با سلام و وقت بخیر. اگر اهل طبیعت گردی و گشت و گزار در جنگل‌های طبیعی هستید، جنگل‌ های بکر ارسباران را پیشنهاد می‌کنیم.

جنگل‌های ارسباران در منطقه بسیار زیبا آذربایجان واقع‌شده و دارای گونه‌های جانوری بسیار نادر و کمپ‌های گردشگری متعددی است. در ادامه با ما همراه باشید تا این منطقه سرسبز جنگلی را موردبررسی قرار دهیم. با رزرو هتل در منطقه آذربایجان می‌توانید دسترسی آسانی به منطقه داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی جنگل ارسباران

منطقه بسیار وسیعی از آذربایجان شرقی را فراگرفته است که نمی‌توانیم مشخصاً محدوده و مرزی برای جنگل سرسبز ارسباران مشخص کنیم. اما می‌شود گفت که این جنگل از منطقه جنوبی رود ارس شروع‌شده تا بخشی از شهر کلیبر بر و اهر ادامه می‌یابد. توجه داشته باشید که بخشی از جنگل به‌صورت محافظت‌شده بوده که گونه‌های نادر جانوری و گیاهی نگه‌داری می‌شود.

اگر ساکن تهران هستید می‌توانید مسیر خود را از طریق آزادراه تهران کرج به سمت تبریز ادامه داده و پس از طی ۳ ساعت از مبدأ تبریز به سمت اهر به منطقه ارسباران دسترسی داشته باشید. در شهر تبریز هتل‌های مختلفی با توجه به بودجه شما وجود دارد که با انتخاب اتاق مناسب، به رزرو هتل بپردازید.

بهترین زمان سفر به جنگل‌ های بکر ارسباران و مناطق توریستی اطراف آن

منطقه آذربایجان دارای آب‌وهوای بسیار سرد و خشک بوده و سفر در فصل‌های پاییز و زمستان کمی سخت و مشکل است. با آمدن فصل بهار گیاهان جوانه زده و مراتع منطقه سرسبز شده و منظره بسیار عالی در پی دارد. اگر اهل سفر به مناطق طبیعی و بکر هستید، فصل بهار و تابستان را پیشنهاد می‌کنیم. در منطقه ارسباران اقامتگاه‌ها و کمپ‌های استراحت متعددی وجود دارد می‌توانید از سایت‌های معتبر رزرو هتل یا اقامتگاه نمایید.

موقعیت جغرافیایی جنگل ارسباران

قلعه بابک، قلعه سردار ملی آذربایجان

با توجه به توریستی شده منطقه، امروزه توجه بیشتری روی منطقه شده است. بابک خرم‌دین که از نیرو‌ها و سرداران بسیار غیور ایرانی – آذربایجانی بود به مخالفت با رژیم دوران خود کرد، سرانجام این منطقه به نام این فاتح شجاع نام‌گذاری شد.

قلعه بابک در حدود سه کیلومتری شهر کلیبر که از توابع استان آذربایجان شرقی است واقع شده است. برای دسترسی به بالای کوه کمی چالش خواهید داشت ولی در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین مسیر دسترسی قلعه را اشاره کنیم. قلعه به شکلی ساخته شده بود که در دوران دفاع بابک مبارز هیچ نیرویی نتوانست به قلعه تعرض داشته باشد. توجه داشته باشید که مردم با توجه به مقاومت بابک خرمدین قصیده‌هایی در وصف این مبارز نامدار می‌خوانند.

همچنین بخوانید : اجاره ویلا در شمال

منطقه بکر آینالو

نام آینالو از روستایی که در مرکز این منطقه است به وجود آمده و طبق شنیده‌ها به خانه و سقف‌خانه‌ای اشاره دارد که سقفی فلزی داشته و نور خورشید را انعکاس می‌دهد. در سفر با منطقه آینالو می‌توانید به روستای زیبای آینالو دسترسی داشته و از عمارت که صاحب ارمنی داشته و جزء اسناد میراث فرهنگی است بازدید نمایید. اگر خواستید به استراحت پردازید، می‌توانید از کمپ‌های موجود در منطقه استفاده نمایید. برای رزرو هتل نیز می‌توانید یکی از هتل‌های مناطق اطراف را انتخاب نمایید.

منطقه بکر آینالو

مسیر دسترسی آینالو

پس از طی مسیر از کلیبر به سمت قلعه بابک می‌توانید مسیر خود را به سمت عاشقلو ادامه داده و تابلو‌های منطقه عاشقلو و آسانلو را مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است مسیر دسترسی آسفالت و مناسبی تا انتها خواهید داشت.

می‌توانید در زمان عزیمت به سمت آینالو به بازدید کلیسا خرابه آینالو پرداخته و معماری خیره کننده آن را مشاهده نمایید. طبق سنت دیرینه مردم منطقه، ارامنه منطقه اطراف برای عشای ربانی و دعا به کلیسا خرابه آینالو می‌آمدند. توجه داشته باشید مسیر کلیسا فاقد جاده بوده و می‌توانید با پای پیاده با طی مسیری حدود یک کیلومتر از کلیسا بازدید نمایید.

مسیر دسترسی آینالو

تجهیزات لازم برای سفر به منطقه جنگل‌ های بکر ارسباران

اگر اهل کوه‌پیمایی و پیاده روی در مسیر سخت هستید حتماً لوازم و تجهیزات کوه‌پیمایی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام سفر در مسیر کوهستان حتماً یک راهنما یا سرپرست آشنا به منطقه داشته باشید. برخی مناطق فاقد آنتن بوده و احتمال گم‌شده وجود دارد. اگر قصد کمپ و استفاده از آب‌وهوای طبیعی را دارید می‌توانید چادر و کمپ‌های آماده را رزرو نموده و استفاده نمایید.

برخی کمپ‌های توریستی دارای سرویس بهداشتی و تجهیزات رفاهی برای مسافران است که در صورت لزوم می‌توانید استفاده نمایید.

سخن پایانی

منطقه گردشگری جنگل‌ های بکر ارسباران دارای بخش‌های بسیار متنوعی است که در این مقاله به بخشی از این منطقه پرداختیم. اگر علاقه‌مند سفر به استان آذربایجان شرقی هستید در مقالات بعدی با ما همراه باشید. برای رزرو هتل تبریز و اقامتگاه‌های منطقه می‌توانید به سایت سفر بازی مراجعه کنید.

ممنون بابت این که تا آخر مقاله ما را یاری فرمودید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای