تابلوی نصب شده توی سالن، به قدری بر زیبایی اونجا افزوده بود که اصلا دیگه دیوارهای ترک خورده و کف‌پوش پوسیده، به چشم نمی‌اومد. وقتی به تابلو نزدیک شدم تمام مدت با خودم فکر می‌کردم، نقاش اون چه قدرت تخیل عجیبی داشته، انگار واقعا به همچین جایی رفته و دیده و بعد اومده و اون رو نقاشی کرده. از همون راه درو هم میشد سبزی و شادابی رو به خوبی حس کرد. صدای روخونه‌ای که از وسط نقاشی رد میشد، به گوش می‌رسید. آروم آروم به نقاشی نزدیک شدم و دیدم که زیر اون نوشته شده، روستای سیاه بیشه چالوس. باورم نمیشد، این بهشت واقعا وجود داشت و انگار نقاش روی بلندترین کوه نشسته بود و چیزی که از دور میدید رو کشیده بود.

در این متن از مجله گردشگری سفربازی می‌خوام این تابلوی نقاشی، یعنی روستای سیاه بیشه چالوس رو بهتون معرفی کنم. اول از همه براتون از زیبایی‌هاش میگم و در ادامه از این میگم که چطوری می‌تونید بهش سفر کنید و جا رزرو کنید. اگر این موضوع چالش شما هم هست، تا آخر این متن منو همراهی کنید.

مه غلیظ سیاه، بیشه‌ی چالوس رو زیبا کرد

سفربازی - بافت خانه های روستایی سیاه بیشه چالوس

بافت خانه های روستایی سیاه بیشه چالوس

دلیل نام‌گذاری روستای سیاه بیشه چالوس رو می‌دونید؟ مه غلیظی که از اواخر پاییز تا آخر زمستون کل روستا رو پوشونده، باعث شد همه این بیشه رو با این نام بشناسن. مردم چیزی که می‌دیدن رو صدا زدن و کم‌کم اون شهرت شد اسمی برای روستای زیبا. شهرستان کلاردشت، این نگین مشکی رو یه موهبت می‌دونست. این نگین از مادربزرگش یعنی مازندران بهش به ارث رسیده بود. پس الان سال‌هاست که این انگشتر رو در دست داره و کنار نگین‌های سبز، این مشکی زیبا، حسابی خوش‌رقصی می‌کنه.

روستای زیبای ما، طبیعت بکری داره که هنوز مردم روستا به دیگران اجازه ندادن که دستی در اون ببرن و درست مثل خیلی از روستاهای شمال، با سیم‌ها و تله‌کابین‌ها، جلوه‌ی شهری بهش بدن. مردم این روستا، شکل روستایی رو حفظ کردن و وارد شدن رنگ‌های دیگه رو، فقط با خونه‌های شیروونیشون پذیرفتن. حال وقتی به روستای سیاه بیشه چالوس قدم می‌ذارید، سبزهایی رو می‌بینید که با خونه‌های شیروونی رنگی، درست مثل دونه‌های تسبیح، تزئین شده.

روستای سیاه بیشه، مقصد اونایی که شمال دوست دارن ولی حال ندارن

سفربازی - رودخانه سیاه بیشه چالوس

رودخانه سیاه بیشه چالوس

نه اینکه چالوس شمال نباشه، ولی خوب مثل شمال هم دور نیست. مثلا تهرانیا، می‌تونن واسه یه تفریح بعد از ظهر، به چالوس و کلاردشت برن و به راحتی شب رو هم خونه‌ی خودشون باشن. برای کسی که تمام روز هفته، سرش رو تو اگزوز ماشینا کرده و نفس کشیده، چی به اندازه‌ی هوای تازه می‌تونه دلپذیر باشه؟ قطعا هیچی.

وقتشه که شش‌های تیره و تاریکتون رو برای یه هوای آبی و سفید باز بذارید. اینجاست که اکسیژن خالص میاد و تمام دی‌اکسید کربن جا مونده توی مجاری تنفسیتون رو به سمت در خروجی راهنمایی می‌کنه. الان شما آماده‌اید برای یک هفته، نفس کشیدن توی ترافیک و این دفعه دیگه نفس کشیدن به سختی قبلا نیست.

چون شکار ممنوعه، حیوونایی می‌بینی که هیچ جا ندیدی

سفربازی - سیاه بیشه

سیاه بیشه

چیزی که بین پرنده‌ها حسابی شهرت پیدا کرده، زندگی لوکس توی روستای سیاه بیشه چالوس. آخه اونجوری که بین خودشون جیک جیک می‌کنن، قراره اینجا به راحتی زندگی و تولید مثل کنن بدون اینکه نگران باشن، تفنگی بالای سرشونه و ممکنه دیگه هیچوقت فردا رو نبینن.

این بهشت، مختص حیوونا نیست، همین که ما آدما هم شانس دیدن این پرنده‌ها  و حیوونای نایاب رو داریم، یعنی بندگان برگزیده‌ی خدا هستیم. اینکه این شانس رو داریم که بتونیم این همه زیبایی رو به چشم ببینیم، یعنی خداوند درهای قلبش رو به روی ما باز گذاشته، پس چشم سر رو ببنید و چشم دل باز کنید.

شیر گرم دوشیده شده از گاو، دقیقا در دستان توئه

سفربازی - روستای سیاه بیشه

روستای سیاه بیشه

کارتون بچه‌های کوه آلپ رو نگاه کردین؟ اونجایی که لوسیمی میره زیر پستان گاو و شیر گرم رو مستقیم توی دهانش می‌دوشه. این رویاییه که توی روستای سیاه بیشه به واقعیت تبدیل میشه. مردم روستا اکثرا دامدار هستن و به همین دلیل هم شما می‌تونید خوش‌طعم‌ترین و تازه‌ترین محصولات لبنی رو بخورید.

شما با چشم‌های خودتون زن روستایی رو می‌بینید که شیر گوسفند و گاو رو می‌دوشه، اونو به دوغ تبدیل می‌کنه و حالا توی مشک طبیعی، کره‌ی دوغ رو با تکان‌های پیاپی، درمیاره. حالا کره‌ی زرد گاوی و سفید گوسفندی، در حالیکه داره ازشون دوغ می‌چکه، مثل گلوله‌های برف، توی ظرف گذاشته شده و کافیه که با پرداخت پولش، این گلوله‌ی خوشمزه رو از آن خودتون بکنید.

کمی جلوتر، از مردی که کنار کندوهاش ایستاده و بهتون عسل طبیعی آویشن می‌فروشه، یه کیلو عسل بخرید. حالا دیگه نوبت نون تازه‌ی محلیه. من که می‌تونم تمام وعده‌های حضورم توی این روستا، فقط کره عسل با نون تازه بخورم و سیر بشم. بوی آویشن عسل، تمام مشامم رو پر می‌کنه.

به روستای سیاه بشه چالوس رفتیم، کجاها رو بریم و ببینیم؟

سفربازی - مراتع سرسبز سیاه بیشه چالوس

مراتع سرسبز سیاه بیشه چالوس

قبل از اینکه به این روستا برید حتما قبلش محل اقامتتون رو رزرو کنید. این محل اقامت رو توی شهرستان کلاردشت یا حتی شهر چالوس می‌تونید رزروکنید. برای این کار هم فقط کافیه که به سایت سفربازی سر بزنید و توضیحات اقامت‌گاه‌ها رو با دقت بخونید.

حالا دیگه وقتی که به این روستا برسید، نگران این نیستید که نکنه جا گیرتون نیاد. به محض رسیدن وسایلتون رو توی محل اقامت می‌ذارید و فرصت دارید که برید و جاهای مختلف رو ببینید.

اولین جایی که حتما باید ببینید جنگل‌های سرسبز هیرکانیه. می‌دونستید جنگل‌های هیرکانی به دلیل میزان اکسیژنی که تولید می‌کنن، نقش به‌سزایی در حفط محیط زیست داشتن و به همین خاطر یونسکو اونارو به عنوان سرمایه ملی که برای دنیا مهمه، ثبت کرده. پس یادتون باشه که اگر کوچکترین آسیبی به درخت‌های این جنگل وارد کنید، باید به کل دنیا پاسخ این سطح پایین فرهنگتون رو بدید. پس بیاید با فرهنگ باشیم. همگی با هم.

منطقه‌ی حفاظت شده چهار باغ سیاه بیشه، دومین جاییه که باید حتما ببینید. این منطقه‌ی حفاظت شده خودش چند تا روستا توی دلش داره. روستاهایی که یکی تموم میشه و دیگری شروع میشه. پس اصلا نگران نباشید که ممکنه توی جنگل گیر کنید، چون مردم روستا مرتب در حال رفت‌وآمد در این بیشه هستن و اصلا قرار نیست جایی بدون یار و یاور رها بشید.

سد سیاه بیشه رو که نمی‌خواید فراموش کنید. یه آبی بیکران پشت این سد هست که وقتی بهش نگاه می‌کنید احساس می‌کنید یه جایی واقعا آسمون به آب پشت سد وصل شده و دیگه هیچ مرزی بین اونا نیست. یه آبی بیکران که نگاه کردن بهش، قراره بهتون آرامش زیادی بده. البته خیلی باید مراقب باشید و اصلا فکر شنا کردن توی آب پشت سد رو نداشته باشید. سعی کنید به فکر خطر کردن نباشید و اجازه بدید تا این سفر با خاطرات خیلی خوب تمام بشه.

سفربازی - طبیعت بکر روستا سیاه بیشه چالوس

طبیعت بکر روستا سیاه بیشه چالوس

دره کمجل و آبشارش بهت میگه، قرار نیست هر کی شمال میاد فقط جنگل ببینه و دریا. ما تو این روستا براتون دره و آبشار هم داریم. این دره با آبشارهای آبی که از دو طرفش آویزون شدن، این گردنبند مروارید رو حسابی به رختون می‌کشه. پس برای دیدن ذرات آبی آب و سفید کفی که کنار هم مرواریدهای یه گردنبد سلطنتی رو به نمایش گذاشتن، یک لحظه هم درنگ نکنید.

ارتفاعات نقره‌سر در سیاه بیشه، و اون  سبزی که با اسب‌های یال قهوه‌ای چنان تابلویی رو براتون ترسیم کرده که ممکن نیست فقط به یک نگاه بسنده کنید. بارها باید خودتون رو نیشگون بگیرید که آیا الان بیدارید و دارید این شگفتی رو به چشم می‌بینید یا اینکه درست مثل تمام خواب‌هایی که دیدید، این هم یه رویا است. اما خبر خوب اینکه، تو داری بهشت رو روی زمین می‌بینی. ارتفاعاتی مه گرفته و سبز، اسب‌هایی که توی چشم‌هات زل زدن و با نجابت ازت رو برمی‌گردونن، گاوهایی که برای چرا توی دشت رها شدن و در کنار اسب، زندگی مسالمت‌آمیزی دارن، قطرات آب موجود توی هوا که روی مو و پوستتون می‌شینه و الان دیگه شما هم به تازگی یه گلبرگ شدید.

چطوری به روستای سیاه بیشه چالوس بریم؟

روستای سیاه بیشه یکی از روستاهای بی نظیر در شمال کشوره که در استان مازندران و نزدیکی شهرهای کلاردشت و چالوس قرار داره. این روستا در دشت‌ها و مناطق سرسبز کلاردشت واقع شده و از توابع مرزن آباد محسوب میشه. موقعیت قرارگیری این روستا در دهستان چالوسه. خلاصه که همونطوری که اول متن گفتم، اصلا قرار نیست مسیر زیادی برید.

سفربازی - جاده های زیبا نزدیک به سیاه بیشه

جاده های زیبا نزدیک به سیاه بیشه

طبق روال همیشه، این چند جمله رو حتما بخونید

شهرهای شمالی ما می‌تونن یکی از جاذبه‌های گردشگری دنیا باشن به شرطی که ما بلد باشیم این روستاها و جاذبه‌ها رو به خوبی حفظ کنیم و به دنیا نشون بدیم. بارها گفتم باز هم میگم، که اگر کشورهای اوپایی نصف زیبایی این مملکت رو داشتن، الان هزاران هزار تصویر ازش توی دنیا منتشر کرده بودن و اصلا امکان نداشت که نام این مکان‌های زیبا رو  جست‌وجو کنی و تصویر یا ویدئویی جذابی ازشون نبینی. متاسفانه باید قبول کنیم که ما آدم‌های قدردانی نیستیم. مرغ همسایه برامون غازه و یاد نگرفتیم ازچیزی که داریم به خوبی مراقبت کنیم. بیاید از این لحظه، در حفظ این خاک، کوشا باشیم و به دنیا نشون بدیم که روستایی مثل روستای سیاه بیشه چالوس، چقدر می‌تونه لحظات آرامش‌بخشی رو بهشون هدیه بده.

حالا شما بگید. تا حالا قدمی برای معرفی روستاهای ایران به دنیا، برداشتین؟

نمایش سیاه بیشه روی نقشه

مسیریابی سیاه بیشه با گوگل

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای