به دنبال انتشار تصاویر و خبر پارگی یکی از تابلوهای نقاشی کمال‌الملک که در کاخ گلستان نگهداری می‌شود، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرد که این تابلو مورد بررسی فنی و آسیب‌شناسی دقیق قرار می‌گیرد.

به گزارش سفربازی، در متن این اطلاعیه که از سوی روابط عمومی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی منتشر شده، آمده است: «با دعوت از گروهی متشکل از کارشناسان متخصص حوزه مرمت تابلوهای نقاشی، قرار است تابلو مورد بررسی فنی و آسیب‌شناسی دقیق قرار گیرد. این درحالی است که تابلوی مذکور در گذشته نیز چندین بار مرمت شده است.

تخصیص اعتبار برای مرمت اضطراری

ضمن سپاس همیشگی بابت حساسیت اصحاب رسانه برای حراست از گنجینه‌های ملی، پایش سلامت آثار موزه‌ای در دستور کار اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی قرار دارد و هیأتی کارشناسی به این منظور مأموریت بازدید از مخازن و تالارهای کاخ موزه‌ها را به‌عهده دارند.

امسال نیز اعتبار لازم برای مرمت اضطراری تعدادی از تابلوهای نقاشی موجود در تالارها و مخازن کاخ موزه‌ها در نظر گرفته شده که این مهم به انجام می‌رسد.»

نقاشی آسیب‌دیده که به تازگی تصاویری از پارگی آن از سوی یک فعال گردشگری در فضای مجازی منتشر شد، تابلوی «گربه و قفس قناری» اثر محمد غفاری، معروف به کمال‌الملک است که در سال ۱۳۰۸ هجری قمری در ابعاد ۶۱ در ۴۷ سانتی‌متر، با رنگ‌روغن روی بوم اجرا شد و هم‌اکنون در کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شود.

شاید کوبیدن میخ موجب پارگی شده است

آرش مودی، فعال گردشگری که نخستین بار تصاویری از وجود پارگی در این تابلو را منتشر کرده، گفته بود: مسؤولان حاضر در سالنی که این تابلو در آن به نمایش گذاشته شده از وجود این پارگی ابراز بی‌اطلاعی کرده و حتی این احتمال را دادند که «شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده است»!

گفتنی است، برخی بازدیدکنندگانِ کاخ گلستان نیز تصاویر قدیمی‌تری را از این تابلو منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این پارگی از مدت‌ها قبل وجود داشته و تابلو مرمت نشده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای