بدون شک، یکی از جالب‌ترین انواع موزه‌ها اونهایی هستن که گنجینه‌های سنگ‌های مختلف رو به نمایش می‌ذارن! برای کسانی که به گنجینه‌های سنگ‌های خاص علاقه دارن، یک خبر خوب دارم. درگذشته هیچ کلکسیون یا گنجینه تخصصی در این زمینه در ایران وجود نداشت، اما چند سال پیش، اولین موزه تخصصی در زمینه سنگ‌های قیمتی در ایران، در شهر یزد راه‌اندازی شده. این موزه در حال حاضر جزو بهترین و جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی این شهر محسوب میشه، چون سنگ‌های خاص به نمایش گذاشته شده در اون به‌قدری زیبا هستن که حتی افرادی که به بازدید از موزه یا به‌طور تخصصی، به تماشای سنگ‌های قیمتی علاقه چندانی ندارن، برای مشاهده این کلکسیون مشتاق میشن. این مطلب رو به معرفی گنجینه سنگ یزد اختصاص دادم تا به‌طور کامل با این کلکسیون ارزشمند و دیدنی آشنا بشی.

گنجینه سنگ یزد کجاست؟

گنجینه سنگ یزد با نام موزه گنجینه سنگ یزد هم شناخته میشه که توسط آقای اردانی راه‌اندازی شده. در این مکان، برای اولین بار در ایران، انواع سنگ‌های قیمتی و خاص به‌طور تخصصی جمع‌آوری شدن تا برای علاقه‌مندان به سنگ‌های گوناگون در ایران جایی وجود داشته باشه که بتونن به اون مراجعه کنن و به تماشای سنگ‌های مختلف بپردازن.

سفربازی - گنجینه سنگ یزد کجاست؟

گنجینه سنگ یزد

نکته جالب اینه که تمام سنگ‌های گردآوری شده در این موزه، از شهر یزد استخراج شدن. این موضوع به‌تنهایی نشان‌دهنده تنوع و ارزشمندی شهر تاریخی یزد هست. این شهر، یکی از غنی‌ترین مناطق معدن خیز در ایران به‌شمار میره، پس گنجینه سنگ احداث شده در اون می‌تونه خیلی هیجان‌انگیز باشه! چون زیباترین، متنوع‌ترین و قیمتی‌ترین سنگ‌ها از دل این معادن بیرون میان. بیشتر مجموعه‌هایی که در این زمینه به‌وجود اومدن، شامل سنگ‌های صنعتی هستن، اما در این موزه از انواع سنگ‌های کلکسیونی و قیمتی استخراج شده از یزد استفاده شده که این ویژگی باعث تمایز این مکان میشه.

کلکسیون گنجینه سنگ یزد چطوریاست؟

گنجینه سنگ یزد شامل ۷۰ ویترین میشه که به‌صورت دیواری یا زمینی در فضای اون قرار گرفتن. هر یک از این ویترین‌ها شامل سه طبقه میشن که در هر طبقه سنگ‌های قیمتی و نادر چیده شدن. سنگ‌های جمع‌آوری شده در این مکان از نوع قیمتی و صنعتی هستن. بسیاری از زمین شناسان،‌ برخی از اونها رو از نوع زیباترین سنگ‌ها در نظر می‌گیرن.

سفربازی - ویژگی‌های کلکسیون گنجینه سنگ یزد

کلکسیون گنجینه سنگ یزد

سفربازی - موزه ترمه یزد

برخی از این سنگ‌ها شامل این موارد میشن:

 • جاسپر
 • عقیق
 • اپیدوت
 • ژیپس
 • سیلینیت
 • فلوریت
 • آمیتیس
 • صدف آبولون
 • ورفونیت
 • سنگ‌های رسوبی مختلف
 • شهاب سنگ

از بین سنگ‌های نام برده شده، متنوع‌ترین کانی‌هایی که در این موزه موجود هست شامل انواع کانی‌های جاسپر و عقیق هستن. البته، جمع‌آوری سنگ توسط مسئول این موزه همچنان ادامه داره. آقای اردانی اعلام کرده که قصد داره تنوع و تعداد سنگ‌های موجود در این مکان رو افزایش بده تا بازدیدکنندگان با گنجینه‌ای پربارتر روبه‌رو بشن.

مکان‌های دیدنی نزدیک به گنیجنه سنگ یزد

در نزدیکی گنجینه سنگ یزد یک موزه دیگه هم وجود داره که فقط افراد با سلیقه خاص از اون دیدن می‌کنن. در کنار این کلکسیون، موزه خودروهای کلاسیک قرار داره. اگه به دیدن کلکسیون سنگ رفتی،‌ نباید بازدید از این موزه رو از دست بدی. چون دیدن خودروهای کلاسیک و آشنایی با عملکرد متفاوت اونها می‌تونه خیلی جذاب باشه. در این مکان انواع خودروهای دست‌ساز و شناسنامه‌دار تاریخی به نمایش گذاشته میشن. در سال ۱۳۹۷، این موزه توسط شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) به‌عنوان بهترین مجموعه کشور و نوآورترین موزه ایران معرفی شد.

سفربازی - مکان‌های دیدنی نزدیک به گنیجنه سنگ یزد

مکان‌های دیدنی نزدیک به گنیجنه سنگ یزد

شرایط بازدید از گنجینه سنگ یزد

موزه سنگ یزد در ساعت‌های ۹ تا۱۳:۳۰ و ۱۷ تا ۲۱ قابل بازدید هست. گردشگران ایرانی برای بازدید از این مکان باید مبلغ ۳ هزار تومان بپردازن. اما این مبلغ برای گردشگران خارجی به ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کنه. برای رفتن به این موزه باید این آدرس رو در پیش بگیری: یزد، خیابان کاشانی، کارخانه جنوب، جنب موزه خودروهای کلاسیک، موزه گنجینه سنگ.

درمورد افتتاحیه این گنجینه

راه‌اندازی موزه سنگ در شهر یزد، چه‌بسا در ایران حرکت بسیار جدیدی بود، اما با این وجود افتتاح این موزه به‌خوبی پیش رفت. در زمان راه‌اندازی این مکان،‌ انواع متنوعی از کانی‌ها گردآوری شده بودن،‌ اما مسئول این بخش برای جمع‌آوری انواع بیشتر سنگ‌ها و گسترش این موزه وعده داده بود. خوشبختانه، وعده‌ای که ایشون در زمان افتتاحیه دادن عملی شد. چون در حال حاضر، گنجینه سنگ یزد یکی از موزه‌های خوب و خاص در کل کشور محسوب میشه.

سفربازی - موزه مارکار یزد
سفربازی - درمورد افتتاحیه گنجینه سنگ یزد

افتتاحیه گنجینه سنگ یزد

کمی قبل‌تر از افتتاحیه این موزه، مسئول آن آقای اردانی موزه دیگری در همین زمینه در کیش راه‌اندازی کرده بود که طی اون با یک سری مشکل مواجه شد. ایشون اعلام کردن که باتوجه به افتتاحیه موزه سنگ کیش در ۲۰ دی ماه، تمام نواقصی که طی اون روند نمایان شدن بررسی شده تا از بروز اونها در افتتاحیه موزه سنگ یزد جلوگیری بشه.

رزرو هتل و ویلا در یزد

نظر تو درمورد موزه سنگ یزد چیه؟ اگه از این موزه دیدن کردی حتما نظرت رو برای من بنویس. در غیر این صورت، برای من بنویس که کدوم یک از ویژگی‌هایی که درمورد گنجینه سنگ یزد بیان کردم به نظرت جالب اومد؟

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۷ رای