همین چند روز پیش بود که چشمه آب گرم گنو تو جنوب رو بررسی کردم و قرار شد دیگر مناطق دیدنی جنوب و استان هرمزگان رو هم بگم. این بار می‌خوام تنگه بوچیر هرمزگان رو بهتون معرفی کنم. این مکان بیشتر از یک تنگه معمولیه و می‌تونه روح و روان‌تون رو ارضا کنه. اگر خیلی وقته که آدرنالین خون‌تون بالا نرفته و دوست دارین اون رو بالا ببرین، وسایل‌تون رو جمع کنین تا به تنگه بوچیر برین.

اگر به دره گردی، ورزش و مهم‌تر از همه سفری هیجان انگیز، علاقه‌مند هستید، این دره مخصوص شماست. کافیه فقط یک‌یار به تنگه بوچیر برین، مطمئن باشین که از این سفرتون اصلا پشیمون نمی‌شین. چون واقعا ارزشش رو داره و تنگه بوچیر، مکانی خاص و شگفت انگیزه. بهتون قول می‌دم بعد از بازدید، این منطقه رو هیچ وقت فراموش نمی‌کنین چون خیلی جذابه. البته با حرف نمی‌شه گفت که چجوریه و چقدر قشنگه. هر چند که در ادامه تنگه بوچیر رو تا حدی توضیح دادم. پس باهام همراه باشین.

رزرو اقامتگاه در بندرعباس

چرا اینقدر مطمئن حرف می‌زنم؟

اگر توجه کرده باشین خیلی تاکید کردم که به این مکان برین و خیلی خوبه و پشیمون نمی‌شین. من خودم این مکان رو چند دفعه رفتم و از دیدنش کلی لذت بردم. کسایی که متن‌هایی که من می‌نویسم رو خونده باشن خوب می‌دونن که فقط جاهای دیدنی‌ای رو بررسی می‌کنم که خودم رفته باشم و الکی درباره جایی حرف نمی‌زنم که نرفته باشم.

اگر از این دسته افرادی هستین که من رو دنبال می‌کنین. احتمالا این رو هم می‌دونین که من قشم دانشجو بودم. داستان از اینجا شروع شد که امتحانات ترم پاییزی رو تموم کرده بودیم و بهمن ماه بود و فرجه ۱۲ روزه بین دو ترم، از اونجایی هم که خونه‌مون تو کردستان بود اصلا صرف نمی‌کرد که به خونه برم. باید کلی هزینه می‌کردم و ۴ روز تو راه بودم برای همین من و چند نفر دیگه که راه‌شون دور بود از خوابگاه نرفتیم. ولی برای اینکه یک تفریح کوچک داشته باشیم و حال و هوامون عوض شه قرار شد به یه مکان دیدنی بریم.

اون زمان کل جاهای دیدنی قشم رو دیده بودیم. برای همین از نگهبانی خوابگاه خواستیم که یه جای خوب رو برای تفریح بهمون معرفی کنه. گفت اگر می‌خواین که یکمی از قشم دور شین به تنگه بوچیر هرمزگان برین من هم همین هفته پیش رفتم. خلاصه اینکه ما به اونجا رفتیم و اتفاقا یه شب هم تو همین حوالی کمپ زدیم و موندیم. من خودم خیلی سخت پسندم؛ ولی از ته دل از این مکان خوشم اومد. حالا در ادامه با توجه به سفرم به تنگه بوچیر اون رو بهتون معرفی می‌کنم. در زیر چند عکس تنگه بوچیر رو آوردم تا بهتر درک کنین دارم درباره چی حرف می‌زنم.

زیباترین تنگه ایران _ سفربازی

زیباترین تنگه ایران

عکس دره بوچیر _ سفر بازی

عکس دره بوچیر

دره بوچیر پارسیان _ سفربازی

دره بوچیر پارسیان

معرفی تنگه بوچیر

تو دل منطقه‌ای گرم و کویری در جنوب کشور، تنگه‌ای شگفت انگیز و عمیق به اسم دره بوچیر یا تنگه چله چیر وجود داره. اگر به سفر هیجان انگیز علاقه دارین این تنگه براتون خیلی عالیه. مسیر رسیدن به این تنگه خیلی عجیبه و خیلی شبیه فیلم‌ جومانجیه. باید کلی سختی بگذرونی تا بهش برسی. برای رسیدن به این تنگه هم لازمه تو آب شنا کنین و از صخره ها بالا و پایین برین. یک بار که اواسط اردیبهشت به تنگه بوچیر رفتم، هوای هرمزگان خیلی گرم بود. ولی در کمال تعجب هوای این تنگه خنک بود.

ممکنه باور نکنین؛ ولی سابقه داشته که هوای این منطقه به زیر صفر برسه. اگر به هرمزگان و جنوب کشور رفته باشین مطمئنم از این موضوع تعجب می‌کنین. چون آب و هوای این مناطق تو زمستان هم تا حدی گرمه.

رزرو هتل در بندرعباس

در میان منطقه‌ای گرم و کویری دره‌ای عمیق و اسرارآمیز در دل زمین وجود داره که به تنگه بوچیر یا تنگه چله بوچیر معروفه. مسیر رسیدن به این تنگه خالی از هیجان و ماجراجویی نیست و برای دیدنش هم باید در آب شنا کنین و هم از صخره‌ها بالا و پایین برین. وقتی به این دره برسید حتما از جذابیتی که داره تعجب می‌کنید، مخصوصا این‎که باوجود اینکه در جایی گرم قرار داره، اما داخل تنگه هوا خنکه؛ چون عمق تنگه چله بوچیر ۵۰ متره که این عمق زیاد باعث شده تا دمای هوا در دره، گاهی حتی به زیر صفر درجه هم برسه و این دره رو به بهترین مکان برای تفریح حتی در فاصل تابستان تبدیل کنه. در واقع با سفر به اینجا یک دره نوردی استثنایی رو توی قلب زمین شروع می‌کنین.

معرفی دره ی بوچیر هرمزگان _ سفربازی

معرفی دره ی بوچیر هرمزگان

قسمت‌های تنگه ی بوچیر

تنگه بوچیر هرمز از دو قسمت معروف به چله بالا و پایین تشکیل شده. این دره حدود ۱۰۰۰ متر طول داره و هر چه بیشتر برین عمقش هم بیشتر می‌شه. به جز اینکه این دره تو ۵۰ متری زمینه. تو بعضی از جاهاش عمق آب به ۸۰۰ متر هم می‌رسه. آبی که از چشمه این منطقه پایین میاد گرمه. ولی آب حوضچه‌های دره بوچیر سرد و خنکه و دماش بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی گراده. جالب اینه که دمای این آب تو کل فصول سال ثابته.

عمق تنگه ی بوچیر _ سفربازی

عمق تنگه ی بوچیر

پوشش جانوری تنگه ی بوچیر هرمزگان

اگه یکی بهتون بگه تو ۵۰ متری عمق زمین موجوداتی زنده پیدا می‌شن که اونجا زندگی می‌کنن شاید باورش براتون سخت باشه. تو این تنگه ماهی‌هایی به نام دکتر ماهی یا گاررا روفا Garra rufa پیدا می‌شه. محل زندگی دکتر فیش تو حوضچه‌‌های عمیق دره‌ی بوچیر همدانه و تو همین منطقه زاد و ولد هم می‌کنه. از این ماهی میشه برای کاهش علائم بیماری پسوریازیس استفاده کرد. همچنین جدا از این، این ماهی خاصیت لایه برداری خوبی هم داره و برای همین خیلی در جوان‌سازی استفاده می‌شه. این ماهی حدود ۳ تا ۵ سانتی متر طول داره و از خانواده ماهیان کپوره.

دکتر فیش _ پوشش جانوری

پوشش جانوری

تنگه بوچیر کجاست؟

فکر کنم ازعنوان متن مشخص باشه که این دره کجاست. اگر توجه کرده باشین تو عنوان گفتیم «تنگه بوچیر هرمزگان». دیگه مشخصه که این تنگه تو جنوب کشور و استان هرمزگان قرار داره. روستای بوچیر در پشت کوه سنجول قرار داره و بین پارسیان و بندر مقام قرار داره. فکر نکنم دیگر لازم باشه بگم این منطقه کجا قرار داره. بیشتر از این به نظرم اضافیه. در ادامه آدرس تنگه بوچیر روی نقشه رو آوردم تا دقیقا بدونین دره بوچیر کجاست.

مسیر دسترسی دره ی بوچیر

من خیلی وقته تو متن‌‌هایی که می‌نویسم می‌گم که نیاز نیست مسیر دسترسی منطقه‌ای رو بگم. ولی باز هم روزانه «مسیر دسترسی یک جای دیدنی» تو اینترنت و گوگل زیاد سرچ می‌شه. دیگر لازم نیست که کلی آدرس و مسیر حفظ کنین یا سر هر دو راهی از یکی بپرسین که فلان جا از کدوم طرفه. گوشی‌تون رو در بیارین و تو یک برنامه مسیریابی تنگه بوچیر هرمزگان رو جستجو کنین. دیگه چیزی لازم نیست خود برنامه بهترین مسیر و مسافت‌تون تا اونجا رو میاره.

با این روش دیگر هیچ وقت مسیر رو اشتباهی نمی‌رین. به رسم عادت می‌گم که این مکان چقدر با شهرهای اطرافش فاصله داره. فاصله تنگه بوچیر تا پارسیان حدود ۷۰ کیلومتره که تقریبا یک ساعتی می‌شه. البته مسیر رسیدن به خود دره کمی جاده خاکی داره. همچنین فاصله دره ی بوچیر تا بندرعباس حدود ۳۵۰ کیلومتره.

مسیر دسترسی به دره ی بوچیر هرمزگان _ سفربازی

مسیر دسترسی به دره ی بوچیر هرمزگان

جاهای دیدنی تنگه بوچیر

چشمه بوچیر

اگر توجه کرده باشین گفتم تو این دره آب پیدا می‌شه و برای دیدن کل دره، لازمه تو این آب که خیلی هم عمق داره شنا کنین. این آب از چشمه‌ای جاری می‌شه که تو انتهای غار یا شکافی بزرگ قرار داره و بهش می‌گن چشمه بوچیر. آب این چشمه خنکه و نزدیک ۳۵ متر عمق داره.

چشمه بوچیر _ سفریازی

چشمه بوچیر

آبشار بوچیر

یکی دیگر از جاهی دیدنی این دره که خیلی هم جذابه آبشار بوچیره. تقریبا در وسط این دره آبشاری زیبا وجود داره که حدود ۱۵ متر ارتفاع داره. روی دیوارهای تنگه کلی قندیل، آب چکان و اشکال عجیب و غریب وجود داره که دره بوچیر رو خیلی زیبا کرده. همچنین در کنار تنگه بوچیر روستایی با همین اسم وجود داره که تو گذشته زرتشتی‌ها توش زندگی کردن. همچنین ارگی تو ۶۰۰ متری روستا از این افراد به جا مونده.

سفربازی _ آبشار بوچیر

آبشار بوچیر

بهترین زمان سفر به تنگه چله بوچیر

از اونجایی که تنگه بوچیر تو هرمزگان و جنوب ایران قرار داره، ممکنه که فکر کنین که آب و هوای این منطقه تو تابستون گرمه. خودم تابستون برای امتحانات دانشگاه مدتی تو جنوب بودم واقعا گرمه. ولی من یک بار تو تیر ماه به این دره رفتم و به طرز عجیبی آب و هواش خیلی خوب بود. دلیلش رو هم قبلا گفتم چون این دره تو عمق زمین قرار داره. برای همین هر وقت دوست داشتین می‌تونین به این منطقه برین. اگر زمستون به تنگه بوچیر می‌رین با خودتون حتما لباس گرم ببرین. البته به نظر من بهترین زمان سفر به این دره تابستونه.

اگر قصد موندن در این مناطق را دارین بهتره همین الان برای رزرو انواع اقامتگاه های پارسیان اقدام کنین. چون این منطقه گردشگران زیادی جذب می‌کنه و احتمالش هست که روز سفر اقامتگاه گیرتون نیاد.

آبشار تنگه بوچیر _ سفربازی

آبشار تنگه بوچیر

نکات ایمنی و تجهیزات لازم برای برای بازدید از تنگه بوچیر

  • اگر قصد دارین که به تنگه بوچیر هرمزگان برین، بهتره با تورهای گردشگری برین یا اینکه یک راهنمای محلی کنارتون باشه. چون مسیر این دره کمی عجیبه و عبور ازش سخته. اگر یادتون باشه کمی پیش هم گفتم مسیر این دره مثل جومانجیه. اگر فیلم‌های گنج رو دیده باشین با رفتن به این مکان مطمئن هستم که یادشون میفتین.
  • همین الان گفتم که مسیر عبور از این دره سخته. قبلا هم گفتم که لازمه در بعضی مناطق شنا کنین و از صخره‌ها بالا و پایین برین. برای همین لازمه که شنا و صخوره نوردی رو بلد باشین. چون بعضی جاها عمق آب خیلی زیاده، باید خیلی خوب شنا بلد باشین. اگر این مهارت‌ها رو ندارین بهتره به این دره نرین. حتی در برخی از مناطق که باریکه لازمه با طناب رد بشین و این نیاز به آمادگی جسمانی بالایی داره. البته در بعضی از قسمت‌ها قایق بادی وجود داره که میتونین ازشون کمک بگیرین.
  • از اونجایی که رفتن به این دره نیاز به شنا و صخره نوردی داره، وسایل لازم برای صخره نوردی و شنا رو با خودتون ببرین. از این وسایل می‌شه به طناب، کفش مناسب، لباس ضد آب، جلیقه نجات و کلاه ایمنی اشاره کرد.
وسایل لازم برای سفر به تنگه ی بوچیر _ سفربازی

وسایل لازم برای سفر به تنگه ی بوچیر

کلام آخر

ایران جاهای دیدنی زیادی داره و به رسم قولی که بهتون داده بودم سعی می‌کنم هر چند وقت یکبار یکی‌شون رو معرفی کنم. امروز هم به قولم عمل کردم و شما رو با تنگه بوچیر هرمزگان آشنا کردم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۲ رای