هریجان، یکی از مناطق خوش آب و هوای ایران در استان مازندرانه و یکی از جاهای دیدنی کلاردشت به حساب میاد. اگر ساکن تهران هستین، خبر خوب اینکه با چند ساعت رانندگی میتونین خودتون رو به آبشار هریجان کلاردشت برسونین و اگر اهل صخره نوردی باشین، آبشار بلند هریجان ۸۰ متر ارتفاع داره که اگر خودتون رو بهش برسونین، منظره بسیار زیبایی رو پیش چشم شما به نمایش میذاره.

سفربازی - آبشار هریجان کلاردشت

آبشار هریجان کلاردشت

آبشار هریجان کجاست؟

یکی از مهمترین سوالات قبل از رفتن به یه منطقه اینه که اون لوکیشن کجاست و چطوری میشه بهش رسید؟ در پاسخ به این سوال باید بگم آبشار هریجان، یکی از جاهای دیدنی استان مازندران توی شهر چالوسه و در شهرستان کلاردشت قرار گرفته.

 

برای رسیدن به این لوکیشن زیبا، باید وارد جاده چالوس بشین و بعد از ۴ کیلومتر حرکت به سمت سیاه بیشه، در پیچ سمت راست جاده، تابلوی رستوران یاس رو میبینین و یه جاده فرعی رو پیش روی خودتون میبینین، از این جاده فرعی تا روستای هریجان، حدوداً ۵ کیلومتر فاصله دارین. این جاده، خاکی و پر شیبه و بعد از حدود یه ربع رانندگی به روستای هریجان میرسین و به راحتی میتونین به آبشار هریجان دسترسی داشته باشین. اینم بگم که فاصله آبشار هریجان تا تهران با ماشین حدود ۲ ساعت و ۱۳۵ کیلومتر

سفربازی - روستای هریجان

روستای هریجان

معرفی آبشار هریجان

جاده چالوس، یکی از معروف ترین و زیباترین جاده های ایرانه که خودش یه جاذبه دیدنی در بین جاده ها به شمار میاد. اما باید بگم این تمام ماجرا نیست! بلکه تقریبا تمام جاده های فرعی که از جاده چالوش منشاء گرفتن، هر کدوم زیبایی های بکری دارن که ناشناخته موندن. یکیش همین آبشار هریجان که در روستایی با همین نام هست و کمتر از ۱۰ کیلومتر با جاده چالوس فاصله داره و پیچ و خم های این جاده زیبا و سرسبز شما رو به طبیعت آروم و بکر این لوکیشن میرسونه.

سفربازی - آبشار مه آلود هریجان چالوس

آبشار مه آلود هریجان چالوس

آبشار باریک هریجان، در غرب روستای هریجان واقع شده و برای رسیدن به این آبشار باید جاده خاکی رو تا انتها ادامه بدین. بعد از ۳۰۰-۴۰۰ متر، در کنار پرچین های سنگی، در سمت چپ یه جاده فرعی دیده میشه که مسیر دسترسی به آبشاره. برای رسیدن به ابتدای آبشار، باید نیم ساعت کوهنوردی کنین و مسیر سرسبزی رو طی کنین که شیب خیلی زیادی هم نداره. راستی قبل از رسیدن به آبشار، یه علفزار بزرگ وجود داره که اگر خسته شدین میتونین اونجا یکم استراحت کنین.

منطقه ورود ممنوع هریجان

حیات وحش هریجان، غنی از پوشش گیاهی و جانوریه و حیواناتی مثل بز، خرس، تیهو و کبک در اطراف این آبشار زندگی میکنن. به همین دلیل این منطقه، جزو مناطق حفاظت شده ایرانه و شکار در این منطقه ممنوعه. به همین دلیل برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف به روستا، به مجوز محیط زیست نیاز دارین.  

بهترین فصل سفر به آبشار هریجان

شاید براتون سوال باشه که بهترین زمان سفر به این لوکیشن چه وقتیه؟ در پاسخ به این سوال باید بگم اردیبهشت ماه، این منطقه رنگارنگ و پر از گل میشه و گیاهانی در این منطقه سبز میشن که عمرشون خیلی کوتاهه. به همین دلیل اردیبهشت بهترین زمان سفر به هریجانه که نباید از دستش بدین. علاوه بر اردبیهشت، خرداد ماه و کل فصل تابستون هم یه تایم عالی برای بازدید از آبشار هریجان کلاردشته.

سفربازی - بهترین فصل سفر به آبشار هریجان

بهترین فصل سفر به آبشار هریجان

نکات سفر به آبشار هریجان

  • به بالاترین نقطه آبشار صعود نکنین؛ بالاترین قسمت آبشار، خطر سقوط و یا مواجه شدن با حیوانات خطرناک وجود داره.
  •  اگر تا به حال به این منطقه سفر نکرده‌اید، حتما یه محلی راه بلد همراه خودتون ببرین.
  • قبل از رفتن به آبشار، خوراکی و آب معدنی و لوازم مورد نیاز رو همراه خودتون بردارین.
  • یادتون باشه در اطراف آبشار یا درون آب، زباله یا موارد دور ریختنی نریزین تا طبیعت بکر این منطقه همیشه تمیز باقی بمونن.

جمع بندی و سخن پایانی

تو این مطلب از مجله گردشگری سفربازی درباره آبشار هریجان و روستای هریجان صحبت کردیم و آدرس دقیق این لوکیشن رو به شما دادیم. همچنین درباره بهترین فصل سفر به این منطقه برای شما صحبت کردیم. اشاره کردیم که منطقه شکار ممنوع این لوکیشن کجا هست و در نهایت لیستی از نکات سفر به این منطقه رو در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم از سفر به این منطقه لذت ببرید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۸ رای