جاذبه های گردشگری لواسان

جاذبه های گردشگری لواسان

لواسان یکی از جاذبه های شهر تهران است که در شمال تهران و شهرستان شمیرانات قرار دارد، به دلیل داشتن آب و هوای ییلاقی، نزدیکی به کلان شهر تهران و دیدنی های طبیعی، بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. بسیاری از این گردشگران با اجاره ویلا و آپارتمان در لواسان شب را در نزدیکی جاذبه های توریستی این شهرستان می گذرانند و از هوای پاک و تازه آن بهره می برند. در ادامه به برخی از برترین جاذبه های گردشگری لواسان اشاره خواهیم کرد.

 

آبشار کلوگان لواسان

آبشار کلوگان در روستایی با همین نام در لواسان استان تهران قرار دارد و با ارتفاع 40 متر، از بلند ترین آبشار های تهران به حساب می‌آید. این آبشار به صورت پلکانی به پایین سرازیر می‌شود. مقدار آبی که در این آبشار جریان دارد در هر فصل متفاوت است که در فصل تابستان به کم ترین حد خود می‌رسد و به جز آب باریکه ای، چیزی از آن دیده نمی‌شود.

 

آبشار کلوگان

 

برای رسیدن به این آبشار از طبیعت زیبای و دشت کلوگان باید گذر کرد که همین ویژگی برای گردشگرانی که به پیاده روی و طبیعت گردی علاقه مند هستند، بسیار جذاب خواهد بود.

 

خانه نظام السلطان در لواسان

خانه نظام السلطان در منطقه گلندوک شهر لواسان واقع شده، قدمت این بنا به دوره قاجار برمی‌گردد و متعلق به خاندان خواجه نوری ها بوده است. امیر خان خواجه نوری ملقب به نظام السلطان در قسمتی از اراضی گندوک که درخت چنار کهنسال و یک چشمه آب وجود داشت، یک باغ بزرگ و خانه ای در آن ساخت و در مراسم های مختلف، قسمتی که درخت چنار در آن قرار داشت را در اختیار عموم قرار می‌داد تا مراسم‌ها در این قسمت برگزار شود.

این خانه در زمان بعد از انقلاب جمهوری اسلامی، پس تفکیک آن به قسمت های 500 و 1000 متری به چندین شخص فروخته شد و چندین ساخت و ساز در آن اتفاق افتاد و در نهایت در سال 1377 در فهرست آثار ملی قرار گرفت تا از ساخت و ساز در آن جلوگیری شود. اما با گذشت بیش از چند سال از ثبت این مجموعه، نه‌ تنها باغ به وضعیت اول خود برگردانده نشده است، بلکه صدها اصله درخت مثمر و غیرمثمر درون آن به‌سبب بی‌توجهی خشک شده‌اند و درخت چنار کهن‌سال سالهای آخر عمر خود را سپری می‌کند.

 

آبشار ناران لواسان

آبشار ناران واقع در روستای کند علیا، یکی از توابع شهرستان لواسان، یکی از جاذبه های دیدنی لواسان به حساب می‌آید که به دلیل دائمی بودن این آبشار گردشگران بسیاری را در فصل های مختلف به خود جذب می‌کند. وجود آثار تاریخی در روستای کند علیا مانند قلعه پیرزن، تپه‌های گوشواره، شیرتازه و جوهک که به اویل دوره اسلامی تعلق دارند، باعث شده تا علاقه مندان به تاریخ نیز مشتاق دیدن این منطقه باشند. موقعیت کوهستانی این منطقه، چشمه ها، منابع آبی بسیار و باغ ها و دشت های سرسبز، نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکند.

تنها مسیری که گردشگران، می‌توانند خود را به آبشار ناران برسانند به دلیل مالکیت شخصی بیشتر زمین ها و فضاهای اطراف، از سمت شرقی آبشار و دره های سر سبز شمال روستا است.

 

آبشار کفترلو لواسان

با 1.5 ساعت پیاده روی در طبیعت زیبا و دره‌ های سرسبز شمال روستای کند علیا، به آبشار کفترلو می‌رسیم. وجود امکان اجاره ویلا در لواسان در این روستا و آبتنی در حوضچه کوچک این آبشار، خاطره دلنشین یک طبیعت گردی را کامل می‌کند. این آبشار از مکان های جذاب و دیدنی لواسان است که به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و طبیعتی دلنشین، مقصدی جذاب برای طبیعت دوستان به حساب می‌آید.

آبشار کفترلو

 

غار موزه وزیری در لواسان

باغ موزه وزیری با مساحت 1000 متر مربع، اولین موزه شخصی ایران است که با هزینه شخصی دکتر ناصر هوشمند وزیری در لواسان استان تهران ساخته شده است. لواسان به دلیل خوش آب و هوا بودن و نزدیکی به شهر تهران یکی از جاهای دیدنی استان تهران و استانهای اطراف به شمار می رود و گردشگران بسیاری را از سراسر ایران جذب میکند. یکی از جذابیت های باغ موزه لواسان ، ساختمان این موزه که در دو طبقه و در دل کوه بنا شده، است. همه بازدید کنندگان می‌توانند از تمامی بخش های این موزه از جمله بخش صنایع دستی، فضای داخلی غار موزه، گالری، کارگاه مجسمه‌سازی، سرای بسطامی، فضای باز و مجسمه‌های بازیافتی بازدید وبه صورت آزادانه عکسبرداری کنند.

 

منطقه حفاظت ‌شده ورجین در لواسان

 

منطقه حفاظت شده ورجین

 

منطقه حفاظت شده ورجین در شمال شرقی تهران و شهر لواسان قرار دارد. به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص این منطقه، شکارگاه درباریان قاجار و پهلوی بوده که با پیروزی انقلاب با مساحت 26907 هکتار تحت مدیریت حفاطت محیط زیست استان تهران درآمده است. پوشش گیاهی این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کوهستان های البرز از گندمیان و گون ها تشکیل شده. از مهمترین گونه های گیاهی منطقه حفاظت شده ورجین می‌توان به زرشک، گل گاوزبان، بومادران، درمنه کوهی، گل گندم، کنگر، شکر تیغال، شنگ بابویه، پیچک صحرایی، خاکشیر تلخ، ارمک (ریش بز)، پونه، مریم گلی، چای کوهی، لاله کوهی، جغجغک، ختمی و پنیرک اشاره کرد.

 

در حیات وحش این منطقه انواع پستاندارن، پرندگان و خزندگان وجود دارند که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می‌شود:
پستانداران: قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گراز، گرگ، خرگوش، تشی، گربه وحشی، سیاه‌گوش، شغال، روباه، راسو، سمور، شنگ و کفتار از گونه‌های شاخص منطقه هستند.

پرندگان: عقاب طلایی، قرقی، طرلان، کورکور سیاه، سنقر، سارگپه، انواع جغد از جمله جغد شاخ‌دار، انواع لاشخور مثل هما، دال و کرکس مصری، انواع شاهین از جمله بالابان، لیل، دلیجه، دلیجه کوچک و بحری و پرندگان دیگری همچون کبک، کبک دری، تیهو، مرغابی، طوطی طوق صورتی، دارکوب، کبوتر چاهی، بلبل، هدهد، زنبورخوار، مرغ مینا، قمری و بلدرچین، فندق شکن و انواع چکاوک، پرستو، سهره، گنجشک و کلاغ از دیگر پرندگان این منطقه هستند.

خزندگان: لاک‌پشت مهمیزدار، مارآبی، مار آتشی، مار جعفری، گرگ مار، افعی پلنگی، گرزه مار، افعی البرزی و آگاما از جمله خزندگان منطقه هستند.

 

ویلا ها و اقامتگاه های لواسان، این امکان را برای گردشگران فراهم آورده است تا از همه جاذبه های دیدنی این شهر بهره ‌مند شوند. سفربازی با ایجاد زیرساخت رزرو آنلاین اقامتگاه در لواسان سعی دارد تا یکی از بزرگ ترین مشکلات حوزه گردشگری را هموار کند و با ارائه تجربه ای آسان و مطمئن دغدغه اقامت را برطرف کند.