۰

روستاهای طالقان

سفربازی - روستاهای طالقان
بازدید
 • میخوایم امروز روستاهای اطراف طالقان رو بهتون معرفی کنم.

  طالقان منطقه وسیعیه که به دلیل آب و هوای پاک و کوهستانی و بارش و منابع عالی آب قابل توجه انسان‌ها از زمان‌های طولانی بوده و این مکان رو برای کشاورزی و دامپروری بسیار مناسب کرده. از این رو شاهد روستاهای زیادی در نقاط مختلف این منطقه هستیم.

  روستای آرتون

  آرتون در مرکز طالقان قرار گرفته و از قدیمی‌ترین روستاها به حساب میاد. مثل بقیه طالقانی‌ها تاتی صحبت میکنن و در سال ۹۵ جمعیت آرتونی‌ها نزدیک ۳۰۰ نفر تخمین زده شده بود. محیط آروم و طبیعتی بکر داره که برای گردش و طبیعت گردی اون رو به جایی عالی تبدیل کرده.

  روستای آردکان

  این روستا از توابع مرکزی طالقان به حساب میاد. با باغ‌های میوه فراوون از آلبالو، گیلاس،‌آلو، گردو و…  طبیعت زیباش رو به رخ می‌کشه.

  بیشتر زمین‌های کشاورزی آردکان در جنوب شرقی اون هستن که پستل آردکان نامیده میشن. از این روستای زیبا میشه دریاچه طالقان رو دید که منظره‌ای زیباست.

  روستای آرموت

  از قدیم الایام این روستا تامین کننده غلات منطقه بوده و دشت‌های وسیع و زمین‌های کشاورزی زیادی داره. زمین‌های کشاورزی که در اطراف رودخونه شاهرود قرار دارن گزینه مناسبی برای تامین آب کشاورزی به حساب میان. روستای آرموت در کنار دریاچه سد طالقان قرار گرفته و میشه مناظر زیبایی رو در اینجا دید و بسیار لذت برد.

  روستای حسنجون و سید آباد

  این روستا در واقع از دو محله حسنجون و محله سید آباد به وجود اومده. در این روستا امامزاده میر سعید قرار داره که برای علاقه‌مندان به اماکن زیارتی گزینه جذابیه.

  کوچه باغ‌ها، زمین‌های کشاورزی و رودخانه زیبا از جذابیت‌های این منطقه است و حدود ۱۲۰ خانوار هم جعیت داره.

  سفربازی - روستای حسنجون و سید آباد

  روستای حسنجون و سید آباد

  روستای حصیران

  این روستا در بالا طالقان قرار گرفته و دارای رودخانه‌ها و چشمه‌های زیبایی مثل چشمه حصار و کرکبود هست. از سطح دریا ۱۹۸۰ متر ارتفاع داره و بیشتر مردمش کشاورز و دامدار هستن.

  گلیم و کرباس از صنایع دستی حصیران هست و محصولات کشاورزی مثل لوبیا، انواع غلات، گردو، سیب زمینی و میوه‌های متنوع به خوبی در این منطقه به عمل میاد.

  سفربازی - روستای حصیران

  روستای حصیران

  روستای کش

  در دهستان پایین طالقان قرار گرفته و روستایی سرسبزه با دشت‌های دیدنی و قشنگ. این روستا در بین یک دره قرار گرفته و با سد لتیان ۵ کیلومتر فاصله داره و زیبایی های زیادی رو در این ناحیه میشه دید.

  روستای کش و کشرود با رودخانه‌ای به نام کش از هم جدا میشن؛ جمعیت روستای کش حدود ۲۰۰ نفر تخمین زده میشه.

  روستای کلارود

  این روستا در جنوب رودخانه شاهرود قرار گرفته که در دو طرف دره‌ای بزرگ از جنوب به شمال واقع شده. به دلیل ارتفاعاتی که در اطراف اون وجود داره آبشارهای زیادی در اینجا دیده میشه. از نقاط دیدنی کلارود میشه به آبشار کلارود اشاره کرد که در دره‌ای زیبا و پر درخت قرار گرفته و ارتفاعی حدود ۱۵ متر داره.

  نقطه جالب و دیدنی دیگه در کلارود امام زاده محمود هست و قدمت اون به قرون اولیه اسلام برمیگرده. از آثار جالب و دیدنی دیگه کلارود میشه به سرو کهنسالی اشاره کرد که قطرش حدود چهار و نیم متره و گفته میشه که ۴۵۰ سال سن داره. غیر از این درخت سرو، درخت چنار ۲۰۰ ساله تنومندی هم در این محوطه قرار گرفته که ابهت خاصی داره و مکان آرامبخشی رو بوجود آورده.

  سفربازی - روستای کلارود

  روستای کلارود

  روستای کلانک

  این روستا از روستاهای بخش مرکزی طالقان به حساب میاد و در بخش میان طالقان قرار گرفته. کلانک به معنای روستای بالای کوه هست.

  حدود ۳۰۰ نفر جمعیت و ۶۰ خانوار داره و قدمتش به اوایل دوران قاجار میرسه و ثبت آثار ملی هم شده.

  سفربازی - روستای کلانک

  روستای کلانک

  روستای کولج

  از روستاهای نزدیک به طالقان محسوب میشه و ارتفاع ۱۸۸۰ متری از سطح دریا داره. این روستا دو بخش بالا کولج و پایین کولج داره که تفاوت‌های کوچیکی در بعضی موارد با هم دارند.

  گفته میشه که قدمت این روستا به دوران سلجوقی برمی‌گرده و در این ناحیه قلعه‌ای تاریخی هم وجود داره که به قلعه منصوره نیز شناخته میشه

  سفربازی - روستای کولج

  روستای کولج

  روستای خچیره

  روستیا خچیره در بخش بالا طالقان قرار گرفته و پر از باغ و رودخانه و درخته. از روستاهای زیبای منطقه به حساب میاد و نامش هم به معنی زیبا و نیکوست که نامی بسیار برازنده برای این روستاست. از مکان‌های زیبا و دیدنی خچیره میشه به آبشار خچیره و امامزاده سیدضیاء الدین اشاره کرد.

  آبشار خچیره در شمال روستا واقع شده و با جریان این آبشار از میان سنگ‌ها، محیط زیبا و آرامش بخشی بوجود اومده.

  امام زاده سید ضیاءالدین قدمتش به سده ۷ و ۸ برمیگرده و در سال ۱۳۸۱ ثبت آثار ملی ایران شده.

  روستای خسبان

  روستای خسبان در بخش مرکزی طالقان واقع شده، منطقه‌ای کوهستانی که آب اون از خسبان رود تامین میشه. از روستاهای زیبا و همچنین نزدیک به طالقان محسوب میشه و از مکان‌های دیدنی اون میشه به آبشار شله بن اشاره کرد. این آبشار از کوه‌ها و قله‌های خسبان سرچشمه میگیره و تا طالقان ۱۰ کیلومتر فاصله داره.

  سفربازی - روستای خسبان

  روستای خسبان

  کوه‌های زیبا و متعددی در این منطقه وجود داره که معروف ترینش خسبان کوه هست، ارتفاع خسبان کوه ۲۴۰۰ متر میشه و محلی عالی برای کوه نوردی و تفریح میتونه باشه.

  روستای کویین علیا

  روستای کویین علیا در دهستان بالا طالقان قرار گرفته و ارتفاع ۲۴۳۰ متری از سطح دریا داره. ۲۵ خانوار در سال ۸۵ از این روستا به ثبت رسیده که احتمالا این آمار بیشتر هم شده.

  در تمام فصول سال این روستا زیبایی‌های خاص خودشو به رخ می‌کشه. دارای کوه‌ها و صخره‌های زیبا و جذابیه که طبیعت گردی شما رو دلچسب‌تر می‌کنه.

  سفربازی - روستای کویین علیا

  روستای کویین علیا

  روستای خیکان

  این روستا در بخش بالا طالقان قرار گرفته و در کنار اون رودخانه پراچان قرار داره که آب این روستا هم از اون تامین میشه. بیشتر مردم این روستا کشاورز و دامدار هستن و عده‌ای هم برای کار به شهرهای بزرگ اطراف میرن.

  محصولات غلات، یونچه، ارزن و لبنیات در این روستا تولید میشه و صنایع دستی زیبایی هم مثل کرباس، جاجیم و گلیم هم به زیبایی در این روستا تولید و عرضه میشه. نان‌های مخصوصی هم در این روستا پخت میشه که امتحان کردنش خالی از لطف نیست.

  سفربازی - روستای خیکان

  روستای خیکان

  روستای گلیرد

  روستای گلیرد در بخش بالا طالقان قرار گرفته و از روستاهای مهم طالقان به حساب میاد. محل تولد آیت الله طالقانی هست و مردم ارادت خاصی به ایشون داشتند و دارن. این روستا در جنوب رودخانه شاهرود قرار گرفته و در ارتفاع ۲۲۲۴ متری جا خوش کرده. روستایی کوهستانیه که در زمستان آب و هوایی سرد و در تابستان و اوج گرما هوای معتدل و مطلوبی داره.

  از مکان‌های دیدنی گلیرد میشه به خانه آیت الله طالقانی، چشمه گلیرد، حمام قدیمی گلیرد هم اشاره کرد. صنایع دستی گلیرد هم زیباست مثل محصولات چوبی دست ساز، بافته‌های کرباس، گلیم، جاجیم، دستکش، جوراب، شال پشمی و … . سوغاتی‌های خوشمزه گلیرد انواع خشکبار، لواشک، و گردو هست که طرفداران زیادی داره.

  سفربازی - روستای گلیرد

  روستای گلیرد

  روستای گوران

  یکی از روستاهای زیبای بالا طالقان هست که اگه از ارتفاع به اون نگاه کنی منظره و دشت‌های زیبا همراه با شیروانی‌های رنگی صحنه‌ای زیبا جلوی چشم شما قرار میده. این روستا در ۱۰ کیلومتری شرق طالقان قرار گرفته و از چند روستا و مزارع مختلف تشکیل شده.

  سفربازی - روستای گوران

  روستای گوران

  روستای اسفاران

  در بخش دهستان پایین طالقان قرار گرفته و در انتهای طالقان، الموت رو به این شهر متصل میکنه. مسیر صعب العبوری داره به همین دلیل مناظر دست نخورده‌ای داره. نام اسفاران از اسفار پسر شیرویه گرفته شده که از مخالفین حکومت اعراب بر ایران بود.

  صنایع دستی فراوانی داره که میشه به چند تاش اشاره کرد: قالی و فرش دستباف، گلیم، جاجیم، تنگ و ریسمان، مرنده (نوعی تور بافته شده با موی بز)، سوه (سبد چوبی حمل انگور)، چلک (سبد چوبی)، کهنه گلیم و گیوه.

  روستای اورازان

  این روستا در بخش بالا طالقان قرار داره و از روستاهای پر آب این منطقست، به همین دلیل روستایی سر سبز و خرمه که زمینهای کشاورزی و محصولات باغی زیادی داره. قدمتش به ۴ هزار سال پیش بر میگرده و تپه‌های باستانی این ناحیه گواه بر این سابقه طولانیه.

  از مکان‌های دیدنی این روستا آبشار اورازان هست که بسیار زیباست. نکته جالب اینکه جلال آل احمد از افتخارات ادبیات ایران در این روستا متولد شده.

  سفربازی - روستای اورازان

  روستای اورازان

  روستای منگلان

  روستایی زیبا در بالا طالقان که ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا داره و تقریبا ۳۰۰ نفر هم جمعیتشه. اهالی این روستا تاتی صحبت میکنن، کشاورزی در این روستا انجام میشه و شاهد محصولات باغی متنوعی در منگلان هستیم.

  روستای میر

  این روستا از جاذبه‌های دیدنی طالقان هست که در منطقه پایین طالقان قرار گرفته. نام اون به معنای بزرگ هست و بسیار خوش آب و هواست. در تابستان درگرم ترین زمان دماش حداکثر به ۳۰ درجه میرسه و در زمستان هم شاهد سرمای زیر ۱۲ درجه هستیم.

  چشمه‌ها و کوه‌های فراوون و زیبایی داره که صحنه‌های زیبایی رو برای همه به وجود آورده و اون رو به مکانی مناسب برای تفریح تبدیل کرده.

  سفربازی - روستای میر طالقان

  روستای میر طالقان

  روستای زیدشت

  از پر جمعیت ترین روستاهای طالقانه که فاصله کمی با شهرطالقان هم داره، کوهستانی و دارای فراز و نشیب زیادیه و مزارع اون در شیب قرار گرفتن. البته احداث سد طالقان در سالهای گذشته خیلی از مراتع و دشت‌ها رو از بین برده. تغییراتی که در این سال‌ها بوجود آمده ممکنه باعث ایجاد دریاچه و زیبایی‌های جدید و جذاب شده باشه ولی خیلی از مکان‌هایی که سالها قبل وجود داشت رو به فراموشی سپرده.

  کوه‌ها، دامنه‌ها و دشت‌های سرسبزی داره که اون رو بسیار دوست داشتنی و دیدنی کرده. از قدیم هم اولین پایانه ترددی رو در بین روستاهای اطراف طالقان داشت و همه برای عزیمت به شهر تهران از این مسیر تردد میکردن.

  سفربازی - روستای زیدشت

  روستای زیدشت

  روستای کرکبود

  این روستای چشم نواز در ارتفاع ۲۲۷۱ متری از سطح دریا قرار گرفته و تا طالقان ۵ کیلومتر فاصله داره. موقعیت کوهستانی اون باعث شده که در اون آبشار و چشمه ساران زیادی جاری باشه.

  از مکان‌های دیدنی اون میشه به چشمه کرکبود و آبشار کرکبود اشاره کرد. دلیل اسم این روستا هم گفته شده که به دلیل سنگ‌های آبی و کبودیه که در این منطقه وجود داره. تاریخ و قدمت بالایی داره و عمر این روستا به سده چهارم میرسه.

  دو امامزاده در این روستا هست به نام‌های زید و ابراهیم که برادر هستن.

  سفربازی - طبیعت روستای کرکبود

  طبیعت روستای کرکبود

  اگه دوست داری در منطقه طالقان به همه این روستاها و زیبایی‌ها دسترسی داشته باشی تیم سفربازی میتونه برات اقامت گاه، ویلا، سوئیت و … تهیه کنه تا به راحتی از زیبایی های این منطقه لذت ببری.

  ما به شما کمک می‌کنیم که با اقامت و اجاره هر مکانی که در طالقان بخواید، به این همه زیبایی با خیال آسوده دسترسی داشته باشید. سفربازی همراه شماست

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سوالات متداول
  طالقان کجاست؟
  طالقان یکی از شهرستان های استان البرز است که در فاصله 120 کیلومتری تهران قرار دارد.
  از تهران تا فشم چقدر راهه؟
  فشم در شهرستان البرز قرار داره و حدودا 110 تا 120 کیلومتر تا شهر تهران فاصله داره.
  راحت ترین راه اجاره ویلا و آپارتمان در طالقان چیست؟

  راحت ترین راه اجاره ویلا و آپارتمان در طالقان برای شما مراجعه به سامانه جامع رزرواسیون سفربازی و مقایسه انواع اقامتگاه ها و رزرو اقامتگاه مورد نظر است و یکی دیگر از راه های انتخاب تماس با شماره تلفن 02142551000 است و کارشناسان متخصص سفربازی برای انتخاب بهترین ویلا در طالقان شما را راهنمایی میکنند و تا آخر سفر در کنار شما خواهند بود.

  برای اجاره ویلا و آپارتمان در طالقان چه مدرکی لازمه؟

  طبق قوانین سفربازی ارائه حداقل یک مدرک شناسنایی معتبر همانند کارت ملی هوشمند یا شناسنامه در هنگام دریافت کلید ویلا و آپارتمان الزامی است و یا شما میتوانید با میزبان توافق جداگانه ای داشته باشید.

  اسم آبشارهای طالقان چیه؟
  کرکبود، سوهان و شله‌بن جزو بهترین آبشارهای طالقان هستند.