۰

جایزه ۲۰۲۲ یونسکو در خانه تاریخی صدوقی

سفربازی - جایزه ۲۰۲۲ یونسکو در خانه تاریخی صدوقی
بازدید

خانه تاریخی صدوقی و قنات زارچ به عنوان یکی از قنات‌های ثبت جهانی شده در استان یزد برنده بخش جوایز حفاظت از میراث فرهنگی یونسکو در سال ۲۰۲۲ شدند.

به گزارش سفربازی، به نقل از آنا، جایزه جهانی سالانه حفاظت از میراث فرهنگی یونسکو (آسیا_اقیانوسیه) با عنوان نشان شایستگی در مراسمی که در شهر بانکوک تایلند برگزار شد؛ به برندگان تعلق گرفت.

یکی از این جوایز مربوط به خانه صدوقی متعلق به ۳۰۰ سال پیش به دلیل مرمت و بازسازی بود. اکنون این خانه کاربری فرهنگی دارد و به نام شهید صدوقی نامگذاری شده است.

قنات زارچ نیز یکی دیگر از برندگان این دور از جوایز یونسکو بود. قنات زارچ که بیش از سه هزار سال قدمت دارد قدیمی‌ترین قنات جهان است که به عنوان شریان حیات بخش شهر زارچ در یزد به شمار می‌آید و همیشه به عنوان عنصر حیاتی تامین آب در اختیار مردم و کشاورزان قرار داشته است.

در این دور از جوایز یونسکو ۱۳ مورد از ۶ کشور از جمله افغانستان، چین، هند، نپال، ایران و تایلند توسط هیات داوران بررسی و مورد تقدیر واقع شدند.

جایزه ممتاز از آن قنات یزد

این ۱۳ پروژه از میان ۵۰ اثر از ۱۱ کشور در مناطق آسیا و اقیانوسیه انتخاب شدند. همچنین جایزه متعالی این بخش به موزه «چاتراپاتی شیواجی ماهاراج واستو سانگرهالایا» در بمبئی هند داده شد. چاه‌های پلکانی گلکوندا، حیدرآباد، هند، کتابخانه نیلسون هایز، بانکوک، تایلند و قنات زارچ جایزه ممتاز را گرفتند.

جایزه شایستگی نیز به توپدارا استوپا، چاریکار، افغانستان معبد بودایی نانتیان، فوجیان، چین قلعه دوماکوندا، تلانگانا، هند ایستگاه بایکولا، بمبئی، هند خانه صدوقی، یزد، ایران ۲۵ چیواس در کاتماندو، نپال تعلق گرفت. از محلهWest Guizhou Lilong، شانگهای، چین نیز به صورت ویژه برای توجه به توسعه پایدار تقدیر شد.

همچنین زیرساخت یکپارچه M۳۰ برای منبع تغذیه و جمع آوری زباله، ماکائو SAR، چین بلوک Xiaoxihu، نانجینگ، چین جایزه بخش طراحی جدید در زمینه‌های میراث را به دست آوردند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *