یزد اقامتگاه‌های بوم گردی زیادی داره و حتی بعضی از هتل‌های اون به سبک سنتی ساخته شدن. اما جاهایی مثل خانه سیگاری کمتر توی یزد پیدا میشن که هم یه خونه سنتی و تاریخی باشن هم اقامتگاه. خانه سیگاری یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین خونه‌های بافت قدیمی یزده که توی دوره قاجار ساخته شده. این خونه حدودا ۲۰۰۰ متر مربع مساحت داره و با داشتن سرداب، پاکنه، انبار غله، مطبخ و….یه خونه مجهز قدیمی به حساب میاد. با اقامت در اقامتگاه بومگردی سیگاری میشه لذت زندگی در یه خونه سنتی رو تجربه کرد. بیا تا درمورد این خونه اطلاعات بیشتری دراختیارت بذارم.

رزرو اقامتگاه‌های یزد

خانه سیگاری در طول تاریخ

یکی از حقیقت‌های جالب درمورد خانه سیگاری این هست که در یک دوره بیست ساله در دوره پهلوی، از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۰، یکی از مهم‌ترین مدارس شهر یزد بوده! بعد از سال‌ها، وقتی مدیریت این خانه به‌دست آقای سید هاشم فقیهی میوفته، اون رو به یک مدرسه مهم به‌نام تدین تبدیل می‌کنه.

اما عمر این مدرسه کوتاه بوده، چون بعد از مدتی آقای اخوان سیگاری بنای اون رو خریداری می‌کنه. خاندان سیگاری حدود ۵۰ سال مالکیت این بنا رو در دست داشتن و در این مدت یک سری تغییرات باب دل خودشون رو در این خانه اجرا کردن. مثلا ساختمان دفترکار اندرونی ساخته شده یا پنج‌دری به چهاردری تبدیل شده.

سفربازی_ خانه سیگاری یزد

خانه سیگاری یزد

درنهایت، تعدادی از اساتید دانشکده معماری شهید بهشتی تهران تصمیم گرفتن که خانه اخوان سیگاری رو از وراث مرحوم سیگاری خریداری کنن. قصد اونها این بوده که با حفاظت و مرمت از آسیب بیشتر به این خانه سنتی جلوگیری کنن. در سال ۱۳۹۰ بود که سید ناصر و هادی رضوی این ملک رو خریداری کردن و به حالت امروزیش درآوردن. نکته جالب درمورد تاریخچه خانه اخوان سیگاری، این هست که باوجود اینکه در طی سال‌های طولانی خاندان‌های مختلفی در اون زندگی کردن و مالکان متنوعی داشته، اما نام اون به‌عنوان خانه اخوان سیگاری به‌جا مونده.

رزرو هتل‌های یزد

معماری خانه سیگاری چطوره؟

خانه سیگاری از سه جهت با خانه‌های دیگه احاطه شده و فقط از یک سمت در مجاورت کوچه قرار گرفته. این خانه در محله‌ای قرار داره که کوچه‌های اون کم‌عرض و دیوارهاش بلند و سایه‌انداز هستن. تعدادی ساباط هم در این محله وجود دارن که برای رسیدن به این خانه باید از اونها عبور کنی.

سفربازی_ معماری خانه سیگاری

معماری خانه سیگاری

اما برسیم به معماری خود عمارت! دو ورودی فرعی و اصلی برای خانه سیگاری درنظر گرفته شده که در دورترین فاصله از هم ساخته شدن. درمجموع، ۴ حیاط بیرونی، اندرونی، کار یا تجارتنامه و خدمه یا خدماتی در نقشه این عمارت دیده میشه. البته، دو تا از این حیاط‌ها خیلی کوچیک هستن و عناصری که در حیاط‌های ایرانی وجود داره، مثل حوض رو ندارن.

رزرو بومگردی‌های یزد

حیاط بیرونی

با ورود به حیاط بیرونی، با یک چرخش نود درجه به سمت راست وارد راهروی ورودی فرعی میشی که به حیاط اندرونی راه پیدا می‌کنه. در قسمت شرقی این حیاط، یک اتاق با ۳ در قرار گرفته که شامل یک ایوان کم عرض میشه. در سمت غرب این حیاط دو در قرار گرفته که یکی از اونها به زیرزمین و دیگری به سرویس بهداشتی راه پیدا می‌کنه. در انتهای راهرویی که در سمت شمال قرار داره، پله‌ای هست که به اتاق سه‌دری می‌رسه. در وسط این حیاط یک نورگیر مربعی هم ساخته شده.

سفربازی_ حیاط بیرونی خانه سیگاری

حیاط بیرونی خانه سیگاری

حیاط اندرونی

حیاط اندرونی، محوطه‌ای مستطیل شکل هست که با ۵ فواره تزئین شده. در قسمت شرقی، یک تالار به نام تالار بادگیر وجود داره که قبلا به‌عنوان اتاق پنج دری مورد استفاده قرار می‌گرفته. در دو قسمت این تالار، اتاق‌های دو دری قرار دارن. در شمال شرقی حیاط راهرویی وجود داره که به حیاط خدمه راه پیدا می‌کنه. همین راهرو به اتاق پستو هم ختم میشه.

حیاط خدمه

حیاط خدمه محوطه‌ای هست که در گوشه شمال غربی حیاط اصلی قرار گرفته. برای رسیدن به این حیاط باید یک راهروی شیبدار رو طی کنی. در سطحی پایین‌تر از حیاط اصلی، حیاط خدمه رو پیدا می‌کنی. از اونجایی که در قسمت جنوبی این حیاط یک مطبخ اصلی قرار گرفته، این اسم برای اون درنظر گرفته شده. در قسمت شمالی هم یک مطبخ صفوی با انبار آذوقه قرار داره.

سفربازی _ خانه سیگاری

خانه سیگاری

حیاط تجارتخانه

در ورودی خانه سیگاری، یک هشتی وجود داره که در مقابل اون حیاط تجارتنامه قرار گرفته. در قسمت شمالی این حیاط یک اتاق سه دری وجود داره که قبلا به‌صورت پنج دری بوده. این اتاق به وسیله یک در به اتاق خدمه راه پیدا می‌کنه.

آدرس خانه اخوان سیگاری

آخرین کاربری خانه اخوان سیگاری که تا الان هم ادامه پیدا کرده، استفاده از این بنای قدیمی به‌عنوان بوم‌گردی هست. این خانه به‌عنوان خانه تراب از گردشگران یزد استقبال می‌کنه. برای دسترسی به اون باید به شهر یزد، خیایان امام خمینی، بعد از تقاطع قیام، کوچه ۲۱ام بری. در ادامه آدرسش رو توی نقشه براتون آوردم که راحتتر بتونین پیداش کنین.

حالا با توجه به ویژگی‌هایی که درمورد خانه اخوان سیگاری گفتم، بهم بگو که آیا برای اقامت در این بوم‌گردی مشتاق هستی یا نه؟ چه چیزهایی درمورد این اقامتگاه وجود داره که نظرت رو جلب کرده؟ اگه هم تجربه اقامت در این خانه قدیمی رو داری حتما درمورد این تجربه‌ات برای من بنویس.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای