبه، نمک و فلفل سیاه تهیه می‌شه. بیشتر کرمانی‌ها در ماه رمضان این غذا رو برای افطار تهیه می‌کنند. چون قوت بالایی داره و باعث می‌شه انرژی‌شون ذخیره بشه. 

خود گندم شیر، از خوراک‌های محلی مغذی و پرقوت کرمانیه. مردم کرمان این ماده غذایی رو به تنهایی استفاده می‌کنند. گندم شیر از مخلوط گندم و شیر با زعفران، زنجبیل، زیره، سیاه‌دانه، زردچوبه، فلفل سیاه و غیره درست می‌شه. اگه مواد غذایی رو خوندید و اسم زیره رو توش ندیدید توجه کنید در تهیه گندم شیر این آش، زیره به کار رفته.

تهیه آش گندم شیر زمان‌بره، اگه کرمان رفتید به دنبال رستورانی باشید که بتونید یکبار هم که شده این غذا رو مزه کنید.

آش روزه در کرمان

درست متوجه شدید آش روزه! کرمانی‌ها چون آب و هوتای گرم و خشکی دارند و ماه رمضون خیلی براشون مهمه، خوراک‌هایی درست می‌کنند که در طول زمان روزه‌داری انرژی بیشتری داشته باشند. آش روزه‌داری هم یکی از اون‌هاست. آش روزه کرمان، غذای ویژه بردسیری‌های استان کرمان در ماه مبارک رمضانه. این آش معمولا در مساجد و حسینیه‌ها برای روزه‌داران پخته می‌شه و در رستوران‌های این منطقه کمتر به چشم می‌خوره. جو پوست ‌کنده، نخود، لوبیا، عدس، سبزی (تره، جعفری، اسفناج ، گشنیز، شوید) و چغندر در کنار هم تشکیل این آش رو می‌دن.

اما چیزی که در مورد این غذا جالبه، رسومات مردمه بردسیره! در بردسیر از شب اول ماه رمضان چند نفر به کوچه و خیابان‌ها می‌رن و شروع می‌کنند به خواندن شعرهای مخصوص خودشون، بعد از اون مردم آجیل و سبزی آش روزه رو به این افراد می‌دن. اگه دوست دارید برای یکبار هم که شده این غذا رو امتحان کنید، کافیه یک شب ماه رمضون مهمان بردسیری‌ها باشید.

سفربازی-قاتق کرمانی

قاتق کرمانی، اصیل و تاریخی

قاتق در کرمان به غذاهایی پختنی می‌گن که طرز تهیه‌اش آسونه و مدت زمانش هم کم. در ضمن این غذا باید با نون تیلیت بشه. در زمان‌های قدیم در کرمان این نوع غذا بسیار معروف بوده. قاتق شنبلیله، قاتق بابونه، قاتق مرزنجوش وجود داشته که این روزها فقط قاتق گوشت در کرمان طبخ می‌شه. 

قاتق گوشت رو با ترکیب مواد غذایی گوشت چرخ‌کرده، ادویه، آرد نخودچی، پیاز، تخم شوید و زیره و برنج، سیب‌زمینی، رب گوجه‌فرنگی و سبزی معطر درست می‌کنند. البته از زیره سبز و سیاه که ادویه اول کرمانی‌ها هم هست استفاده می‌شه. این غذا از لحاظ طعمی شبیه فلافل آبادانی‌هاست. بین کرمانی‌ها خیلی معروفه و تقریبا به عنوان غذای راحت همیشه درست می‌شه.

سفربازی-خورش آلوچه کرمان

خورش آلوچه مهم‌ترین نوع غذای کرمانی

این همه از زیره گفتیم. نوبت می‎رسه به آلوچه که برای کرمانی‎ها خیلی مهمه. کرمانی‌ها انواع خورش رو با زیره درست می‌کنند، اما در فصل بهار، که گوجه سبز و آلو به وفور یافت می‌شه، غذایی به عنوان خورش آلوچه با طعم ترش و ملس درست می‌کنند. مواد تشکیل دهنده این غذا، گوشت گوسفند، لوبیا چیتی، رب گوجه‌فرنگی، سبزی خشک (جعفری و گشنیز)، پیاز، آلوچه، آبلیمو، و ادویه‌جاته.

با شروع بهار خانم‌های کرمانی دور هم جمع می‌شن و با آلو این خورش خوشمزه و ترش رو درست می‌کنند. جدا از مزه فوق‌العاده‌ای که داره پر از ویتامینه. 

سفر به کرمان و لذت خوردن انواع غذای کرمانی

کرمان از اون شهرهاییه که به علت تاریخچه غنی‌اش هر ایرانی باید یکبار ببینه. در کنار تماشای تمام دیدنی‌های تاریخی این منطقه چیزی که حال و هوای آدم رو می‌تونه عوض کنه لذت خوردن غذاهای محلیه. اصلا یکی از مواردی که باید در سفر به یک شهر دیگر تجربه کنیم، خورن غذاهای محلی اون شهره. در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین غذاهای سنتی کرمان رو معرفی کنی. اگر راهی این شهر هستید حداقل یکی از انواع غذا در کرمان رو امتحان کنید. برای رزرو اقامتگاه هم روی سفربازی حساب کنید. در کرمان هتل‌ها و اقامتگاه‌های بی‌نظیری قرار گرفته که با جست‌وجو در سایت سفربازی می‌تونید به راحتی رزرو و بهترین اقامت رو تجربه کنید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای