در این مقاله می خواهیم در مورد بنا های خشتی و تاریخی ایران صحبت کنیم. برای اطلاع بیشتر در مورد تاریخ و آدرس بنا ها، با ما سفر به شهر های خشتی ایران داشته باشید.

ارگ بم و بلقیس

امروز سفرمان را از شهر تاریخی بم شروع می کنیم. ارگ بلقیس که بنا به گفته محققان، بزرگترین سازه خشتی از مجموعه ارگ بم می باشد. این بنا قدمتی بیش از چهار هزار سال دارد. بلقیس دارای معماری بسیار منحصر به فردی بوده که از ۲۹ برج دیدبانی ساخته شده که از ورود مهاجمان به شهر جلوگیری نماید.

در سال‌های مختلف، حملات متعددی به ایران از جمله حمله مغولها انجام شده است. این حملات باعث تخریب برخی از بنا های تاریخی شهر های ایران شده است.

طبق زلزله‌ای که در سال ۸۲ در این شهر روی داد، قسمتی از بنا دچار مشکل و خراب شده است. باقیمانده ارگ بم و ارگ بم بلقیس زا می توانید در صورت سفر به استان کرمان و شهرستان تاریخی بم بازدید نمایید.

این مجموعه در سازمان یونسکو و سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است. در زمان سفر می توانید اقدام به رزرو هتل در شهر و منطقه بسیار مجهز ارگ جدید بم نمایید.

در ادامه سفر به شهر های خشتی ایران، به ارگ کورتان اصفهان اشاره خواهیم داشت.

ارگ بم و بلقیس

ارگ زیبای گورتان استان اصفهان

ارگ گورتان که در استان اصفهان واقع شده، یکی از زیبا ترین بنا های خشتی جهان محسوب می‌شود. از نقاط قابل توجه این بنا می توانیم به سکونت‌گاه‌های آن اشاره نماییم. از نقاط قابل توجه این بنا  می توانیم به سکونت افراد محلی در این منطقه اشاره نماییم.

برای سفر به ارگ گورتان می ‌توانید از شهر اصفهان ۱۱۰ کیلومتر به سمت شرق حرکت نموده و پس از عبور از تالاب گاوخونی این منطقه را بازدید نمایید. طبق ادعای باستان شناسان این منطقه قدمتی بیش از از ۲۵۰۰ سال دارد

ارگ زیبای گورتان استان اصفهان

ارگ سیب سیستان بلوچستان

اگر در استان سیستان و بلوچستان ساکن هستید یا این استان را برای سفر انتخاب کرده‌ اید، می‌توانید قلعه سیب را به عنوان بازدید از منطقه گردشگری و تاریخی انتخاب نمایید. قلعه سیب را به نام بلندترین بنای خشتی ایران می شناسند. در زمان‌ های مختلف محل سکونت بسیاری از پادشاهان و مقامات بزرگ کشور بوده است. در زمان سفر می توانید این هرم شگفت انگیز و زیبا را تماشا کنید که ارتفاع آن بیش از ۲۳ متر بوده و جز آثار ملی است.

ارگ سیب سیستان بلوچستان

 

ارگ قلعه ایرج

در ادامه سفر به شهر های خشتی ایران، از قلعه ایرج در مسیر شمال ورامین یوده، بازدید می‌نمایید. این قلعه یکی از بزرگترین قلعه های خشتی ایران بود که بخش بسیار بزرگی از آن از بین رفته است. با ت.جه به نظریه محققان در این رشته، ۳۵۰۰ سال پیش این بنا به وجود آمده و جزء قلعه زرتشتیان ایران بوده است.

برای سفر به این منطقه می توانید به شهر ورامین سفر کرده و از این آثار باستانی بسیار زیبا لذت ببرید.

در زمان سفر می توانید در شهر ورامین یا تهران اقدام به رزرو هتل نمایید.

ارک قلعه ایرج

ارگ گوگد

با ما همراه باشید تا سفر مان را به سمت گلپایگان تغییر داده و یکی از از شگفت انگیز ترین بناهای حال حاضر خشتی ایران را تماشا نماییم. ارگ تاریخی گوگد جزء بنا های خشتی ایران بود که در سفر به شهرهای خشتی ایران، مورد توجه قرار می گیرد.

ساخت این بنا حدود ۴۰۰۰ سال پیش بوده و طبق سند یافت شده، گواه این مسئله را ثابت می کند. این ارگ از بخش های مختلفی تشکیل شده که می‌توانیم به قسمت شمالی و جنوبی آن اشاره نماییم. در قسمت شمالی صاحب قلعه زندگی می کرد و بخش جنوبی مربوط به خدکتکاران مجموعه بوده است.

امروزه این شهر تبدیل به اقامتگاه سنتی و بومگردی شده و در زمان سفر می توانید اقدام به بازدید و رزرو هتل گوگد نمایید. برای رزرو این هتل به سایت سفر بازی یا سایر سایت های گردشگری مراجعه کنید.

در این مقاله در مورد سفر به شهر های خشتی ایران، صحبت کردیم. سفر به شهر های تاریخی تجربه منحصر به فردی را برای شما به همراه خواهد داشت.

ارگ گوگد

توصیه های سفر

اغلب شهر های خشتی از تمدن های امروزی دور بوده و باید مسیر طولانی را برای بازدید از این شهر های باستانی طی کنید. قبل از سفر اطلاعات جامعی از منطقه مورد نظر یافته و در مورد اقامت خود تصمیمی داشته باشید.

برخی از شهر های کهن مانند بم دارای هتل و اقامتگاه بوده و بدون مشکلی می توانید از سفر خود لذت ببرید. برخی دیگر نیز مانند شهر سوخته که در فاصله بیش از صد کیلومتری شهر رابل است. سعی کنید در نزدیک ترین شهر اقدام به رزرو هتل یا اقامتگاه، اجاره ویلا و … نمایید. در در زمان سفر آب برای نوشیدن همراه داشته باشید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای