در زمان سفر به یک شهر ، بازدید از مناطق گردشگری آن شهر بسیار دلچسب و لذت بخش است. به همین خاطر ، امروز می خواهیم در مورد مناطق گردشگری شهر زنجان بحث و گفتگو کنیم.

شهر زنجان در حدود ۳۰۰ کیلومتری تهران و ۳۱۰ کیلومتری تبریز واقع شده است. این شهر دسترسی آسانی به نقاط مختلف ایران دارد. برای دسترسی به این شهر با طی کردن امتداد آزادراه تهران کرج بعد از عبور از قزوین بهش هر زنجان می رسیم. با ما همراه باشید تا در مورد مناطق گردشگری شهر زنجان صحبت کنیم. برای رزرو هتل زنجان در ادامه می توانید از وب سایت سفر بازی استفاده کنید.

بازار تاریخی زنجان

یکی از مناطق گردشگری و تجاری شهر زنجان بازار تاریخی شهر است که در استان زنجان خیابان امام خمینی واقع شده است. این بازار در مرکز شهر و قسمت بافت تاریخی زنجان واقع شده است. بازار تاریخی زنجان دارای دو قسمت شرقی و غربی بوده و راستا ها سراها و کاروانسراهای مختلفی در این بازار وجود دارد. با توجه به قدمت بازار و معماری آن یکی از منحصر به فرد ترین و طولانی ترین بازارهای ایران است.

بازار زنجان دارای ۵۶ ورودی بوده و ۹۴۰ مغازه دارد. برخی از این مغازه ها به صورت عمده فروشی و برخی از مغازه‌ها به صورت خرده فروشی فعالیت می‌کند. یکی از شیک ترین بخش های بازار زنجان، راسته بازار قیصریه است. این بازار محل فروش اجناس ظریف و گران بها می باشد. در بازار قیصریه اجناس لوکس به فروش می‌رسد و برای دسترسی به بازار قیصریه می توانید از طریق خیابان امام خمینی و سبزه میدان اقدام نمایید.

بازار تاریخی زنجان

دریاچه پری

دریاچه پری یکی از توابع شهرستان ماهنشان بوده و ۴۵ کیلومتری شهر ماهنشان واقع شده است. برای دسترسی به دریاچه ماهنشان از شهر زنجان حدود ۱۵۲ کیلومتر فاصله خواهد داشت. این دریاچه یکی از مناطق گردشگری شهر زنجان بوده و طرفداران خاص خود را دارد.

گنبد سلطانیه

اگر به شهر زنجان سفر کرده اید، پیشنهاد می کنیم گنبدسلطانیه را از دست ندهید. گنبد سلطانیه دارای معماری خاص و منحصر به فردی از دوران حکومت اسلامی است. ساخت گنبد سلطانیه حدود ۸ سال طول کشیده و از سال ۷۰۴ شروع و در سال ۷۱۲ افتتاح گردیده است لازم به ذکر است این گنبد به دستور یکی از پادشاهان مغول ساخته شده است.

همچنین بخوانید : هتل های لوکس شهر زنجان

گنبد سلطانیه

آتشکده تشویر

آتشکده تشویر در جاده سرخه دیزج ساخته شده است. این آتشکده یک گنبد گود شکلی داشته و برای استفاده و عبادت عموم افراد ساخته شده است. با توجه به مقدس بودن منطقه، اطراف این آتشکده به قبرستان محلی تبدیل شده است. برای دسترسی به این آتشکده می‌تواند به شهر طارم و به روستای تشویر سفر کنید. طبق تابلوهای راهنما می توانید آتشکده تشویر را بازدید نمایید.

سنگفرش سبزه میدان

پیاده راه سبزه میدان زنجان یکی از مراکز تجاری و گردشگری شهر زنجان محسوب می شود. این مکان پاتوق جوانان برای قدم زدن و یکی از بهترین مناطق تجاری برای خرید لباس و مشاهده بوتیک های مختلف است. در این سنگفرش می توانید انواع رستوران ها و مراکز تجاری گردشگری را مشاهده و بازدید نمایید.

این سنگفرش مانند سنگفرش ولیعصر تبریز و سبزی میدان تهران ساخته شده و از عبور خودرو و سایر وسایل نقلیه جلوگیری می شود. با رزرو هتل زنجان در مرکز شهر، دسترسی آسانی به مناطق گردشگری و سبزه میدان زنجان خواهید داشت.

 

سنگفرش سبزه میدان

رختشوری خانه شهر زنجان

رختشویخانه شهر زنجان یکی از مناطق گردشگری و تاریخی شهر بود که سنت دیریینه مردم و مشقت های زنان شهر زنجان را به تصویر می‌کشد.

اگر تا به حال به شهر زنجان سفر کرده باشید، مناطق گردشگری و تاریخی شهر را می شناسید. رختشور خانه در خیابان سعدی کوچه فرهنگ و در بافت تاریخی و گردشگری شهر واقع شده است. بنای رختشویخانه به صورت منحصر به فرد طراحی شده که در هیچ جای دنیا مکانی مانند این موزه وجود ندارد.

این مکان با تلاش بسیاری از سران حکومت زمان ساخته شده است. هدف از ساختن این مکان، تامین امنیت و آرامش زنان در یک مکان سرپوشیده بود. یکی از مزیت های این مکان، رایگان بودن آن بود که در هر ساعت از شبانه روز، بانوان می توانستند برای شستشو به این مکان مراجعه نمایند.

همچنین بخوانید : اجاره روزانه خانه مبله

رختشوری خانه شهر زنجان

سخن آخر

در این مقاله به بررسی مناطق گرشگری شهر زنجان پرداختیم. این شهر مناطق تاریخی و توریستس زیادی داشته و سعی کردیم بخشی از این مناطق را بررسی کنیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای