اول از همه روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی رو به اون مسافرایی که همیشه توی سفر حواسشون هست، محیط رو آلوده نکنن و تمام کیسه‌های پلاستیکی رو جمع می‌کنن، یا اونایی که توی خونه‌هاشون زباله‌ها رو تفکیک می‌کنن و بازیافتی‌ها رو با وسواس زیادی جمع می‌کنن، یا اون آدمایی که وقتی می‌خوان برن خرید با خودشون کیسه‌های پارچه‌ای می‌برن و در نهایت اون مادر و پدرای مسئولیت‌پذیری که تمام این رفتارای زیبا رو به بچه‌هاشونم یاد می‌دن، تبریک میگم.

توی این متن از وبلاگ گردشگری سفربازی می‌خوام به روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی بپردازم و یادتون بیارم که زمینی که روی اون زندگی می‌کنیم و طبیعتی که باهاش عجین شده، ارث پدر ما نیست. بلکه یه امانته توی دستای ما که قراره همونطور که تحویلش گرفتیم، به نسلای بعدی تحویل بدیم. اگر تو هم آدم مسئولیت‌پذیری هستی و نگران زمین، تا انتهای این متن با ما همراه باش.

کیسه‌های پلاستیکی رو جمع کن، حتی اگر تو نریختیشون

سفربازی - کیسه‌های پلاستیکی

کیسه‌های پلاستیکی

مسئولیت‌پذیری در مقابل زمین به این معنی نیست که فقط دور و اطراف خودمون رو تمیز کنیم یا اینکه حواسمون باشه، خودمون چیزی توی طبیعت نریزیم. مسئولیت‌پذیری یعنی اینکه اگر دیدیم دیگری هم این کار رو کرد، اول بهش تذکر بدیم و اگر بی‌اعتنایی کرد، ما وظیفه‌امون رو به خوبی انجام بدیم، یعنی زباله‌هایی که بقیه ریختن رو هم جمع کنیم. وقتی به طبیعت سفر می‌کنید یا اینکه کنار ساحل قدم می‌زنید، واقعا چه چیزی می‌تونه بیشتر از دیدن حجم زیادی از زباله‌ها، براتون آزار دهنده باشه؟ اینکه بدونید هیچ جایی برای نشستن نیست یا اگر هست، منظره‌ی زیبایی برای دیدن وجود نداره. روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی، یعنی یادمون باشه هر کیسه‌ی پلاستیکی یا هر چیزی که از پلاستیک درست شده، قراره مدت‌ها روی زمین بمونه و چشم‌ها رو آزار بده. پس تو اون کسی باش که کیسه‌ها و بطری‌ها رو به سطل زباله منتقل می‌کنه.

سفربازی - روز جهانی شبکه های اجتماعس

تفکیک زباله‌ها، نشان از شعور ماست

سفربازی - تفکیک زباله

تفکیک زباله

شما از دسته افرادی هستید که دو تا سطل جداگونه توی خونه‌اشون دارن و همیشه حواسشون هست که هی کیسه‌ی پلاستیکی رو توی زباله‌های تر نندازن یا نه؟ اگر این کارو توی خونه به خوبی انجام میدی، قطعا اینو می‌دونی که زمان سفر رفتن هم این موضوع خیلی مهمه. پس کاری که باید انجام بدیم اینه که، ابتدای سفر یا تفریح و گردش، اول دو تا کیسه پلاستیکی جداکونه کنار بذاریم و مشخص کنیم که کدوم برای زباله‌های تره. حالا تنها کاری که باید انجام بدیم اینه که حواسمون باشه هیچ کیسه پلاستیکی یا بطری رو توی زباله‌های تر نندازیم. با این کار شما یه شهروند مسئولیت‌پذیر هستید که وقتی می‌خواید پا توی طبیعت بذارید، تن و بدن درختا از حضورتون نمی‌لرزه.

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی، به این معنی نیست که ما هیچ کیسه‌ی پلاستیکی استفاده نکنیم، نه. در واقع، میشه گفت این کار غیرممکنه. این روز یعنی، یاد بگیری چطور مصرفت رو به حداقل برسونی و در کنارش کیسه‌های که استفاده کردی رو به خوبی مدیریت کنی تا کمترین آسیب رو به زمین و طبیعت برسونن.

کیسه‌های پارچه‌ای طرح‌دار، نشونه‌ای از باسلیقگی

سفربازی - کیسه خرید

کیسه خرید

با زیاد شدن کیسه‌های پلاستیکی و تمایل زیاد مردم به استفاده از اونا، یه سری آدم خوش‌فکر اومدن به این نتیجه رسیدن که مردم برای حمل کردن کالاهایی که می‌خرن و می‌خوان جا‌به‌جاشون کنن، قطعا به کیسه‌ها نیاز دارن، خوب اونا که نمی‌تونن یه عالمه وسیله‌ای که از فروشگاه خریدن رو دستشون بگیرن، راهکار چیه؟ کیسه‌هایی که کمترین آسیب رو به محیط‌زیست وراد کنه. به خاطر همینم هست که امروز کیسه‌های پارچه‌ای طرح‌داری رو می‌بینیم که خیلی با سلیقه تزئین شدن. این کیسه‌ها نه تنها نشون میده شما آدم مسئولیت‌پذیری هستی بلکه باسلیقگی شما رو هم به همه نمایش میده. فکر کنید، به جای دست گرفتن کیسه‌های پلاستیکی زشت و بدقواره، یه کیسه ‌ی پارچه‌ای دستتون گرفتین که با گلای سبز به خوبی طراحی شده. چی از این قشنگ‌تر؟

مقصد هم خونه‌ی شماست، حتی اگر فقط یه ساعت اونجا باشید

سفربازی - تمیز کردن محل پیک نیک

تمیز کردن محل پیک نیک

بیاید تصور کنیم خونه‌ی دوستتون مهمون هستید و قراره چند ساعتی رو کنار هم بگذرونید. اولین کاری که انجام میدید چیه؟ حتما یه هدیه خیلی زیبا به پاس این مهمونی می‌خرید و سعی می‌کند خودتون رو تا جایی که ممکنه، آراسته نشون بدید. به محض ورود کفش‌هایی که بیرون پوشیدید رو درمیارید و در طول مهمونی هم سعی می‌کنید فضا رو دقیقا مثل خونه‌ی خودتون تمیز نگه‌دارید. شما به چند دلیل این کار رو انجام میدید، که یکی از اونا می‌تونه این باشه که، دوست ندارید ازتون به عنوان یه آدم خوخواه یا بی‌مسئولیت یاد بشه. حالا بیاید داستان رو کمی بسط بدیم.

سفربازی - روز جهانی دوربین

شما قراره از شهر اصفهان که شهر خودتون هست به شمال کشور یعنی رودسر سفر کنید. به این فکر کردید که اگر اصفهان شهر شماست، رودسر هم شهر یه سری از هم‌وطنان شماست که دوست دارن همیشه تمیز باشه و هیچ زباله‌ای هیچ بخشی از شهر دیده نشه؟ به این فکر کردین که آیا به همون اندازه‌ای که به زیبا و تمیز بودن اصفهان اهمیت میدین، آیا آراسته بودن شهر رودسر هم براتون مهمه؟ وقتی کنار ساحل میرید، زباله‌ای روی زمین رها کنید، به این فکر می‌کنید که ممکنه مسافر دیگه‌ای به اصفهان بیاد و عین همین کار رو در کنار زاینده‌رود انجام بده؟ اینجاست که اهمیت هوشمندی شما خودش رو به خوبی نشون میده.

با یه جمله این بخش رو تمام می‌کنم و اونم اینکه، روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی، یعنی فراموش نکن که مقصد مسافرتی تو، محل زندگی یه شهروند دیگه است و تو مسئولی که اونجا رو هم مثل خونه‌ی خودت تمیز نگه‌داری.

در ایجاد فرهنگ حذف کیسه پلاستیکی، خودنما باشید

سفربازی - تمیز کردن طبیعت

تمیز کردن طبیعت

وقتی کسی کنار ساحل میره و مقدار خیلی زیادی زباله جمع‌آوری می‌کنه بعد از خودش یه عکس می‌گیره و توی شبکه‌ی اجتماعیش به اشتراک می‌ذاره، معمولا کسی از این خودنمایی، حس بدی بهش دست نمیده. به نظر می‌رسه همه‌ی ما به این نتیجه رسیدیم که همه نیاز به تلنگر داریم. باید کسی باشه که با یه تصویر توی اینستاگرام به ما یادآوری کنه، فضایی که داریم توش زندگی می‌کنیم غیر از شعاع یک‌کیومتری اطرافمون، بخش بیشتری رو شامل میشه. انگار همه منتظریم کسی با یه تصویر دستمون رو بگیره و بهمون بفهمونه که باید نسبت به اونچه که در اطرافمون جریان داره، واکنش نشون بدیم. منفعل بودن از ما یه آدم بی‌خاصیت می‌‌سازه که یه روزی خودمون رو هم آزار میده.

پس در روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی، به نزدیکترین مکان تفریحی شهرتون برید و سعی کنید زباله‌ها و کیسه‌هایی که توی فضا رها شدن رو جمع کنید. بعد هم از خودتون یه عکس بگیرید و اون رو با دوستان و آشناهاتون به اشتراک بذارید. توی این مسیر خودنما بودن و به قولی شوآف کردن، اصلا مشکلی نداره. همین تصویر باعث میشه حداقل همون افرادی که اون روز شما رو توی خیابون می‌بینن، از اینکه به سرشون بزنه و زباله‌ای رو زمین رها کنن، کمی خجالت‌زده بشن. فرهنگ‌سازی باید قدم به قدم و با حوصله پیش بره. فراموش نکنید، اگر فرزندی دارید، با خودتون همراهش کنید. چون فرزندان می‌بینند و یاد می‌گیرند.

سفربازی - روز جهانی عینک آفتابی

زمین ارث پدرمون نیست یه امانته، امانت‌دار باشیم

سفربازی - تمیز نگه داشتن زمین

نگهداری از زمین

اگر دوستی بخواد برای سفر به شهر دیگه‌ای بره و از شما بخواد که مدتی رو مواظب خونه‌اش باشید، کاری که می‌کنید اینه که سعی می‌کنید نهایت مسئولیت‌پذیریتون رو بهش نشون بدید. چون دوست دارید باز هم به شما اعتماد کنه و از شما به عنوان کسی که می‌تونه روتون حساب کنه، یاد بشه. این خصوصیت بدی نیست و تقریبا همه‌ی آدما براشون این مسئله خیلی مهمه. اما بیاید کمی بزرگتر فکر کنیم.

تا حالا به این فکر کردین که نسل بعدی کسانی هستن که این زمین و محیط‌زیست رو به عنوان یه امانت به ما سپردن. دوست دارید از شما به چه عنوانی یاد بشه؟ نسل خودخواهی که فکر می‌کرد همه‌چیز متعلق به خودشه و ذره‌ای در مقابل اون چیزی که در اطرافش رخ می‌داد، واکنش نشون نداد. نسلی که زمین رو به یه آشغال‌دونی تبدیل کرد و براش مهم نبود که فرزندانش قراره کجا و به شکلی زندگی کنن؟ خیلی ناراحت کننده است.

تفکر زمین مال من است و هر کاری که دوست داشته باشم می‌کنم، یه تفکر خودخواهانه است که متاسفانه عملکرد خیلیا داره حول همین موضوع پیش میره. کسانی که فکر می‌کنن فقط یکبار زنده هستن و وقتی از این دنیا رفتن، دیگه چه فرقی می‌کنه که زمین و محیط زیست در چه شرایط اسفناکی قرار داره.

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی، نه فقط یک روز که باید تمام روزهای زندگی مارو شامل بشه. هر زمانی که از روی غفلت، کیسه‌ای رو روی زمین رها کردیم، بدونیم که ممکنه همین کیسه یا زباله‌ی بی‌ارزش، روزی زندگی رو برای فرزندمون خیلی سخت کنه.

سخن آخر ما اینه که

درسته روز ۱۳ تیر، به عنوان تنها روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی ثبت شده، اما آیا برای داشتن زمینی پاک، یک روز کفایت می‌کنه؟ قطعا نه. قدمی که ما باید برداریم اینه که همیشه گوشه‌ی ذهنمون، روز بدون کیسه پلاستیکی رو ثبت کنیم و هر بار که از روی غفلت تصمیم گرفتیم کمترین آسیبی به محیط اطرافمون وارد کنیم به یاد بیاریم، فرزندانی داریم که قراره زمین رو از ما سالم و تمیز تحویل بگیرن. نسلی که قراره کنار ساحل‌ها برن و از هوای پاک و زمین تمیز لذت ببرن، افرادی که برنامه دارن، به جنگل‌ها برن و ساعتای خوشی رو در کنار خانوادشون بگذرونن و مهم‌تر از همه‌‌ی اینا، موجودات دیگری جز ما روی زمین زندگی می‌کنن که یه کیسه‌ی کوچیک پلاستیکی می‌تونه باعث مرگشون بشه، پس یاد بگیریم، قاتل نباشم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳ رای