شهر شیراز که به عطر نارنج‌های خوش بو معروف است، هر ساله در اواسط بهار یعنی ماه اردیبهشت پذیرای گردشگران زیادی است. این شهر تاریخچه با قدمتی دارد و یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های پادشاهان ایرانی به حساب می‌آمده.. این روزها شهر شیراز جزو ده شهر برتر ایران در ورود گردشگر است. همچنین اگر به دنبال عمارت‌های قدیمی و زیبا هستید، شیراز بهترین شهر برای سفر است.

امروز به صورت مفصل در مورد بازدید و معرفی باغ ارم شیراز صحبت خواهیم کرد. اگر تا به حال به این منطقه گردشگری سفر نکرده اید، با ما همراه باشید. برای آشنایی شما بخش های مختلف باغ ارم را مورد بررسی و تحلیل قرار خواهیم داد.

آدرس و مسیر دسترسی باغ ارم

باغ ارم در مجاورت میدان ارم و نزدیکی دانشگاه سراسری شیراز بوده و از طریق ایستگاه مترو نمازی می توانید به این مکان دسترسی داشته باشید. با استفاده از اتوبوس های شهری و تاکسی نیز می توانید مراجعه نمایید. اگر با خودرو شخصی به بازدید از باغ ارم مراجعه کرده‌ اید، می‌ توانید از طریق بلوار چمران دسترسی داشته باشید.  در نزدیکی دانشگاه ارم وارد خیابان ارم شده و وارد مجموعه شوید. در نظر داشته باشید که برای رزرو هتل می توانید به سایت سفربازی مراجعه کرده و از تور های گردشگری شهر و تور های روزانه را اطلاع یابید. با پرداخت هزینه اندک به صورت گروهی بازدید نمایید.

آدرس مجموعه در خیابان ارم نزدیک میدان ارم مجاورت مجموعه دانشگاه سراسری شیراز است.

باغ ارم شیراز

مشخصات مجموعه باغ ارم

مجموعه ارم علاوه بر عمارت اصلی آن، دارای درختان سر به سر به فلک کشیده می باشد.  در مجموع دارای ۱۱۰ هکتار است. که در مرکز شهر ساخته شده است. این بنا یکی از آثار ماندگار یونسکو می باشد.  در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت رسیده شده است. با توجه به اینکه زمان افتتاح و ساخت بنا مشخص نیست؛ ولی در زمان عهد قاجار این بنا و مجموعه ساماندهی شده و تبدیل به یکی از آثار تاریخی و گردشگری شخص شیراز شده است.  تاریخ ساخت بخشی از مجموعه را می توانیم به دوران سلجوقیان نسبت دهیم.

در ادامه بازدید و معرفی باغ ارم شیراز بخش های مجموعه را بررسی می نماییم.

 

 

بخش های مختلف باغ

مجموعه باغ در از بخش‌ های مختلف مانند عمارت اصلی تشکیل شده است. خود باغ نیز دارای بخش‌های مختلفی می باشد. استخر بسیار بزرگی زیبای در کنار عمارت ساخته شده است. این استخر بیش از ۳۰۰ متر ابعاد دارد. درختان نخل و سرو در بخش‌ های مختلف باغ به چشم می خورد. که باعث زیبایی هرچه بیشتر این مجموعه شده است. در بخش‌ های مختلف مجموعه جوی آبی جریان دارد. و در آخر به استخر مجموعه انتقال داده می شود. استخر مجموعه بسیار بزرگ است. و از آب و آن برای آبیاری درختان و پوشش گیاهی با مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش های مختلف باغ

 عمارت مرکزی باغ ارم

عمارت اصلی مجموعه ارم از سه طبقه تشکیل شده است. با ورود به مجموعه می توانید معماری بسیار ارزنده وزیبای آن را که با کاشی کاری منبت کاری و پنجره های مشبک آهنی تزیین شده را مشاهده نمایید. معماری بنا طبق اصول دوران دوران زندیه و صفویه در زمان قاجار ساخته شده است. در داخل عمارت موزه بسیار زیبایی وجود داشته که به موزه سنگ و گوهر دریای نور معروف است. می توانید سنگ های قیمتی نایاب جهان را در این موزه مشاهده نمایید.

طبقه اول مجموعه تالار حوض خانه است. که می توانید با ورود مشاهده نمایید. و در آن از تصاویر به نقاشی های بسیار زیبایی استفاده شده است. طبقه دوم مجموعه دارای سالن راهرو و ایوان بسیار زیبایی می باشد. در آن نقاشی ها و تابلو های دوران قاجاری و مجسمه هایی با لباس محلی دوران قاجار دیده می شود. همچنین در بخشی از طبقه دوم آشپزخانه مجموعه ساخته شده است. و طبقه سوم نیز دارای پنجره های مشبک ای است. و می‌توانید به طبقه اول و همکف دسترسی داشته باشید. وجود اشکال بسیار زیبا و طرح های اسلیمی، شکارگاه ها و چهره زنان از امتیازات بازدید در این مجموعه و عمارت مرکزی آن می‌ باشد.

نمای عمارت باغ ارم شیراز

معماری ظاهری بنا بسیار منحصر به فرد طراحی شده است. در بدو ورود می توانید پنجره های فلزی مشبک همراه با کاشی کاری های هفت رنگ را مشاهده نمایید. در بخشی از نمای مجموعه می توانید دو ستون بسیار زیبا و همراه نقاشی سربازان هخامنشی را مشاهده نمایید. همچنین از نقاشی های شکار آهو و پلنگ نیز در ظاهر بنای مجموعه استفاده شده است. در ادامه بازدید و معرفی باغ ارم شیراز با معرفی کتیبه های باغ با ما همراه باشید.

نمای عمارت

کتیبه های تاریخی مجموعه ارم

در بخشی از بنای مجموعه می توانید کتیبه‌های تاریخی که به دوران ناصرالدین شاه قاجار بر می‌ گردد را مشاهده نمایید. استفاده از آیات قرآنی در سر در ورودی و ساختمان اصلی باعث زیبایی آن شده است. همچنین در بخش دیگری از نمای بنا، سنگ مرمر که آیات قرآنی و بیت هایی از شاعران محترم در آن دیده می شود. که در قسمت شمال شرقی باغ ارم وجود دارد. برای دسترسی بهتر به بنا و بازدید از بخش‌ های مختلف آن پیشنهاد می کنیم در نزدیکی این مجموعه رزرو هتل داشته باشید. علاوه بر بازدید از باغ ارم، از سایر مناطق گردشگری و بافت تاریخی به آسانی بازدید نمایید.

هتل‌های شیراز نزدیک به باغ ارم

هتل بزرگ شیراز

هتل پارک شیراز

هتل چمران شیراز

هتل ارگ شیراز

سفر به شیراز و بازدید از بناهای تاریخی این شهر

شهر شیراز بناهای تاریخی زیادی دارد. این شهر در تمام طول سال پذیرای گردشگران زیادی است، البته آب و هوا در این منطقه در فصل تابستان گرم است، برای همین افراد ترجیح می‌دهد در اردیبهشت ماه که شهر عشق و عاشقی حال و هوای خاصی دارد، سفر کنند.

اگر مهمان این شهر هستید می‌توانید در قسمت مطالب جاهای دیدنی شیراز، دیگر مطالب مرتبط با این شهر را ببینید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای