استان یزد یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران محسوب میشه که آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری رو در خودش جای داده. از این رو،‌ موزه‌های متنوعی در این شهر پیدا میشن،‌ به‌طوریکه برای هرکس با هرنوع سلیقه‌ای یک موزه مناسب پیدا میشه که به اون مراجعه کنه و ازش لذت ببره. در بین این موزه‌ها، یکی از بهترین گزینه‌ها برای افراد عاشق هنر، موزه ترمه یزد هست. این موزه برای اولین بار در ایران در شهر یزد راه‌اندازی شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته. اگه می‌خوای درمورد این مکان فرهنگی هنری بیشتر بدونی، این مطلب همون چیزی هست که دنبالش هستی.

اولین موزه ترمه در یزد!

اگه به یزد سفر کرده باشی،‌ حتما می‌دونی که یکی از بهترین سوغات این شهر ترمه هست. اصلا این شهر به ترمه‌های زیباش معروفه! ترمه‌، نوعی پارچه گرانبها و سنتی مخصوص این شهر هست که در بافت لباس، سجاده، رومیزی و … کاربرد داره. این پارچه‌ها طراحی بسیار خاص و زیبایی دارن، چون در نقش و نگار اونها از طرح سنتی بته جقه یا طرح‌های سنتی دیگه استفاده شده. از اونجایی که این پارچه سنتی، جزو سوغات مخصوص این شهر به‌حساب میاد، اولین موزه تخصصی ترمه هم در همین شهر بنا شده. بازدیدکنندگان این موزه می‌تونن با بازدید از اون با انواع پارچه‌های ترمه و دستگاه‌های بافت ترمه آشنا بشن. پس اگه به این نوع پارچه‌ها با طراحی‌های خاص و سنتی علاقه داری، نباید بازدید از این موزه رو از دست بدی.

سفربازی - ویژگی های اولین موزه ترمه در یزد

موزه ترمه یزد

این موزه در دی ماه سال ۱۳۹۸ افتتاح شد و در اون، علاوه‌بر تماشای پارچه‌های ترمه و دستگاه‌های بافت اونها، می‌تونی فرآیند تحول تولید ترمه از شکل سنتی به شکل صنعتی رو به‌طور کامل درک کنی.

آدرس: شهر یزد، خیابان امام خمینی(ره) یزد، کوچه شهیدان حسینیان

در این موزه چه چیزهایی پیدا میشه؟

مجموعه موزه ترمه یزد شامل ۱۱ دستگاه بافت ترمه میشه و انواع متنوعی از پارچه‌های ترمه رو به نمایش می‌ذاره. ساختمان این موزه، در یک زمین به مساحت ۱۰۰ مترمربع احداث شده و اولین موزه ترمه در این استان محسوب میشه.

ID مطلب صحیح نیست!

افتتاحیه موزه ترمه یزد

بعد از افتتاحیه این موزه، معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، آقای  محمدرضا دهقان مهرجردی گفت که موزه ترمه برای بازدید گروه‌های مختلف با هماهنگی قبلی آماده هست و به زودی زمینه بازدید عمومی اون هم فراهم میشه.

سفربازی - افتتاحیه موزه ترمه یزد

افتتاحیه موزه ترمه یزد

یکی از پیشکسوتان در زمینه طراحی ترمه، آقای حسین حسینی اینطور بیان می‌کنه که در طرح ترمه‌ای که در عکس زیر آوردم، یزد به عنوان زایشگاه و قلب ترمه در مرکز قرار داره و با افتخار مفاخر ملی و سند هویت ایرانی رو در دست گرفته و در کنارش نمادهای ملت‌های دیگه قرار گرفتن.

سفربازی - آنچه در موزه ترمه یزد می‌بینید

طرح ترمه موزه ترمه

یادت نره اگه قبلا به این موزه رفتی، حتما درمورد این تجربه متفاوت از بازدید از موزه ترمه یزد برای من بنویسی. اما اگه هنوز از این موزه بازدید نکردی برای من بنویس که چه چیزی درمورد این مکان تو رو برای بازدید ازش مشتاق کرده؟

رزرو هتل و ویلا در یزد

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای