۰

روستای ایستا طالقان

سفربازی - روستاي ايستا طالقان
بازدید

روستای ایستا طالقان

در روستای ایستا طالقان همه چیز ایستا و متوقف شده، اینجا برق نیست، ماشین نیست، تلفن و هیچ وسیله ارتباطی نیست. حتی افراد این روستا شناسنامه هم ندارن و جزء آمار سرشماری ایران نیستن.

اهالی روستای ایستا ترک زبان هستن و از تبریز و منطقه آذربایجان به این نقطه از طالقان مهاجرت کردن. سبک زندگی اونها مانند دوران قاجاره و بین سنت و مدرنیته متوقف شدن. از مقلدین آیت الله تبریزی هستن که ۸۰ سال پیش زندگی میکرده.

در این روستا همه چیز به صورت طبیعی، دست نخورده و سنتیه. مردم آروم و با اخلاقی داره و بسیار مقید به حلال و حرام و انصاف.. به دور از هیاهو و زد و بند های زندگی امروزی در آرامش و صلح در کنار هم زندگی میکنن. افرادی زحمت کش هستن و نه با کسی از بیرون از روستا در تماس هستن و نه کسی باهاشون تماس خاصی داره.

به دور از همه

ورود به این روستا که مثل قلعه ای محسور میمونه، ممنوعه. گاها بنا بر ضرورت ارتباطی با بیرون از روستا دارن. مردم ایستا نه شب نشینی دارن و نه تا دیر وقت پای تلویزیون وقت میگذرونن. اهالی روستای ایستا نه مراسم عروسی دارن، نه عزا، ‌نه تولد، نه سالگرد ازدواج و…

با تاریکی شب بعد از خاموش کردن فانوس‌ها میخوابن و صبح سحر با ادای نماز صبح روز پر تلاششون رو آغاز میکنن. اهالی ایستا خودشون رو اهل توقف هم مینامند .

سفربازی - نمایی از بالای روستای ایستا طالقان

نمایی از بالای روستای ایستا طالقان

ارتباط روستای ایستا با بیرون

برای کارهای بسیار ضروری مثل تهیه مایحتاجی که قادر به تهیه اون نیستن به طالقان میرن. سعی دارن تمام حرفه‌هایی مثل آهنگری ، نجاری و… که لازمه برای زندگیشون خودشون انجام بدن و محتاج محیط بیرون از روستا و آدم هاش نباشن.

از ویژگی های جالب این مردم خاص اینه که اصلا وابستگی خاصی به مال دنیا ندارن و مالکیت برای اونها زیاد مفهوم حیاتی‌ای نیست. برای اموالی مثل ملک و زمین با کسی درگیر نمیشن و به آرامی از اون مال چشم پوشی میکنن. به طرز عجیبی صلح و آرامش در اینجا در جریانه. اونا اهالی بیرون از روستا رو اهل بیرون صدا میزنن.

اهالی ایستا به شدت اعتقاد به ظهور امام زمان عج دارن. هر جمعه شمشیرهای خود رو آماده و پرداخت میکنن تا به یاری رهبر خودشون بشتابند.

شرایط زندگی در روستای ایستا طالقان

تردد در این روستا با اسب و قاطر و امثال این انجام میشه و هیچ وسیله نقلیه‌ای مثل ماشین، موتور، تراکتور و … در اینجا دیده نمی‌شه. همه چیز سنتی و دستی انجام میشه. کشاورزی هم در اینجا به شیوه سنتی و کاملا با زحمت بدنی انجام میشه و از هیچ تکنولوژی‌ای برای به دست آوردن ملزومات استفاده نمی کنن.

بچه های این روستا برای تحصیل به شهر نمیرن و در مکتب خانه‌های ایستا به صورت سنتی به فراگیری اصول اولیه زندگی، فقه، اصول اعتقادی و خوشنویسی مشغول میشن. در کل این روستا ۱۸ الی ۲۰ کتاب وجود داره که رساله عملیه میرزا صادق مجتهد تبریزی و کتاب خطی سید حسین نجفی طباطبایی جزو این کتاب هاست.

مردهای زحمت کش این روستا بیشتر مواقع کلاه‌هایی پشمی به سر دارن و شلوارهای دست بافته پشمی و یا نخی به پا دارن. در اکثر مواقع پیراهن‌هایی بلند دارن که تا زانو های اونا میرسه.

اوقات شرعی و ساعت نماز و روزه و … رو خودشون استخراج میکنن و با نظر کسی کاری ندارن. گفته شده که جمعیتی نزدیک به ۲۵۰ نفر داره که همگی به زبان آذری صحبت می‌کنن و بزرگ آنها هم شخصی است که حدود ۸۰ سال سن داره.

سفربازی - طبیعت روستای ایستا طالقان

طبیعت روستای ایستا طالقان

مردم روستای ایستا

انسان‌های مهربانی هستن و اگر کاری از دستشون بر بیاد دریغ نمی کنن. اهل تنش نبوده و به راحتی از حق خود گذشت می کنند تا تنش و درگیری‌ای به وجود نیاد. زن های افراد داخل روستا رو کسی تا بحال ندیده و هیچ زنی هم اجازه ورود به این روستا رو نداره.

در ایستا اسب‌های اصیل و بسیار ارزشمندی پرورش داده میشه که میلیاردها تومن ارزش دارن. این اسب‌ها مشتریان متمولی از کشورهای عربی داره. با اینکه ثروتمند هستن ولی اصلا اهل تجملات نبوده و اینکه خداوند نیازهای اولیه اونا رو فراهم کرده شکر گذار هستن.

عده‌ای از اونها هم از فروش زمین‌های پدری خود در تبریز ثروت خوبی به دست آوردن. آنها از محصولاتی که منشا اون معلوم نباشه و یا از کود شیمیایی و مواد دیگه در به عمل اومدن اونها استفاده شده باشه استفاده نمی‌کنن و اگر هم گوشت مصرف کنن که بسیار کم هست از گوشت حیوان نر حلال گوشت استفاده می کنن.

خروج از روستای ایستا

فرزندان اهالی روستا بعد از بلوغ و سن قانونی میتونن حق انتخاب داشته باشن که در روستا باشن یا به خارج از روستا کوچ کنن. گفته میشه  قانون اینه که اگر کسی از روستا خارج شد دیگه حق بازگشت نداره و باید زندگی خودش رو جای دیگه سپری کنه که بیشتر افرادی که از روستا خارج میشن به تبریز شهر آبا و اجدادیشون میرن.

اگر از بالا به این روستا نگاه کنید خونه‌هایی رو میبینید که در اطرافش زمین‌های کشاورزی و مراتع دیده میشه  و در شب در سکوت و تاریکی فرو میره.

سفربازی - روستای ایستا طالقان

روستای ایستا طالقان

البته نمیشه وارد روستا شد ولی دیدن موقعیت این روستا و حس کردن و دیدن دیوارهایی که پشتش یه دنیای دیگست هم میتونه جذاب باشه. البته به شرطی که آرامش این انسان‌های شریف رو بهم نزنه.

برای رسیدن به این روستا لازمه که اول به طالقان برسی. اگر دوست داشتی در طالقان هم اقامت داشته باشی تیم سفربازی در کنارته که انواع اقامتگاه‌های بومگردی، ویلا و… رو در اختیار داشته باشی و به راحتی به این منطقه بیای

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۵ رای
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *