برای خیلی‌ها دیدن مشهد  محدود میشه فقط به خود شهر و بعد از زیارت و دیدن جاهای تفریحی، کیفشون رو جمع میکنن و برمیگردن شهر خودشون.

در حالی که مشهد کلی مکان تفریحی و جاذبه تاریخی اطراف خودش داره که میتونه برای وقت گذروندن و تفریح کردن فوق العاده باشه و کلی خاطره ساز بشه.

آب و هوای خوب، طبیعیت چشم نواز، آثار تاریخی، چشمه و آبشار و رودخونه و… همه از جاذبه‌هایی هستند که اطراف مشهد به وفور پیدا میشه.

یکی از این مکان‌ها که معمولا توسط گردشگرها هم کمتر مورد توجه قرار میگیره و تعداد کمی هم هستند که از وجودش خبر دارن، بند گلستان هست.

به شخصه بار اولی که اسمش رو شنیدم فکر می‌کردم توی استان گلستان یه آب بند ساختن و اسمش رو گذاشتن بند گلستان و با خودم گفتم نهایتا یه جایی باشه که چهار تا قایق گذاشتن آدم یه ظهری میره اونجا دو تا عکس میگیره و یه کبابی میزنه و برمیگرده خونه‌ش.

اما وقتی بیشتر با این بند آشنا شدم فهمیدم جزو آثار تاریخی حیرت انگیزیه که در زمان تیموریان و در شهر مشهد بر روی رود گلستان ساخته شده و دیدنش میتونه تجربه جالبی باشه.

ID مطلب صحیح نیست!

داستان بند گلستان از کجا شروع میشه؟

سفربازی - بند گلستان

بند گلستان

همینطور که گفتم این بند در زمان تیموریان ساخته شده اما سر اینکه چه کسی ساختتش بحث هست.

بعضی‌ها میگن کار پسر تیمور گورکانی یعنی شاهرخ بوده. اما بعضی‌ها هم اعتقاد دارن کار گوهرشاد بیگم بوده.

به هر حال هر کسی که این بند رو احداث کرده باعث شده به خاطر جمع شدن آب در این نقطه باغات و طبیعیت چشم نوازی در طی این ۵۰۰ سال ایجاد کنه و موجبات تفریح مردم رو فراهم کرده.

از طرفی این بند امکان استفاده بهینه از آب رو برای کشاورز‌ها و باغدار‌های اطراف اون منطقه فراهم کرده که باعث رونق کارشون در طی این زمان‌ها شده.

اما خب متاسفانه این بند هم اکنون تنها در فصل بهار آب قابل توجه‌ای داره و به خاطر مصرف بی رویه و البته خشک سالی آبش در باقی ماه‌های سال بسیار کمه و امکان تفریحاتی مثل قایق‌رانی رو از گرشگران میگیره.

بند گلستان کجای مشهد قرار داره؟

اگه از سمت غرب مشهد خارج بشی حدودا ۸ کیلومتر فاصله‌ هست تا به این بند برسی. باید وارد بزرگراه وکیل آباد بشی بعدش کافیه تا آخر بزرگراه به سمت طرقبه بپیچی. یه ۵ کیلومتر که رفتی میتونی بند گلستان رو ببینی.

اگه دلت میخواد آدرس دقیق این سد رو روی نقشه ببینی فقط کافیه روی لینک زیر کلیک کنی.

حالا این همه آب از کجا اومده؟

آب پشت بند از ارتفاعات بینالود تامین میشه و در مسیر این آب باغ‌های طرقبه، عنبران و جاغرق حسابی سرسبز و سر حال شدند.

مردم در بخش‌های جنوبی سد هم روی زمین‌های کشاورزی خودشون از طریق این آب امرار معاش میکنن.

در حال حاضر مالکیت این بند در دست کیه؟

این سد در زمان‌های قدیم وقف امام رضا (ع) شده بود. در سال ۱۳۵۶، سازمان آب منطقه‌ای مشهد، مسئولیت حفاظت و بازسازی این سد رو عهده دار میشه اما چهار سال بعدش یعنی سال ۱۳۶۰ تحویل آستان قدس داده میشه و تا به امروز هم تحت مالکیت آستان قدس هست.

بیا حالا یه نگاه مهندسی به این بند بندازیم.

سفربازی - بند گلستان

بند گلستان

مصالحی که برای ساخت این بند به کار برده شده یه سری مصالح ساده مثل آجر و سنگ و آهک و شن و البته خاک هست. طبیعیتا با توجه به اینکه این سد ۵۰۰ سال پیش ساخته شده استفاده کردن از این مصالح به دور از انتظار نیست اما توی بازسازی‌های اخیری که روی این بند اتفاق افتاده از بتن‌ استفاده شده که احتمال خرابی رو به شدت پایین میاره.

دور این بند صخره‌های قرار دارند که مثل یه پشتیبان برای بند گلستان عمل میکنن و باز به عنوان یه مزیت خوب به حساب میان. شاید بد نباشه که بدونی بند گلستان روی سنگ گرانیت و گرانودیوریت ساخته شده.

اگه ازم درباره ابعاد این سد بپرسی باید بگم که طول بند گلستان در قسمت کف رودخانه حدودا ۳۰ متر هست و در قسمت بالایی اون به ۱۳۰ متر می‌رسه.

عرضش هم حدودا ۱۰ متره ولی وقتی به قسمت‌های پایینی میریم به ۲۵ متر هم میرسه. اما پس ارتفاع سریز چه قدره؟ ۲۰ متر پس با این تفاسیر مخزن بند گلستان در بالاترین ارتفاع خودش حدودا ۲.۷ میلیون متر معکب آب رو میتونه پشتیبانی کنه. که البته حجم مفیدش بنا به گفته مهندس‌هامون ۱.۵ میلیون متر مکعبه.

شاید این سوال الان توی ذهنت مطرح بشه که همچین بند بزرگی رو واقعا ۵۰۰ سال پیش آوردن بالا؟ اصن امکان پذیره؟

خب باید بهت بگم که این بند در طی سالیان طولانی بارها و بارها مورد بازسازی قرار گرفته و همین باعث شده که در ابعاد بند هم تغییراتی ایجاد بشه.

چی کار کنیم که توی بند گلستان بهمون خوش بگذره؟

آدمی میزنه به دل طبیعیت که بهش خوش بگذره و حتما تو هم نمیری که طول و عرض و ارتفاع بند گلستان رو اندازه گیری کنی. دلت میخواد بری و کلی خوش بگذرونی و از هوا و طبیعیت دل انگیزش نهایت استفاده رو ببری. خب حقم داری!

برای خوش گذروندن توی بند گلستان دو تا راه داری.

یا اینکه بری سراغ تفریحاتی مثل قایق سواری یا مثل من (که عاشق غذام) به شکل یه تستر غذا در بیای و بری سراغ تفریحات شکمی.

توی این منطقه کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی قرار دارند که غذاهای محلی محشری رو برای گردشگر‌ها درست میکنن. اگه یکم چاشنی ماجراجویی و کنجکاوی رو در کنار استایل تستر غذایی بودنت بذاری حتما میتونی اونجا غذاهای جدید رو تجربه کنی که نمونه‌اش رو هیچ جای ایران گیرت نمیاد.

اگه بخوام اسم چندتا از این رستوران‌های خوب رو ببرم میتونم به رستوران الماس بند گلستان اشاره کنم که توی بلوار امام رضا و بعد از کوچه ۱۸ قرار داره.

یکی دیگه از رستوران‌های خوب این منطقه هم رستوران ساحلی بند گلستان هست که بعد از امام رضا ۲۸ قرار گرفته و یه محیط مناسب برای دورهمی‌های خانوادگی هست.

اگرم اهل کافی‌شاپ باشی و دوست داری یه نوشیدنی بخوری این مورد هم تا دلت بخواد توی اون منطقه فراوانه و با توجه به سلیقه و خواسته‌هات دستت بازه که از بینشون انتخاب کنی و لذتش رو ببری.

البته در حوزه تفریحات یه جای دیگه هم هست که دیدنش خالی از لطف نیست اونم امامزاده‌های ناصر و یاسر این منطقه هست که جزو امکان زیارتی بند گلستان به حساب میاد و برای کسایی که دوست دارند ازش دیدن کنن یه گزینه خیلی خوب هست.

کی بریم به بند گلستان که بیشتر بهمون خوش بگذره؟

میدونی کلا سفر کردن به نقاط خوش آب و هوا توی فصل بهار یه چیز دیگه هست. مخصوصا اگه اردیبهشت باشه. هم هوا خوبه، هم شلوغ نیست خلاصه که همه چیش عالیه. به همین خاطر اگه دلت خواست یه چند روزی توی اردیبهشت دل رو بزنی به دریا و بری سفر. میتونی با آب بند گلستان شروع کنی 🙂

حرف‌های پایانی

مطمئنا رفتن به سفر فقط و فقط به خاطر دیدن بند گلستان واقعا معقول نیست و گشت و گذار توی این منطقه باید در کنار یه سفر مشهد برنامه ریزی بشه. البته میتونی بعد از اینکه بند گلستان رو دیدی راهی طرقبه بشی و از دیدنی‌های اون لذت ببری. توی همین سایت یه مقاله کامل هم درباره طرقبه نوشتم و این بهشت زیبا رو بهت معرفی کردم که میتونه دید خیلی خوبی بهت بده.

اما توی سفر یکی از دغدغه‌های اساسی همه ما بحث اقامته. یعنی اگه یه جای نرم و گرم و خوب نداشته باشی خستگی سفر به جونت میمونه.

به همین خاطر هم ما توی سفربازی برات یه راهنمای رزرو هتل در مشهد آماده کردیم که با استفاده از این راهنما میتونی بهترین‌ هتل‌های مشهد رو پیدا کنی و باهاشون آشنا بشی.

همین حالا در مشهد هتل رزرو کن!

حتی اگه وقت خوندن این راهنما رو نداری میتونی یه راست بری سراغ سایت سفربازی و از صفحه اصلیش اسم شهر مدنظرت رو جستجو کنی و یه لیست از تمام اقامتگاه‌های اون شهر دریافت کنی. بعدش به وسیله فیلترهای موجود با کم و زیاد کردن گزینه‌های مختلف میتونی به یه انتخاب ایده آل برسی که هم از نظر امکاناتی مناسبت باشه و هم از نظر قیمتی به بودجه‌ای که برای سفرت اختصاص دادی بخونه.

راستی اگه از بند گلستان دیدن کردی حتما نظراتت رو برامون بنویس.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای