امروز قراره با یکی دیگه از زیبایی‌های جزیره‌ی قشم آشنا بشی و در تصمیمت برای سفر به این جزیره مصمم‌تر بشی.

ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه هست. شاید بپرسی ژئوپارک چیه؟ ژئوپارک از نظر یونسکو منطقه‌ای با وسعته که مرزهای مشخصی داره و در اون محدوده چند پدیده‌ی بارز زمین‌شناسی قرار گرفته. این محدوده باید بتونه باعث توسعه اقتصادی جامعه اطرافش بشه. بعضی از ژئوپارک‌ها، آثار تاریخی، باستان‌شناسی، بوم شناسی و میراث فرهنگی رو هم در دل خودشون جای دادن.

ژئوپارک قشم به مساحت ۳۰ هزار هکتار در غرب جزیره قرار گرفته. محدوده طولی این ژئوپارک از شرق به روستای طبل و روستای سلخ، و از غرب به روستای گوری و روستای کانی منتهی میشه.

سواحل شمالی جزیره، از سمت بالا و سواحل جنوبی از پایین این ژئوپارک رو احاطه کردن. این ژئوپارک در حال حاضر در فهرست جهانی ژئوپارک‌ها قرار داره. در ادامه با برخی از ژئوسایت‌های برتر این ژئوپارک جذاب و دیدنی آشنا میشی. دره‌ی ستارگان با اشکال متنوع و ستاره‌هایی که گویی در حال کنده شدن از آسمان و افتادن در ته این دره هستن، تنگه چاهکوه با حفره‌ها و دالان‌های حیرت‌انگیز، دره تندیس‌ها با اشکال و مجسمه‌هایی خیالی که انگار پیکرتراشی ماهر اونهارو تراش داده، کاسه سلخ با تپه‌هایی کوچک و بزرگ مخروطی شکل که از دل زمین بیرون اومدن، غار نمکدان با مناظری رویایی و سفید رنگ پوشیده شده با نمک، تنگه عالی با مناظری تماشایی، دولاب، بام قشم، دره شور، کوراکورا کوه، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، جنگل حرا، غار خربس، دره قاضی، تنگه کریان، جزایر ناز، روستای لافت و چندین و چند جاذبه‌ی دیگه از جمله این ژئوسایت‌ها هستن که بازدید از اونها خالی از لطف نیست.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای