حتما خاطرتون هست که داریم سیری توی شهر مشهد میزنیم و مکان‌های توریستی اینجا رو بهتون معرفی می‌کنیم. اینطور که بوش اومد خیلی‌هاتون احساس رضایت داشتین. از اونجایی که ما در مجموعه سفربازی همیشه به نظرات شما مخاطبانمون بیشترین اهمیت رو میدیدم، تصمیم داریم همچنان داخل مشهد بمونیم و یه کمی بیشتر مشهدگردی کنیم. هنوز خیلی مکان گردشگری مونده که بهتون معرفی نکردیم. البته شاید پیش خودتون بگین که بازم میخوایم مثل سری‌های قبل اماکن مذهبی و معنوی رو بهتون معرفی کنیم. ولی باید بگیم این‌بار رو اشتباه فکر کردین. چون این دفعه قراره شمارو با یکی از جذاب‌ترین پارک‌های ایران آشنا کنیم، پارک علمی پروفسور بازیما. البته این معرفی برمیگرده به زمانی که این پارک دایر بود و فعالیتش رو ادامه میداد، الان که این مقاله رو میخونید این پارک تعطیل شده اما دونستن اینکه فعالیت های این پارک چی بوده خالی از لطف نیست. پس بزن بریم.

سفربازی - پارک پروفسور بازیما

پارک پروفسور بازیما

شاید باورتون نشه ولی به‌نظر ما این پارک رو میتونیم منحصربه‌فردترین پارک در تمام ایران بدونین. شک نکنید اگه تا آخر این گردش باما همراه باشید جوری لذت ببرین که قشنگ کیفور میشین. پس فقط کافیه یه کوله‌پشتی سبک بردارین و خودتون رو آماده کنین برای یه گردش جذاب و فراموش‌نشدنی. فقط قول بدین که تا آخرش باهامون باشین.

خاطره‌بازی با سفرهای علمی

میخوایم برای شروع سفرمون یادی از گذشته بکنیم و سوار ماشین زمان بشیم. قطعا شماهم سفر در زمان رو دوست دارین و براتون جذاب هست. یادتونه یه کارتون خیلی باحال پخش میشد به نام سفرهای علمی و اون خانم معلم مو فرفری و اتوبوس زرد رنگ باحالش. حالا شده حکایت ما برای این مشهدگردی.

میپرسید ربط این قصه ما با این خاطره و کارتون چیه؟ عجله نکنید یواش یواش متوجه قضیه میشید. فعلا همینو بدونین که مثل کارتون سفرهای علمی میخوایم شما رو به یه سفر و گردش علمی ببریم، با این تفاوت که این سفر برای افراد بزرگسال هم قطعا جذابیت داره و یه خاطره فراموش‌نشدنی رو براشون به ارمغان میاره.

خب میخوایم کم‌کم سفر هیجان‌انگیزمون رو شروع کنیم. بیشتر از این درست نیست شما مخاطبان رو اذیت بکنیم. ما خودمون هم هیجان داریم که میخوایم شما رو همراهی کنیم. پس زودتر بریم که کلی حرف نگفته داریم.

پارک مصنوعی در دل مجتمع، موقعیت جغرافیایی پارک

میدونیم تا اینجا شما رو خیلی اذیت کردیم چون هنوز نمیدونین با چی طرف هستین و کجا میخواین برین. فقط کافیه برای رسیدن به این پارک بلوار خیام رو برین و وقتی رسیدین به میدان سپاد بعدش به سمت میدان بهارستان میرین و به مجتمع وصال میرسین. خب حالا که آدرس رو فهمیدین خیلی‌هاتون متوجه شدین که جایی که براتون انتخاب کردیم برای گردش و تفریح، پارک علمی پروفسور بازیما هست.

حتما اسم این پارک رو زیاد شنیدین و اطلاعات دربارش خوندین. ولی از قدیم گفتن شنیدن کی بود مانند دیدن. اینو گفتیم که به شما بگیم باوجود اینکه قراره کامل پارک پروفسور بازیما رو براتون شرح بدیم و یه سفر چند ساعت رو باهم داشته‌باشیم ولی قطعا دیدنش از نزدیک و تجربه قسمت‌های مختلفش یه چیزه دیگست.

به نظر خود ما یکی از هیجان‌انگیزترین سفرهامون با مجموعه سفربازی میشه همین گشت‌وگذار توی پارک پروفسور بازیما. یه نکته‌ای همین اول کار بهتون بگیم که ساعت بازدید از این مجموعه جذاب از ۱۰ صبح تا ۱۰ شبه. پس حتما زمان خودتون رو مدیریت کنید تا همه‌ی قسمت‌های این پارک رو سر حوصله و فرصت ببینید.

پروفسور بازیما کیه؟

پروفسور بازیما، نمادی از یک دانشمنده که همه‌چیز دون هم هست. این شخص که تمام دنیا را گشته و نمونه‌های جذاب علمی را جمع آوری کرده. این نمونه‌ها را در پارک علمی اش در معرض دید مراجعه کنندگان گذاشته تا افراد مختلف بتونن جواب سوالات‌شان را اینجا پیدا کنند.

یک نگاه کلی به پارک پرفسور بازیما

همین اول کار بهتون بگم که این سفرمون قراره خیلی هیجان‌انگیز باشه چون میخوایم بهتون چیزایی رو معرفی کنیم و ببینیمشون که شاید کمتر جایی تجربه دیدنشون رو داشته‌باشین. خواستیم اینو همین اول بگیم که بقیه مطلب رو با لذت بخونین.

حالا که فهمیدین قراره راجع‌به پارک پروفسور بازیما یه سری مطالب رو بهتون بگیم، بهتره برای شروع یه کلیاتی از این پارک جذاب رو باهاتون به اشتراک بذاریم تا در قسمت‌های بعدی سفرمون جاهای مختلفش رو معرفی کنیم. پروفسور بازیما از دسته پارک‌های موضوعی ایران محسوب میشه که کلی بخش مختلف داره که هرکدوم از اونا دنیای خودشون رو دارن و با دیدن هر بخشش شما وارد یه دنیای اعجاب‌انگیز میشین. ولی هول نشید چون قرار نیست تند تند همه چیز رو همین اول بگیم.

بخش قبلی فهمیدین که این پارک در مجتمع وصال در طبقه چهارم و واقع در مجموعه تفریجی گردشگری سپاد قرار داره. کل مساحت این پارک حدود ۲۴۰۰ متر مربع هست و بخش‌های این پارک دارای ۳ موضوع، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و علم نجوم هست.

البته نمیخواد اوقات خودتون رو تلخ کنین که بازم قراره چیزای علمی رو ببینین و وارد فضای درس و مدرسه بشین. بلکه اینجا کاملا برعکسه چون قراره با روش‌های خیلی مفرح و انجام سرگرمی همراه باشه که در کنارش یه سری آموزش‌های جالب هم بهتون میدن.

سفربازی - پارک پروفسور بازیما

پارک پروفسور بازیما

اگه بخوایم خیلی کلی بگیم توی این پارک چه خبره، اینطوری میشه که توی قسمت زمین‌شناسی ما به دوره‌های مختلف زمین سر میزنیم و با موجوداتی مثل دایناسورها و حیوانات دیگه ماقبل تاریخ آشنا میشین (یاد عصر یخبندان ۳ افتادم)، توی قسمت زیست‌شناسی قراره دکتر بودن رو تجربه و بدن انسان رو تشریح کنین و آخرش هم توی بخش نجوم یه سفری به فضا میکنیم و ناشناخته‌های کهکشان رو باهم مشاهده میکنیم.

فکر کنیم تا اینجا که براتون تعریف کردیم مو به تن همتون سیخ شده و از شدت هیجان ضربان قلبتون روی هزاره. ولی نمیدونید چه خوابی براتون دیدیم چون قراره از این هم جذاب‌تر بشه ماجرا.

سفری اعجاب‌انگیز در پارک پروفسور بازیما

فکر کنم تا الان یه کلیاتی رو درارتباط با این پارک علمی جذاب کسب کردین. اما قسمت اصلیه مطلبمون مونده و اونم معرفی بخش‌های مختلف این مجموعه هست. این دفعه نمیخوایم خیلی شمارو معطل کنیم، به‌خاطر همین بیایید زودتر این سفر علمی خودمون رو شروع کنیم.

سفربازی - آبشار اخلمد

شبیه‌ساز زلزله

یادتونه گفتیم که این پارک ۳ بخش موضوعی داره. یکی از اونا بخش زمین‌شناسیه. در واقع یکی از قسمت‌های باحاله این مجموعه همینجاست. حالا این بخش چیا داره؟

توی این بخش، قسمتی برای شبیه‌سازیه زلزله وجود داره. اینجا به شما یه سری لگو داده میشه تا با اختیار و سلیقه خودتون یه سازه‌ای رو بسازین و اونو طراحی کنید. وقتی که ساخت‌وساز شما تموم شد به مسئول اون بخش اعلام میکنید و اون دکمه شبیه‌ساز زلزله رو فعال میکنه و شما میتونید ببینید که سازه‌ای که طراحی کردید نسبت به زلزله چقدر مقاومه.

خدا رو چه دیدین شاید سازتون جوری بود که بعدا ازتون کمک گرفتن که ساختمون‌های محکم و ضد زلزله رو شما بسازین.

واقعیت مجازی جذاب

دیگه همتون میدونین تکنولوژی داره با سرعت نور پیشرفت میکنه و هر روز یه چیز جدید وارد بازار میشه. یکی از اون جذاباش که داره در اماکن تفریحی زیاد استفاده میشه، واقعیت مجازیه.

درواقع شما با یه واقعیت مجازی میتونید همزمان که یه جا ایستادین، یه دنیا و موقعیت متفاوت رو تجربه کنین. توی پارک پروفسور بازیما میتونه این تجربه، سفر به درون بدن انسان باشه، پرش از هواپیما یا حتی آسمان‌خراش‌های بلند باشه. به‌نظر خودما یکی عجیب‌ترین تجربه‌های این مجموعه همین واقعیت مجازیه اونه که بهتون توصیه میکنیم حتما یه‌بار امتحانش کنید.

اعصاب‌سنج

دیگه قطعا همتون یه‌بار هم که شده بازی معروف تست اعصاب رو انجام دادین. ولی حتی اگه چندین بار این کارو کردین به شما پیشنهاد میکنیم حتما این تست اعصاب رو در مجموعه پارک علمی پروفسور بازیما تجربه کنید. تست اعصاب‌سنج این پارک به‌شدت پیچیده بوده و جزو سخت‌ترین نوع طراحی‌شده آن است. اگر فکر میکنید به اعصاب خودتون مسلط هستین حتما خودتون رو چالش بکشین و ببینید چند مرده حلاجین.

بازی‌های تعاملی

هرچند که بیشتر بازی‌ها و قسمت‌های موجود در این پارک علمی به‌صورت انفرادی طراحی شده ولی مسئولین این مجموعه چون میدونستن ایرانی‌ها در بازی‌های گروهی عموما مشکل دارن و موفق نیستن، یه چندتا بازی گروهی مثل پینت‌بال رو هم برای این پارک درنظر گرفتن که شما میتونید با جمع دوستان یا خانواده هیجان خوبی رو باهاش تجربه کنید.

افلاک‌نما

به‌نظر ما یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این پارک، قسمت نجوم اون هست. از اونجایی که ما خیلی فرصت نمیکنیم بریم فضا و با نشناخته‌های کهکشان آشنا بشیم، این پارک این فضا رو برای شما مهیا کرده تا به‌راحتی ببینین اون بالاها چه خبره. پلانتوریوم دیجیتال یا همون افلاک‌نما یکی از امکانات فوق‌العاده

قسمت نجوم این پارک هست. شما در پرده آسمان‌نما میتونید فیلم‌های علمی جادویی رو ببینین و به دنیای ناشناخته‌ها سفر کنید.

جانورشناسی

مگه میشه کسی رو پیدا کرد که از حیات‌وحش و حیوانات خوشش نیاد. به‌همین علت هم هست که یکی از قسمت‌های این پارک مختص معرفی انواع جانوران هست. نمیدونیم که آیا مطلبی درخصوص موزه دارآباد تهران براتون نوشتیم یا نه. ولی میتونیم یه جورایی این قسمت از پارک رو با این موزه مقایسه کنیم. چراکه انواع حیوانات از مهره‌داران تا بی‌مهرگان رو میتونید با اطلاعات دقیق پیدا کنید.

نجات از لیزر ماز

اگه اهل فیلم باشین قطعا مجموعه فیلم هری‌پاتر رو دیدین. یادتون هست توی آخرای قسمت چهار، هری با ۳ تا جادوگر دیگه وارد ماز میشن که جام آتشین رو به‌دست بیارن. حتما اگه توی فیلم رفته‌باشین استرس بالایی رو تجربه کردین.

کلا مازها خاصیتشون همینه و شمارو خیلی دچار استرس و هیجان میکنن. حالا تصور کنید که توی این ماز یه چیزی مثل لیزر دنبال شماهم بیاد و شما باید زودتر راه فرار رو پیدا کنین تا لیزر شمارو پیدا نکنه. به‌معنای واقعی اگه دوست داشتین هیجان خالص رو تجربه کنین ما به شما این ماز رو پیشنهاد میکنیم.

آشنایی با قدمت زمین

یکی دیگه از بخش‌های پرطرفدار قسمت زمین‌شناسی پارک، آشنایی با دوره‌های مختلف تاریخی زمین است. شما توی بخش دیرینه‌شناسی میتونید برخی از فسیل‌ها و استخوان‌های کمتر دیده‌شده از دایناسورها رو مشاهده کنید و با دوره هرکدوم از اونا آشنا بشید.

سفربازی - کمر مقبولا

مثل یک خلبان نیمه‌حرفه‌ای

ازنظر ما پارک علمی پروفسور بازیما تجربه‌ی اولین‌هاست. شما میتونید بسیاری از چیزایی که تاحالا امتحان نکردین رو همینجا یه‌جا تجربه کنین. یکی از اون تجارب باحال قطعا شبیه‌ساز پرواز مثل یه خلبانه. شما میتونید توی این قسمت سوار یه شبیه‌ساز پرواز بشین و انگار که دارین یه هواپیما رو هدایت میکنید از خلبان بودن خودتون لذت ببرین.

سفربازی - تجربه خلبانی در پارک پروفسور بازیما

تجربه خلبانی در پارک پروفسور بازیما

روبان صورتی مخصوص دختران

شاید یکی از نقاط جالب در پارک، اتاق روبان صورتی باشه. این اتاق مخصوص دختران و بانوان بوده و آقایون اجازه ورود به اون رو ندارن. اما چرا؟

این اتاق دریچه‌ای به دنیای بدن زنان بوده و دختران رو باهاش آشنا میکنه. همچنین دختران میتونن سوالات مربوط به مسائل جنسی و زنانگی خودشون رو از مسئول اونجا بپرسن.

ماشین زمان

بازم برگردیم به دنیای سینما. حتما فیلم زیبای بازگشت به آینده رو دیدین و اون ماشین سفر در زمان رو یادتون هست. برای ما انسان‌ها عجیب‌ترین و جذاب‌ترین چیز، همین سفر در زمان است. و در پارک بازیما یه نیمچه سفر در زمانی رو با این ماشین تجربه میکنین و اطلاعات باحالی رو میتونین به‌دست بیارین.

هزینه ورودی و ساعت بازدید

قبل از هرچیز باید به شما بگیم که رفتن به پارک علمی پروفسور بازیما جز تفریحات نسبتا پرخرج محسوب میشه. شما برای ورود ابتدا باید نفری ۲۵۰۰۰ تومان رو پرداخت کنید که این مبلغ مربوط به افراد بزرگسال هست. برای کودکان ۳ تا ۶ سال این مبلغ ۱۵۰۰۰ تومانه و اگه کودکتون زیر ۳ سال سن داره ورودی براش رایگان خواهدبود.

البته اینم بدونین که برای استفاده از هرکدوم از بازیای مجموعه باید بلیط جدا تهیه کنید و مبلغی رو بپردازید.

درخصوص ساعت بازدید از مجموعه هم بگیم که پارک از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب بازه. البته یادتون نره که ساعت هر بازدید حدود ۱.۵ ساعت خواهدبود و بهتره که ۱۵ دقیقه قبل از شروع سانس خودتون در لابی مجموعه باشین تا مشکلی بابت ورودتون پیش نیاد.

چطور به پارک علمی پروفسور بازیما برسیم

خوشبختانه یکی از مزیت‌های خوب جانبی این مجموعه، وجود راه‌های زیاد برای رفتن به اونجاست. قطعا اولین گزینه پیشنهادی ما برای رفتن به اونجا استفاده از ماشین شخصی هست چون مجموعه تفریحی سپاد کلی پارکینگ عمومی داره که میتونید ازشون استفاده کنید.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف پروفسور بازیما

نمایش پارک پروفسور بازیما روی نقشه گوگل

مسیریابی پارک پروفسور بازیما با گوگل

گزینه بعدی استفاده از اتوبوس‌های درون‌شهری خواهدبود. با رسیدن به میدان فردوسی میتونید سوار خط بازار بین‌المللی شید و در همان ابتدای مسیر مجتمع وصال از اتوبوس پیاده شید. ایستگاه بازار بین‌المللی فاصله کمی با مجتمع داره که با پای پیاده راحت به پارک میرسین.

همچنین یکی دیگر از گزینه‌ها استفاده از مترو است. نزدیک‌ترین ایستگاه به مجموعه، خیام است ولی باید بازهم برای رسیدن به مجموعه از اتوبوس‌های درون‌شهری استفاده کنید.

اطراف پارک پروفسور بازیما چه خبره

اگه از مخاطبان سفت و سخت سفربازی بوده‌باشید، حتما یادتون هست که وقتی ما یه مجموعه گردشگری و توریستی رو معرفی می‌کنیم یه نکته‌ای خیلی برامون مهمه. آفرین درست حدس زدید. برای خیلی مهمه که یه مکان گردشگری چقدر امکانات رفاهی نزدیکش هست تا مسافران و گردشگران با خیال راحت تمام نیازهاشون رو برطرف کنن.

خوشبختانه مجموعه پارک پروفسور بازیما از این جهت خیال همتون رو راحت کرده چون مجموعه‌ها و امکانات رفاهی کاملی رو در اختیارتون میذاره. پس بیاید ببینیم در نزدیکیه این پارک چیا قرار داره.

از مرکز خرید تا شهربازی و باغ پرندگان

اگه اومدین پارک پروفسور بازیما که حتما وقتی اومدین مشهد بهش سر بزنین، خیالتون راحت باشه که همه‌چیزی که نیاز دارین برای یه روز خاطره‌انگیز رو اینجا به‌دست میارین. قراره سفرمون هی جذاب‌تر بشه. پس دنبال ما بیاید که کلی سوپرایز یا همون شگفتانه داریم براتون.

توی قسمت قبل هم گفتیم که این مجموعه پارک در مجتمع وصال واقع شده و در نزدیکیش مرکز خرید وصال (۴۲ متر) قرار داره که یکی از کامل‌ترین مراکز خرید در شهر مشهده. اما جالبه بدونین که همین یه مرکز خرید توی اون حوالی نیست و یکی دیگه از مراکز خرید فوق‌العاده مشهد به مرکز خرید الماس شرق (۱۴۶ متر) اونجا هست. پس خانم‌ها خیالشون کاملا راحت باشه که میتونن کلی خرید اونجا انجام بدن.

قبل‌تر بهتون گفتیم که قراره سفرمون رو جذاب‌تر کنیم و صبور باشین. الان وقتشه که یکی از جذابیت‌های سفرمون به پارک پروفسور بازیما رو بهتون بگیم. هیچ میدونستین باغ پرندگان مشهد (۱۵۴ متر) هم در جوار این پارک جذاب قرار داره. دیگه خودتون میدونین دیدن پرندگان چه حال خوبی رو بهتون منتقل میکنه. خوبیه این باغ اینه که پرندگان رو داخل قفس نکرده و در یک مجموعه باغ بزرگ اجازه داده که اونا راحت پرواز کنن و لذت ببرن.

شاید باورتون نشه ادامه سفرمون قراره از این هم جذاب‌تر و باحال‌تر بشه. دیگه ما گفتیم همه چیو براتون مهیا کنیم و یه جای دیگه هم به این لیست مهیج اضافه کنیم تا کیفور بشین. پس بیاید آخرین مجموعه گردشگری هم بهتون معرفی کنیم.

دیگه همتون اسم شهربازی سرزمین عجایب رو قطعا شنیدید و توی تلویزیون کلی تبلیغ ازش دیدین. لذت بیشتری میبرید چون سرزمین عجایب (۱۵۵ متر) هم همون نزدیکی‌هاست و جون میده برای تجربه‌ی هیجان در کنار خانواده یا جمع دوستان. البته اینم در اینجا بگیم که اگه فرصتی شد حتما توی سفرنامه‌های بعدی مجموعه سفربازی خیلی مفصل‌تر به این تفرجگاه‌ها برمیگردیم و کلی اطلاعات خفن در اختیارتون میذاریم. ولی فعلا بیایید تمرکزمون رو روی همون پارک پروفسور بازیما بذاریم.

سفربازی - شهربازی سرزمین عجایب

شهربازی سرزمین عجایب

کافه یا رستوران

یکی از دغدغه‌های مهم شما به عنوان یه مسافر و گردشگر قطعا پیدا کردن یه جای مناسب هست که بتونین یه وعده غذایی رو با خیال راحت اونجا بخورین. خوشبختانه مجموعه سفربازی به این دغدغه شما توی هر مطلبش فکر و رستوران‌ها یا کافه‌های خوب اطراف رو بهتون معرفی میکنه.

نگران نباشین چون شما در نزدیکیه مرکز خرید قرار دارین و قطعا داخلش کافه یا رستوران خوب میتونین پیدا کنین. اصن کار ما همینه که این ناشناخته‌ها رو بهتون معرفی کنیم.

اگه اهل کافه هستین و با محیطش بیشتر از رستوران حال میکنین، نزدیک‌ترین کافه، کافه نارنجه (۱۳۷ متر). خیلی راحت میتونین برین اونجا و از منوی خوبش استفاده کنید. البته یه کافه دیگه هم همون حوالی میتونید پیدا کنید ولی خب مسافتش یه مقدار دورتره. وجه تمایز این کافه بیشتر به‌خاطر محیط فرهنگیش هست. کافه کتاب داروین (۲ کیلومتری) میتونه یه انتخاب جذاب دیگه باشه که درکنار استفاده از منوی اون، یه مطالعه‌ای هم داشته باشین.

سفربازی - کافه کتاب

کافه کتاب

خیلی‌ها هم هستن که اهل رفتن به کافه نیستن. اگه از این دسته آدم‌ها هستین نگران نباشین. برای شماهم دوتا پیشنهاد ویژه داریم که مشکل گرسنگی‌تون رو برطرف میکنه. اولیش که نزدیک هست و به فرهنگ غذایی خودمون هم میخوره، رستوران عطاره (۱.۵ کیلومتر). اونجا میتونین کلی غذای ایرانی باحال و خوشمزه پیدا کنین و کیف دنیا رو ببرین.

سفربازی - رستوران عطاره

رستوران عطاره

اگه اهل فست‌فود هستین هم که نیازی به نگرانی نیست. باید یه ذره بیشتر رانندگی کنین. فست‌فود مجیدویج (۲.۳ کیلومتر) از اون تجربه‌‌های خوب و باحال میتونه براتون باشه.

جایی هست شب بمونیم

اینقدر که این منطقه از مشهد جاهای تفریحی و گردشگری زیادی داره که شاید واقعا نشه همه‌ی اونارو طی یه روز دید. به‌همین خاطرهم هست که بسیاری از توریست‌ها که اینجا میان سریع دنبال یه هتل یا مسافرخونه میگردن تا بتونن چند روزی رو اینجا سپری کنن.

سفربازی اینجاهم شما رو تنها نذاشته و بهتون پیشنهادی رو خواهدداد. متاسفانه در نزدیکی این مجموعه‌ها هتل و محل اقامت زیادی وجود نداره. تنها هتلی که میتونید در نزدیکی اینجا پیدا کنید، هتل ارس مشهده (۳.۷ کیلومتر). البته گویا مکان‌هایی تعبیه شده که مسافران راحت بتونن چادر بزنن و اتراق کنن.

سفربازی - هتل ارس

هتل ارس

ولی خب اگه دوست دارین توی اتاق شخصی خودتون باشین باید نسبت به رزرو این هتل زودتر اقدام کنین، چون قطعا سریع پر میشه.

کلام آخر

فکر کنم حسابی بهتون خوش گذشته توی این قسمت از سفربازی. به‌نظر ما که یکی از جذاب‌ترین گردش‌ها در مشهد و حتی ایران رو سپری کردیم و کلی هیجان و اتفاقات باحال رو تجربه کردیم. اصن خاصیت سفربازی همینه که شمارو با ناشناخته‌های گردشگری توی ایران آشنا میکنه و کلی تجارب هیجان‌انگیز براتون به ارمغان میاره.

مثل انتهای همه‌ی مطالب مجله‌ی سفربازی که با پیشنهاداتی به شما همراهه، الانم میگیم در وهله اول حتما اگه رفتین مشهد به این مجموعه حذاب سر بزنید و حسابی خوش بگذرونین، چون این اماکن هرجایی پیدا نمیشه و فرصتش همیشه نصیبتون نمیشه که ببینید.

دوم مثل همیشه ازتون میخوایم اگه تجربه‌ای از بازدید این مجموعه داشتین برامون توی کامنت‌ها و بخش نظرات بگین و خاطرات گردشتون باما به اشتراک بذارین تا بقیه که هنوز نتونستن اینجا رو ببینن باخوندنش ترغیب بشن و بیان یه سری بزنن چون قطعا پشیمونی نداره دیدنش.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای