بعد از گشتن توی شهر مشهد حقیقتا میچسبه که یه سری به ییلاق‌های اطراف مشهد بزنی و حال و هوایی عوض کنی. یکی از این مناطق ییلاقی خوش آب و هوا طرقبه هست که احتمالا وصفش رو شنیده باشی. طرقبه یه روستای خوشگل داره به اسم کنگ!

اگه ماسوله رفته باشی تا پاتو میذاری توی روستا با خودت میگی خدایا یعنی درست اومدم؟ من که توی مشهد بودم چرا اینجا عین ماسوله هست؟ بله این روستا مثل ماسوله هست و جزو زیباترین روستا‌‌های ییلاق طرقبه به حساب میاد. پیشنهاد میدم دیدن این منطقه رو توی بهار یا تابستون از دست ندی.

آشنایی با روستای تاریخی کنگ، ماسوله خراسان

ما در مجله گردشگری سفربازی تلاش کردیم تا معرفی کاملی نسبت به جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد داشته باشیم. در این نوشته هم قراره به سراغ یکی از روستاهای تاریخی نزدیک این شهر بریم. روستای تاریخی کنگ در ۳۰ کیلومتری غرب مشهد در نزدیکی شهر طرقبه قرار داره. این روستا از این جهت برای ما حائز اهمیته که علاوه بر داشتن طبیعت زیبا و سرسبز، از قدمتی بالا و نوع معماری خاص هم برخورداره.

روستای کنگ رو ماسوله خراسان می‌دونند چرا که روستا در دامنه کوه واقع شده و خانه‌های اون به صورت پلکانی بر روی هم ساخته شده. بازدید از این روستا میتونه یک تجربه منحصر به فرد در طول مشهدگردی شما باشه پس با ما همراه باشید تا با هم سفری به کنگ داشته باشیم و با گوشه و کنار این روستای زیبا بیشتر آشنا بشیم.

سفربازی - روستای کنگ

روستای کنگ

معرفی روستای کنگ

رشته کوه بینالود در شرق ایران عامل حیات و سر زندگی دشت‌های اطراف خودش محسوب میشه. این رشته کوه در ناحیه غربی شهر مشهد کشیده شده یعنی جایی که ییلاق‌های سرسبز و پر آب این شهر در اون قرار داره. یکی از این ییلاقات شهر طرقبه است که در ۱۸ کیلومتری مشهد واقع شده.

جدای از مناطق سرسبز و خوش آب و هوای خود طرقبه روستاهای غربی اون هم از شهرت بالایی برخوردارند. این روستاها که در دامنه کوه‌های بینالود قرار دارند، برخلاف مناطق بیابانی اطراف، از آب و هوایی کوهستانی برخوردارند و همچنین به وسیله رودخانه‌های فصلی و دائمی از سرچشمه‌های بینالود، پوششی سبز و پر درخت دارند. روستای کنگ یکی از این روستاهاست که در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر طرقبه قرار داره.

روستای کنگ از چند جهت پتانسیل گردشگری بسیار بالایی داره. اول از همه اینکه فضای روستا، فضایی بسیار سرسبز هست که باعث میشه بعد از پشت سر گذاشتن مناطق بیابانی متعدد احساس سر زندگی در افراد ایجاد بشه. این سرسبزی در کنار کوهستانی بودن روستا و وجود رودخانه، مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبایی رو ایجاد کرده.

قدمت و تاریخ این روستا هم از دلایلی محسوب میشه که میتونه مورد علاقه گردشگران قرار بگیره. این قدمت توسط آثار تاریخی روستا به خوبی نمایش داده میشه. نوع معماری روستای کنگ هم به دلیل طبقاتی بودن به شهرت رسیده. این نوع معماری خاص بافت و تصویر بسیار زیبایی به این روستا بخشیده.

سفربازی - فرودگاه مشهد
سفربازی - معماری روستای کنگ

معماری روستای کنگ

کمی در مورد تاریخچه روستای کنگ

چیزی که مشخصه این هست که این روستا از قدمت بسیار بالایی برخورداره. این موضوع رو علاوه بر حفاری‌های انجام شده در منطقه، ذکر نامه کنگ در برخی از کتاب‌های تاریخی هم نشان میده. در مورد اینکه قدمت روستا به قبل از اسلام بر می‌گرده که شکی نیست. اما در مورد تاریخ دقیق منطقه اختلاف نظرهایی وجود داره.

باستان شناسانی که در این منطقه حفاری کردند آثاری مربوط به هزاره اول و دوم به دست آوردند که ثابت می‌کنه از خیلی قدیم در این منطقه سکونت وجود داشته. از طرفی دیگه وجود یک رباط تاریخی در کنار این روستا این احتمال رو به وجود میاره که کنگ در قدیم  در مسیر شهر توس به نیشابور قرار داشته و مسافرین برای رسیدن به این دو شهر باید از این روستا عبور می‌کردند. این در مسیر قرار داشتن و از طرفی وجود آب در منطقه، شرایط مناسبی رو برای اسکان افراد در این روستا فراهم می‌کرده.

آشنایی با روستای کنگ

نام کنگ هم در فرهنگ لغت به دو صورت متفاوت معنی شده که هر دو اونها با توجه به موقعیت این روستا میتونه درست باشه. در معنای اول کنگ نام یک پرنده شکاری کوهستانی و در معنی دوم به معنای دژی مستحکم هست. پرنده شکاری به علت پرندگان کوهستانی منطقه و دژ مستحکم به علت برج و باروی موجود در روستا میتونه دلیل این نام گذاری باشه.

سفربازی - روستای پلکانی کنگ

روستای پلکانی کنگ

چگونه به روستای کنگ برسیم؟

روستای کنگ در غرب مشهد و در فاصله ۳۰ کیلومتری این شهر قرار داره. بهترین راه برای رسیدن به این روستا استفاده از ماشین شخصی محسوب میشه که به دلیل وجود جاده مناسب، میتونه شما رو تا خود روستا برسونه. برای رسیدن به کنگ از شهر مشهد ابتدا باید از انتهای بلوار وکیل آباد به سمت شهر طرقبه حرکت کنید. بعد از حدود ۱۸ کیلومتر به شهر طرقبه می‌رسید. شما باید از جاده کمربندی طرقبه مسیر خودتون رو به سمت روستای نغندر ادامه بدید.

بعد از عبور از نغندر و طی کردن کمی فاصله بیشتر، در انتهای مسیر به روستای کنگ می‌رسید. مسیر دسترسی به روستای کنگ آسفالت هست و در طول دره رودخانه کنگ به سمت این روستا کشیده شده. خود این مسیر هم به علت طبیعت سرسبز منطقه، از زیبایی زیادی برخورداره و رانندگی در اون باعث خستگی افراد نمیشه.

سفربازی - آرامگاه فردوسی

آشنایی با معماری خاص روستا

دلیل اینکه به روستای کنگ ماسوله خراسان میگن قرارگیری ساختمان‌های روستا به صورت پلکانی بر روی هم هست. دلیل ساخت خانه‌ها به این صورت به جغرافیایی منطقه برمیگرده  جایی که شیب دره و نبود سطح زمین صاف باعث شده تا افراد مجبور باشند خانه‌های خودشون رو در دامنه کوه بسازند. در یک همچین موقعیتی استفاده از شیوه پلکانی بهترین راه برای خانه سازی محسوب میشه.

در ساخت خانه‌های این روستا بیشتر از سنگ، خشت و چوب استفاده شده و دیواره‌های منازل اکثرا گلی هستند. در این نوع خانه سازی اکثرا سقف یک منزل حیاط منزل بالایی هست و خانه‌ها به وسیله راه‌های باریک به هم مرتبط میشند. شاید براتون سوال باشه که چطور این خانه‌ها با مصالح پیش و پا افتاده انقدر دوام داشتند. دلیل این موضوع رو احتمالا باید اتصال محکم کف ساختمان‌ها به زمین بدونیم، جایی که از پی‌های سنگی از دل کوه استفاده شده تا زیربنای ساختمان محکم و بادوام باشه.

نکته‌ای که در سفر به کنگ باید بهش توجه کنید اینه که نوع خاص معماری این روستا و جاده‌های باریک و پر شیب اون باعث شده تا امکان ورود وسایل نقلیه درون روستا وجود نداشته باشد. قدیمی‌های روستا که اکثرا از حیوانات برای حمل و نقل استفاده می‌کنند و در بعضی از قسمت‌ها هم امکان موتور‌سواری وجود داره. اما شما که با ماشین شخصی به این روستا میرید باید ماشین رو بیرون از روستا بذارید و بقیه گشت و گذار خودتون رو با پای پیاده انجام بدید.

سفربازی - زندگی روستای کنگ

زندگی در روستای کنگ

جاذبه‌های گردشگری روستای کنگ

در مورد روستای کنگ به معماری خاص روستا و قدمت طولانی اون اشاره کردیم و گفتیم که این موارد چطور باعث شهرت این روستا شدند. اما وقتی که به این روستا سفر می‌کنید جاذبه‌های متنوع دیگه‌ای هم انتظار شما رو می‌کشند که اکثر اونها از طبیعت بکر و زیبای منطقه سرچشمه می‌گیرند. در ادامه با هم به چند مورد از جاذبه‌های گردشگری روستای کنگ سر میزنیم.

کوهنوردی در کوه‌های بینالود

روستای کنگ در دامنه کوه‌های بینالود قرار داره و ما اکنون در یک فاصله بسیار نزدیک به این رشته کوه قرار داریم. این موقعیت برای علاقه‌مندان به کوهنوردی میتونه یک موقعیت ایده‌آل باشه تا با کمی تجهیزات شانس خودشون رو برای کوهنوردی در این مناطق امتحان کنند. البته به هیچ عنوان توصیه نمیشه که بدون آشنایی با منطقه به دل کوه ببرید اما شما می‌تونید از مسیرهای مشخص شده که قبلا مورد استفاده قرار گرفته استفاده کنید و برنامه یک کوه‌پیمایی درست حسابی رو برای خودتون بچینید. ضمنا در این مسیر کمپ کوهنوردی هم وجود داره که میتونه مورد استفاده شما قرار بگیره.

قبرستان تاریخی کنگ

کمتر جایی قبرستان رو به عنوان جاذبه گردشگری معرفی می‌کنند اما موقعیت خاص این مکان و نوع ویژه سنگ قبرهای اون باعث شده تا به معرفی قبرستانی کنگ بپردازیم.

این قبرستان که از قدمت بسیار بالایی هم برخورداره بر روی تپه قرار گرفته و به علت نوع خاص سنگ قبرهای اون به شهرت رسیده. قبرهای این مکان هر کدوم دارای دو سنگ قبر هست که به صورت عمودی بر روی قبر قرار گرفتند. این نوع از سنگ قبر و شکل خاص ثبت اطلاعات متوفی بر روی اون چیزی هست که در قبرستان دیگه‌ای مشاهده نمیشه و همین دلیل این مکان رو خاص و منحصر به فرد میکنه.

سفربازی - خانه داروغه
سفربازی - قبرستان تاریخی کنگ

قبرستان تاریخی کنگ

رودخانه کنگ

روستای کنگ دارای رودخانه‌ای هست که از کوه‌های بینالود سرچشمه می‌گیره. این رودخانه باعث ایجاد طبیعت سرسبز منطقه شده و به نوعی عامل اصلی حیات و سکونت در این منطقه شناخته میشه. بخش زیادی از گردش شما میتونه به طبیعت‌گردی در کنار این رودخانه بگذره، جایی که درخت‌های فراوان سایه‌های خنکی رو برای پذیرایی از شما فراهم کردند.

شما حتی می‌تونید کمی از خود روستا فاصله بگیرید. اگه به ۵ کیلومتری جنوب غربی روستا برید به نقطه‌ای می‌رسید که رود به دره کنگ سرازیر میشه و باعث ایجاد یک آبشار زیبا در این دره شده. این دره سرسبز یکی از نقاط اصلی مورد علاقه گردشگران در این روستا محسوب میشه. جایی که آب، درخت و کوه یک منظره بسیار زیبا رو ایجاد کردند.

اگه به پیاده‌روی علاقه دارید، علاوه بر مسیر رودخانه، مسیر‌های زیاد دیگه‌ای هم در این روستا وجود داره که میتونه مورد استفاده شما قرار بگیره. طبیعت این روستا طبیعتی سرسبز و پر درخته و باغ‌های میوه زیادی در اون وجود داره. در این قسمت‌ها از روستا می‌تونید از صاحب باغ‌ها اجازه بگیرید و به گردش در باغ‌های میوه بپردازید. حتی اگه خوش موقع به این روستا سفر کنید می‌تونید از میوه‌های تازه و سردرختی روستا که برای فروش به مسافرین عرضه میشه استفاده کنید.

سفربازی - گشتی در روستای کنگ

گشتی در روستای کنگ

رباط شاه عباسی

رباط کاروانسرایی ساده است که برای استراحت مسافرین در نظر گرفته شده. همانطور که اشاره کردیم روستای کنگ در قدیم در مسیر شهر نیشابور به توس قرار داشته به همین دلیل این رباط در روستا ساخته شده. به این رباط، رباط پای کوه هم میگن چرا که در انتهای دره کنگ بر روی یک دامنه مشرف به رودخانه و با کندن کوه ساخته شده. این مکان یکی از بناهای تاریخی روستای کنگ محسوب میشه که میتونه اهمیت تاریخی این منطقه رو به ما یادآور بشه.

قلعه حصار

در قدیم متداول بوده که در نزدیکی هر شهر و روستا قلعه‌ای وجود داشته باشه که مردم رو از حمله دشمنان در امان نگه داره. این قلعه‌ها معمولا در نقطه‌ای ساخته می‌شدند که دسترسی به اونها راحت نباشه. قلعه حصار روستای کنگ هم از این قلعه هاست که قدمت اون به پیش از اسلام و به دوران ساسانیان برمیگرده. این قلعه در ارتفاعات بالای روستا قرار داره و برای رسیدن به اون لازمه که یک مسیر سربالایی رو پیمایش کنید.

سفربازی - قلعه حصار

قلعه حصار

گشت و گذار در درون روستا

جدایی از همه جاذبه‌هایی که در مورد روستای کنگ معرفی کردیم، معماری خود روستا مهم‌ترین جاذبه گردشگری اون محسوب میشه. این موضوع مخصوصا برای افرادی که در شهر زندگی می‌کنند و آشنایی با زندگی روستایی ندارند از جذابیت بیشتری برخورداره.

تصور کنید که از پایین روستا قصد شروع این گشت و گذار رو داریم. ما می‌خوایم خودمون رو از کوچه‌های باریک در یک شیب به نسبت ملایم به سمت بالای روستا برسونیم. در طول این راه باید پله‌های زیادی را طی و از کنار خانه‌های زیادی عبور کنیم.  این خانه‌های بعضا چند طبقه بخش جذاب روستا به شمار میرند، چرا که از معماری بسیار جالبی برخوردارند. این موضوع رو خودتون می‌تونید در طول این روستا گردی و با دیدن بالکن‌های چوبی زیبا و پل‌هایی که بین دو خانه ارتباط برقرار کردند به خوبی حس کنید. کلا باید نظم خانه سازی شهری رو فراموش کنید. چرا که در اینجا خانه‌ها قبل از اینکه بر اساس قاعده شهری ساخته بشند، بر اساس امکانات محیط و شرایط کوه ساخته شدند.

سفربازی - خانه توکلی مشهد

در طول این گشت و گذار هر چقدر که بالاتر میرید افراد مسن روستا رو هم می‌تونید ببینید که بعضا در کنار منازل خودشون نشستند و فارغ از دغدغه زندگی شلوغ شهری، خاطرات جوانیشون رو برای هم مرور می‌کنند. وقتی هم که به بالای روستا رسیدید از اونجا می‌تونید به تماشای مناظره بی نظیر اطراف بپردازید. در این بالا دیده بسیار مناسبی به محیط اطراف وجود داره و از اونجا کل دره رو می‌تونید ببینید.

همراه با اهالی روستای کنگ

روستای کنگ به رغم داشتن پتانسیل بالای گردشگری سال‌ها در بین علاقه‌مندان به سفر و ایرانگردی ناشناخته بوده. اما اخیرا به خاطر تلاش‌های زیادی که برای شناساندن این روستا انجام شده، شاهد حضور گردشگران زیادی در منطقه هستیم. خود اهالی روستا هم به تدریج با این موضوع وفق پیدا کردند و بحث گردشگری و پذیرایی از مهمان رو به عنوان جزئی از اقتصاد خودشون قبول کردند.

با این وجود اما اکثر مردم این روستا هنوز به شغل‌های قدیمی خودشون مشغولند. در این روستا به خاطر نبودن زمین‌های صاف و مسطح برای کشاورزی اکثر اهالی به باغداری می‌پردازند. عمده محصولات روستای کنگ شامل گیلاس، آلبالو و گردو میشه که به صورت باغ‌های وسیع در این منطقه وجود داره و بازار مصرف مناطق اطراف خودش رو تامین میکنه. سایر اهالی روستا هم به شغل‌هایی چون دامداری و جمع آوری گیاهان دارویی مشغولند.

سفربازی - صنایع دستی روستای کنگ

صنایع دستی روستای کنگ

در هنگام بازدید از روستای کنگ می‌تونید صنایع دستی این روستا مانند فرش و سفال رو هم تهیه کنید. این محصولات در فروشگاه‌های خود روستا به فروش می‌رسند. روستای کنگ از نظر غذایی هم حرف‌های زیادی برای گفتن داره. حتما در این روستا سعی کنید تا غذاهای محلی اون رو امتحان کنید. چرا که این روستا غذاهایی داره که نمونه اون رو در هیچ جای دیگه از کشور پیدا نمی‌کنید. این غذاهای محلی رو می‌تونید در کافه رستوران این روستا و یا حتی از طریق مردم مهمان دوست اون تهیه کنید.

اقامت در روستای کنگ

بعد از گشت و گذار در روستای کنگ شاید این وسوسه رو پیدا کنید تا با اقامت در روستا طعم زندگی روستایی رو به طور کامل بچشید. حتی می‌تونید این موضوع رو به چشم یک ییلاق چند روزه نگاه کنید و کنگ رو جایی ببینید که برای کسب کمی آرامش چند روزی رو قصد دارید اونجا سپری کنید.

در این روستا خبری از هتل و مسافرخانه نیست اما به خاطر رونق گردشگری در منطقه چند وقتی هست که بعضی از اهالی با ایجاد بوم‌گردی‌های مناسب زمینه اسکان گردشگران رو فراهم کرده‌اند. شما می‌تونید در این اقامتگاه‌ها که به شکل خانه‌های سنتی خود روستا ایجاد شدند ساکن بشید و یا اینکه با کمی پرس و جو خانه‌های اجاره‌ای دیگه روستا رو پیدا کنید.

در کنگ بعضی از اهالی خانه‌های خودشون رو در اختیار گردشگران قرار میدند. این خانه‌ها یا به شکل در بست در اختیار شما قرار می‌گیرند و یا این که قسمتی از خانه رو به شما اجاره میدند. اتفاقا این مدل اسکان یعنی زندگی در کنار اهالی روستا در یک خانه میتونه از جهتی جذاب‌تر هم باشه. چرا که می‌تونید از نزدیک، آداب و رسوم و شیوه زندگی اونها رو تجربه کنید.

از اقامتگاه‌های بوم گردی این روستا که شما می‌تونید برای اقامت انتخاب کنید میشه به اقامتگاه کنگ کهن، اقامتگاه چشمه خانه، خانه بالا قلعه، اقامتگاه ارگ کنگ و ایوان کنگ اشاره کرد. ضمن اینکه کمپ کوهنوردی کنگ هم در نزدیکی روستا قرار داره که میتونه برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی مورد استفاده قرار بگیره.

سفربازی- بام مشهد
سفربازی - اقامتگاه روستای کنگ

اقامتگاه روستای کنگ

بهترین زمان سفر به کنگ

به غیر از زمستان که سرمای هوا می‌تونه باعث آزار شما بشه و یا اینکه راه‌های رسیدن به روستا به خاطر بارش برف مسدود باشه، بقیه ایام سال رو می‌تونید برای سفر به این روستا در نظر بگیرید.

فصل بهار به علت شروع طراوت و سرسبزی طبیعت منطقه و همچنین آب و هوای مطلوب، میتونه یکی از انتخاب‌های خوب برای شما باشه. اما از طرفی  فصل تابستان و پاییز هم زمان برداشت میوه باغ‌های روستا است و اگه در این زمان به کنگ سفر کنید می‌تونید ولوله چیدن و تجربه چشیدن میوه‌های سردرختی رو داشته باشید.

فصل پاییز از یک نظر دیگه هم میتونه زمان مناسبی برای سفر به کنگ باشه. علاقه‌مندان به پاییز و مناظر زیبای اون می‌تونند در این موقع از سال منظره پاییزی فوق العاده زیبایی رو در منطقه ببینند. جایی که تمام درخت‌ها زرد پوش شدند و برگ‌ها سطح زمین رو کاملا پوشاندند. این موقع از سال هوا هنوز آنچنان سرد نشده و همینطور ازدحام زیادی هم از حضور گردشگران در روستا وجود نداره.

جاذبه‌های گردشگری اطراف روستای کنگ

روستای کنگ در امتداد جاده مشهد طرقبه قرار داره. برای رفتن به این روستا باید از کلی منطقه‌ی دیدنی دیگه عبور کنید که از نظر جذابیت و زیبایی چیزی از خود روستای کنگ کم ندارند. شاید دوست داشته باشید تا کمی از زمان سفر خودتون رو هم به بازدید از این مناطق اختصاص بدید برای همین در ادامه به معرفی دیدنی‌های نزدیک به روستای کنگ می‌پردازیم.

روستای نغندر

برای رسیدن به کنگ بعد از عبور از شهر طرقبه ابتدا به روستای نغندر می‌رسیم. این روستا در فاصله‌ی حدودا ۱۰ کیلومتری از شهر طرقبه قرار داره. نغندر هم یکی از روستاهای ییلاقی شهر مشهد محسوب میشه که به دلیل نزدیکی به طرقبه مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می‌گیره.

نغندر دارای آب و هوای بسیار مطلوبیه و از مسیرهای پیاده‌روی بسیار سرسبزی برخورداره. این روستا رو می‌تونید در راه رفتن به کنگ مشاهده کنید و اگه دوست داشتید اوغات خوشی رو هم اونجا سپری کنید.

سفربازی - روستای نغندر

روستای نغندر

دره خوشرود روستای جاغرق

جاغرق یکی از روستاهای مشهور مشهده که شهرت زیادی در بین علاقه‌مندان به ایران گردی داره. دره‌های سرسبز این روستا معمولا مورد پیمایش بازدید‌کنندگان زیادی قرار می‌گیره. دره خوشرود هم یکی از این مسیرهای پیاده‌روی هست که در بین روستای جاغرق و نغندر قرار داره.

در این مسیر می‌تونید در امتداد رودخانه به پیاده‌روی پرداخته و از طبیعت زیبای منطقه استفاده کنید. ضمن اینکه در اطراف راه باغ‌های میوه زیادی وجود داره که اگه از صاحبان اونها اجازه بگیرید، به شما امکان استراحت در باغ‌های خودشون رو میدند.

سفربازی - دره خوشرود روستای جاغرق

دره خوشرود روستای جاغرق

مجموعه گردشگری چالیدره

مجموعه گردشگری چالیدره بعد از شهر طرقبه و در کنار سد چالیدره قرار داره. این مجموعه امکانات آبی متعددی مثل شنا، قایقرانی و ماهی‌گیری رو برای افراد فراهم کرده تا برای تجربه اونها مجبور نباشید حتما به دریا سفر کنید.

بخش‌های جذاب دیگه مجموعه هم شامل زیپ لاین، تله سیژ و سورتمه میشه که به افراد امکان تماشای طبیعت زیبای منطقه رو از ارتفاعی بالاتر میده. این مجموعه میتونه مکان اقامتی مناسبی هم برای سفر شما باشه. چرا که اقامتگاه‌ها و رستوران‌های اون امکانات مناسبی رو در اختیار مسافران قرار میدند.

سفربازی - روستای زاک
سفربازی - مجموعه گردشگری چالیدره

مجموعه گردشگری چالیدره

رزرو ویلا و اقامتگاه اطراف کنگ

از اینکه تا اینجای مقاله روستای کنگ با ما همراه بودید بسیار متشکریم. این روستا از جاذبه‌ها و جذابیت‌های زیادی برخوردار بود. برای همین قصد داشتیم تا معرفی کاملی از روستا داشته باشیم. شما هم اگه برای سفر به این منطقه راغب شدید و یا اینکه از قبل به کنگ سفری داشتید، درباره سفرتون برای ما بنویسید تا سایر علاقه‌مندان هم از چالش‌های پیش رو در بازدید از این روستا آگاه بشند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای