باغ موزه وزیری اولین موزه شخصی ایران دارای ۱۰۰۰متر مربع مساحت بوده است. دکتر ناصر هوشمند وزیری با هزینه شخصی خود آن را در لواسان استان تهران ساختند. شهرستان لواسان با داشتن هوای پاک و دلپذیر و فاصله کم نسبت به تهران یکی از جاهای دیدنی استان تهران است که از تمام شهرهای ایران بازدیدکنندگان بسیاری را حتی برای اقامت چند روزه و اجاره ویلا در لواسان جذب میکند.

استاد وزیری مجسمه ساز قهار ایرانی با بهره گیری از داستان های شاهنامه و فولکور ایرانی و فرهنگ اصیل ایرانی، غار موزه وزیری را در سال ۱۳۸۴ طراحی و اجرا نمود. ایشان تا زمانی که در قید حیات بودند، در مجموعه حضور داشتند. به تمامی سوالات گردشگران پاسخ می‌دادند و توضیحات لازم را ذکر می‌کردند. بسیاری از شاگردان و دوستداران ایشان برای مصاحبت و یادگیری به این غار موزه مراجعه می‌کردند.

بخش های مختلف غار موزه وزیری

جاذبه اصلی باغ موزه وزیری، ساختمان این موزه است که با دو طبقه و در دل کوه بنا شده است. تمامی بخش های این موزه از جمله  بخش صنایع دستی، فضای داخلی، بخش گالری، کارگاه مجسمه‌سازی، سرای بسطامی، فضای باز و مجسمه‌های بازیافتی قابل بازدید توسط تمامی گردشگران می باشند و عکسبرداری از آنها آزاد می باشد.

سرای بسطامی

یکی از بخش های باغ موزه، سرای بسطامی است که با ظرفیت ۹۰ نفر امکان  برگزاری سمینار‌ها، جلسات و همایش ها را فراهم آورده است. برای ورود به سالن همایش ها باید از فضایی گذر کنید.

فضای داخلی غار موزه لواسان

فضای داخلی غار موزه لواسان

در این قسمت مجذوب مجسمه ها و آثار استاد وزیری خواهید شد. فضای داخلی آن از ۸ دالان تشکیل شده است. که با همت استاد وزیری ساخته شده است. مجسمه رستم به صورتی طراحی شده تا این ذهنیت را القا کند که تمام وزن غار را به دوش می‌کشد.

گالری موزه

نمایشگاهی از آثارهنری ازجمله نقاشی در اینجا در نظر گرفته شده است که مساحت آن ۴۰ متر مربع می‌باشد.

کارگاه مجسمه سازی

 در این کارگاه، مجسمه های نمایش داده شده در این مجموعه ساخته می‌شود. علاقه مندان می‌توانند از مراحل ساخت این مجسمه ها دیدن کنند.

مجسمه‌های بازیافتنی

همه آثار این بخش از مواد بازیافتی ساخته شده است. درخت نوشابه، مجسمه های عجیب با جنس‌های متفاوت، آدم آهنی و توالت فرنگی که با تزئینات مختلف به صندلی تبدیل شده.

صنایع دستی

در این بخش، خانواده استاد وزیری مشغول ساخت صنایع دستی هستند که علاقه مندان میتوانند از دیدن مراحل ساخت این محصولات لذت برده و این محصولات را  خریداری کنند.

فضای خارجی غار موزه

بسیاری از آثار استاد هوشمند در فضای باز قرار دارند. این فضا در ورودی غار موزه وزیری واقع شده است. مجسمه هایی که در این مکان در معرض نمایش قرار گرفته‌اند، متناسب و در تعامل با طبیعت پیرامون فضای خارجی هستند.

فضای خاررجی غار موزه لواسان

با وجود فراوانی جاذبه های گردشگری لواسان این غار موزه در لیست برترین جاهای دیدنی تهران وجود دارد. آثار استاد ناصر هوشمند وزیری محدود به غار موزه لواسان نمی شود. آثار این استاد گرانقدر در پارک ایرانشهر (پرواز و حندربان از جنس مس)، پارک ساعی (آبنما، مجسمه‌های سنگی حیوانات)، پارک جمشیدیه (مجسمه فردوسی و رستم و سهراب سنگ چینی)، پارک گلبرگ (مجسمه کاکلی و پدربزرگ) نیز قابل مشاهده هستند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای