۰

روز جهانی خاطرات رو گره بزن به خاطراتت از سفرها

روز جهانی خاطرات رو گره بزن به خاطراتت از سفرها
بازدید

روز جهانی خاطرات برای خیلی از فارغ از معناست چون اونا عادتی برای ثبت خاطراتششون ندارن و حت یدوست دارن خیلی وقتا اونا رو به کلی فراموش کنن، اما کسانی که عادت دارن خاطراتشون رو ثبت کنن، روز جهانی خاطرات براشون یه روز خاص و پر از شیرینیه. مثلا خود من از دسته آدمایی هستم که لحظه به لحظه زندگیم رو ثبت می‌کنم. تلخ یا شیرین اصلا مهم نیست مهم اینه که یادم بمونه توی اون روزا به چی فکر می‌کردم و با فکر و عقل اون زمانم چه تصمیمی گرفتم. این کار به من خیلی کمک کرد که امروز قدردان چیزایی باشن که دارم، مثبت بودن رو با مرور دائمی خاطراتم یاد گرفتم.

توی این متن از مجله گردشگری سفربازی می‌خوام براتون از روز جهانی خاطرات بگم. در ادامه یه سری راه بهتون نشون بدم که بتونید خاطراتتون رو به قشنگترین شکل ثبت کنید و وقت زیادی هم ازتون نگیره. ضمن اینکه با رعایت چیزایی که اینجا نوشتم قطعا ثبت خااطرات براتون یه عادت میشه. اگر شما هم دوست دارید همیشه خاطره‌هاتون یادتون بمونه و بتونید لحظه به لحظه رو ثبت کنید این متن رو تا آخر بخونید و منو همراهی کنید.

سفربازی - 10 روش برای لذت خواندن خاطره در روز جهانی خاطرات

۱۰ روش برای لذت خواندن خاطره در روز جهانی خاطرات

۱۰ روش برای لذت خواندن خاطره در روز جهانی خاطرات

یکی از سخت‌ترین چیزا که با بزرگتر شدن ما اتفاق میفته، فراموش کردن خاطراتیه که دوستشون داشتیم یا از دست دادن افرادیه که همیشه گوشه‌ای از قلبمون بودن. بعضی آدما معتقدن فراموش کردن خاطرات یه نعمت بزرگه، اما تو خیلیاز مواقع این یه نعمت نیست بلکه می‌تونه یه نرین بزرگ باشه که دامنمون رو می‌گیره. بله، شما می‌تونید از چیزایی که این دنیای شگفت‌انگیز بهتون داده لذت ببرید اما به هر حال باید این رو هم بپذیرید که خیلی وقتا دوستان و لحظات خوش شما از دست میرن و تموم میشن.

این خیلی تلخه ولی، وقتی برای اولین بار کسی رو از دست میدیم، دردش می‌تونه طاقت‌فرسا باشه. در واقع، از دست دادن یکی از عزیزان ممکنه انقدر آسیب‌زا باشد که برای ما دشوار باشه بخوایم با چیزایی زندگی کنیم که دار دائم مارو به یاد اون می‌ندازن. اما در نهایت، زمان کار خودش رو انجام میده و چیزی که زمانی یه درد خیلی شدید بود، بیشتر به یه درد مبهم تبدیل میشه. وقتی که این اتفاق می‌افته، اولین چیزی که به ذهن هر کسی می‌رسه اینه که بهتره سفرهایی که با ه مرفتین رو فراموش کنین، باید جاهایی که با هم بودین رو از یاد ببرید ولی واقعا این راهش نیست. به یاد آوردن یه عزیز یا خاطرات یه سفر تجربه عمیقا شخصیه.

غذاهایی که تو سفر با هم می‌پختین رو بپزید

ما می دونستی که حس بویایی ما در بین تمام حواس ما منحصر به فرده؟ این تنها حسیه که تالاموس رو دور می زنه و مستقیماً به قسمت جلویی مغز متصل میشه. به عبارت دیگه، حس بویایی شما مثل حواس دیگه‌اتون فیلتر نمیشه. این یکی از دلایلیه که خاطرات مرتبط با حس بویایی ما بسیار قدرتمنده! شما می‌تونید با پختن غذاهایی که توی سفر با عزیزانتون پخته بودید تمام خاطرات زیبایی که با هم داشتید رو حفظ کنید.

بیاید تصور کنیم با پدربزرگ و مادربزرگ خودتون به گیلان رفته بودید و یه کلبه‌ی روستایی کرایه کرده بودید. روزها مادربزرگ برای شما پای سیب درست می‌کرده و شب‌ها با یه املت اونم تو ایوون کلبه روز جهانی خاطرات رو از اون چیزی که فکر می‌کردید براتون لذت‌بخش‌تر می‌‌کرده. حالا دیگه شما اونا رو از دست دادید و روزها در سوگشون نشستید. الان دیگه وقتشه که روند رو برای خودتون آسون کنید. پس از جاتون بلند شید و یه پای سیب به یاد اون دو بزرگوار درست کنید. اصلا لازم نیست شما پدربزرگ و مادربزرگ خودتون رو فراموش کنید اتفاقا باید خاطرات رو پررنگ کنید.

رزرو هتل و ویلا در گیلان

سفربازی - یه نامه بنویسید یا یه ویدیو برای دوستان و عزیزانتون ضبط کنید

یه نامه بنویسید یا یه ویدیو برای دوستان و عزیزانتون ضبط کنید

یه نامه بنویسید یا یه ویدیو برای دوستان و عزیزانتون ضبط کنید

گاهی اوقات، وقتی کسی رو به طور غیر‌منتظره از دست می‌دیم، احساس می‌کنیم هنوز چیزایی داریم که می‌خواستیم بهش بگیم. نوشتن نامه‌ای برای عزیزانتون می‌تونه راهی عالی برای نگه داشتن اونا تو قلبتون باشه. مهم نیست چی میگید یا چطور جملات رو به زبون میارید. فرد مورد علاقه شما به املا یا نقطه‌گذاری شما اهمیت نمیده. چیزی که مهمه اینه که از نوشته خودتون به عنوان راهی برای مرتب کردن احساسات و تقویت ارتباط خودتون با فرد مورد علاقه خودتون استفاده کنید.

بیاید تصور کنیم که به کیش رفته بودین و با دوستاتون کلی بهتون خوش گذشته. بین اون اکیپ دوستانه عاشق دختری شدین و لحظه لحظه سفر ههم حواتون بهش بوده. کلی توی سفر برنامه‌ریزی کردید یه فرصت پیدا کنید و باهاش صحبت کنید اما متاسفانه سفر تموم شده و اصلا نتونستید هیچ جمله‌ای به زبون بیارید. حالا با تموم شدن سفر قلبتون فشرده شده و می‌خواید حرفاتون رو به گوشش برسونید. پس به بهونه روز جهانی خاطرات یه ویدئو ضبط کنید یا یه نامه بنویسید و براش ارسال کنید. اول اون ویدئو از خاطرات سفر بگید تا یادش بدونه چقدر اون سفر براتون خاطره‌انگیز بوده.

رزرو هتل و ویلا در کیش

یه یادگاری از سفر یا عزیزتون همیشه همراه داشته باشید

وقتی یادگاری‌ها رو نگاه می‌کنیم می‌تونیم دقیقا اون لحظاتی که تو بودیم رو به یاد بیاریم. زندگی ما با در کنار هم گذاشتن این خاطراته که شکل گرفته فرامو کردن اونا به هر طریقی می‌تونه شرایط رو خیلی سخت بکنه واسمون. وقتی عزیزی رو از دست میدید قطعا ازش یادگاری‌هایی دارید چیزایی مثل یه لباس یا یه بوی عطر خاص، سعی نکنید اینارو فراموش کنید و تو قفسه فراموشی‌ها بسپارید.

بیاید تصور کنیم در سفر به چابهار زیبا وقتی با دوستاتون در حال قدم زدن کنار ساحل بودید کلی شن زیبا توی یه شیشه جمع کردید و اونارو به ترتیب رگ روی هم ریختید حالا یه اثر هنری درست کردید که می‌تونید اونو گردنتون بندازید و همیه یاد سفر رو زنده نگه دارید. در مورد عزیزان هم دققا مثل همین سفر میشه عمل کرد. روز جهانی خاطرات دقیقا با یادگاری‌های معنای خاصی پیدا می‌کنه.

رزرو هتل و ویلا در چابهار

سفربازی - با کسانی که از دست دادید و توی خاطراتتون موندن، صحبت کنید

با کسانی که از دست دادید و توی خاطراتتون موندن، صحبت کنید

با کسانی که از دست دادید و توی خاطراتتون موندن، صحبت کنید

عزیزان ما در ذهن ما نقش می‌بندن. در نتیجه، وقتی چشم‌هامون رو می‌بندیم، تقریباً صدای اونا رو می‌شنویم که پر از معنا و زندگیه. علاوه بر این، از اونجایی که ما عزیزان خودمون رو به خوبی می‌شناسیم، ایده خوبیه که باهاشون صحبت کنیم. این خنده‌دار نیست منظور من این نیست که عزیزانتون کنارتون نشستن و شما بشینید باهاشون حرف بزنید بهترین کار اینه که جلوی آینه بایستید و با خودتون صحبت کنید چون عزیزانتون رو خوب می‌شناسید پس جواب حرفاتون رو هم بلدید.

بیاید تصور کنیم به زاهدان سفر کردید و مردم مهمون‌ناز این دیار تلاش کدن بهترین خاطرات رو برای شما و خانواده رقم بزنن. حالا شما مدتهاست که از سفر برگشتید و پدرتون رو از دست دادید. شاید بهتر باشه سوگواری رو کنار بذارید و الان دیگه سعی کنید حس خوبی رو در خودتون و اعضای خانواده ایجاد کنید. هر زمان که احساس دلتنگی داشتید بشینید و با خودتون خلوت کنید. اگر اهل نوشتن باشید، یه قلم و کاغذ دست بگیرید مکالمه رو بنویسید. حالا همه نوشته‌هاتون رو جایی قایم کنید و روز جهانی خاطرات اونو مرور کنید. چه حسی قشنگ‌تر از این؟

رزرو هتل و ویلا در زاهدان

محاله سفر رفته باشید و هیچ کسی نگرفته باشید

بسیاری از افرادی که می‌شناسم عکس کوچکی از عزیزشون رو توی کیف پول خودشون نگه می‌دارن. بعضی دیگه یه عکس کوچیک رو به یخچال یا آینه‌ای در جایی از خونه خود سنجاق می‌کنن. این موضوع به اونا کمک می‌کنه تا زمانی که روزشون رو سپری می‌کنن، عزیزشون رو به یاد بیارن.

سفری که به شیراز زیبا داشتید و قدم‌هایی که تو باغ دلگشا زدید و عکس‌هایی که از اون لحظات ثبت کردید همه رو جایی نزدیک خودتون نگه دارید. روی میز کارتون یه قاب عکس داشته باششید تا دائما دوستان و عزیزان شما رو به یادتون بیاره حتی باعث میشه اون خاطرات قشنگ و شیرینی اون زمان رو زیر زبونتون حس کنید. محل و کار و اینحس زیبا یعنی تمرکز بیشتر و نتیجه بهتر.

رزرو هتل و ویلا در شیراز

سفربازی - رویدادهای ویژه رو جشن بگیرید، مثلا روز جهانی خاطرات

رویدادهای ویژه رو جشن بگیرید، مثلا روز جهانی خاطرات

زندگی شلوغه. در نتیجه، گاهی اوقات منطقی به نظر می‌رسه که مناسبت‌های خاصی رو انتخاب کنید که در اون از تلاش خودتون برای به یاد آوردن عزیزتون استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌تونید تولد اونارو جشن بگیرید. یا می‌تونید اونارو در سالگرد ازدواجشون به یاد بیارید. اگر می‌خواید جشن خودتون رو خصوصی نگه دارید، بسیار ایده خوبیه.

مثلا اگر روز جهانی صنایع دستی رو با هم به کاخ سعادت‌آباد رفته بودید می‌تونیدی بعدها هم این روز به ا کاخ برید و حسابی خوش بگذرونید.

یادگاری‌های خانوادگی رو همیشه کنار خودتون نگه دارید

حقیقت غم‌انگیز اینه که بسیاری از ارثیه‌های خانوادگی ما در جعبه‌هایی در زیرزمین یا گاراژ ما نگهداری میشن. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که چیزی واقعا مفید یا زیبا به ارث می‌برید، پس تلاتون رو بکنید که اونو جلوی چشمتون داشته باشید و به دیگران هم نمایش بدید. این ارث خونوادگی می‌تونه یه گردنبند زیبا باشه یا یه تابلو با نقشش و نگار به یاد موندنی. این ما هستید که باید این یادگاری رو به زیباترین شکل به نمایش بذارید.

اما اگر بیشتر اقلامی که دریافت کردیم و به ارث بریدم به شکل فعلی قابل استفاده نباشن، چطوری اونا رو قابل استفاده کنیم؟

Upcycling فرآیند یا استفاده مجدد خلاقانه از اقلامیه که کاربرد خودشون رو از دست دادن. به عنوان مثال، ممکنه یه گردنبند از سنگای صیقلی که مادرتون جمع‌آوری کرده، بسازید. یا ممکنه، یک نوار جدید رو به ساعت قدیمی پدرتون وصل کنید.

نگه داشتن چیزای فیزیکی برای یادآوری به شما یا عزیزتون راه خوبی برای زنده نگه داشتن خاطره اوناست.

عزیزانتون رو به سفر ببرید و باهاشون خاطره بسازید

آیا دوست و عشق شما همیشه می‌خواست به کرمان، اراک یا کرمانشاه بره؟ دوست داشت صبحانه‌اش رو توی هتل درویش بخوره؟ این بهترین فرصته واسه اینکه اونو به سفر ببرید و قشنگرین خاطره‌ها رو باهاش بسازید فقط یادتون باشه که توی سفر باید کلی عکس بگیرید و ویدئو ضبط کنید. شاید دیگه فرصت پیش نیاد که با هم به سفر برید. محتوایی رو که تهیه کردین توی رسانه‌های اجتماعی نگه دارید و با دیگران به شاتراک بذارید. آیا می‌دونستید که فیس‌بوک به کاربران این امکان رو می‌ده که پس از مرگ اون، صفحه شخصی خودشون رو به یادگار بذارن؟

درسته! در واقع، بسته به تنظیمات حریم خصوصی خودشون، حتی می‌تونید به افراد اجازه بدید بعد از نبودن شما هم به صفحه دسترسی داشته باشن.

سفربازی - عزیزانتون رو به سفر ببرید و باهاشون خاطره بسازید

عزیزانتون رو به سفر ببرید و باهاشون خاطره بسازید

فیلم‌هایی که توی سفر ثبت کردید و تماشا کنید

یکی از کارایی که امیدوارم انجام بدم، اگر پایان خودم رو ببینم، نوشتن نامه‌ها و ویدیوهای زیاد برای نوه‌هامه. برای من خیلی لذت‌بخشه که بدونم اونا در هر روز تولد من اینویدئو و نامه‌ها رو می‌بینن و یادم می‌افتن.حتی اگر عزیز شما برای درگذشت خودش برنامه‌ریزی نکرده باشه، به احتمال زیاد اسناد زیادی رو پشت سر گذاشته. برای خوندن نامه‌های اونا وقت بگذارید. هماونطور که این کار رو انجام میدید، سعی کنید اونارو رو با صدای عزیزتان بخونید. وقتی از تخیل خودتون استفاده می‌کنید، ممکنه تعجب کنید که کلمات اونا چقدر واقعی به نظر می‌رسه.

به Memory Rich Places برید

آیا جای خاصی هست که همیشه دوست داشته باشید با عزیزتون برید؟ اونا شما رو به ماهیگیری بردن؟ آیا مسیر پیاده‌روی خاصی وجود داشته که دوست داشتید با هم برید؟ آیا شما یه کافی‌شاپ مورد علاقه داشتید؟

اگر چنین است، چرا با بازدید از یکی از مکان‌های غنی از خاطرات که در کنار عزیزتون از اون لذت بردید، خاطرات خودتون رو تقویت نکنید. می‌دونم که عجیب به نظر می‌رسه، اما ممکنه حتی بتونید حضور اونا رو احساس کنید، با اینکه می‌دونید اونا واقعا اونجا نیستن. مکان‌ها هم درست مثل عطرها قدرت زیادی دارن.

سفربازی - به Memory Rich Places برید

به Memory Rich Places برید

در نهایت اینکه

روز جهانی خاطرات فقط برای مرور روزهای از دست رفته نیست، فقط برای یادی از رفتگان کردن نیست اتفاقا شما وظیفه دارید که هر چند وقت یه بار بر خاطرات خوششی که داشتید گذری بکنید تا حس نکنید روزای تلخی که امروز پشت سر میذارید تمام زندگی شما رو پوشش داده و هیچی جز ناراحتی نیست. برای مثبت بودن و مثبت اندیشیدن باید روزهای خوبی مثل بیرون رفتن با دوستان، روز اول آشنایی، شب عروسی، ماه عسل، تولد فرزند..دائم مرور کنید و حس لذت‌بخش اونا رو زیر زبونتون دوباره مزه کنید تا امید توی رگ‌هاتون جاری بشه.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات متداول
چگونه می توان یک خاطره را زنده نگه داشت؟
تولد عزیزانتان را جشن بگیرید، به افتخار آنها یک شام ترتیب دهید، مشارکت کنید.
روز جهانی خاطرات چه روزی است؟
در تقوم‌های مختلف این روز متفاوت است.
روز جهانی خاطرات به کجا برویم؟
روز جهانی خاطرات بهتر است با دوستاتون به جاهای خاطره انگیز برید
روز جهانی خاطرات چه غذایی بخوریم؟
بهتر است که غذاهایی را بخورید که برای شما خاطره انگیز است.
روز جهانی خاطرات باید با چه کس بیرون برویم؟
باید با افرادی بیرون برویم که خاطرات خوبی برای ما می‌سازند.