چابهار، شهری تاریخی و خوش آب و هواست که زیبایی‌های زیادی رو در دل خودش جای داده. این شهر تاریخی و باقدمت، از آثار و جاذبه‌هایی ارزشمند و دیدنی تشکیل شده که هر گردشگری رو مجذوب و روانه‌ی این شهر میکنه. روستای تیس یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران به حساب میاد که قدمتی ۲۵۰۰ ساله داره. این روستای قدیمی، مکان‌های دیدنی و جذاب بسیاری رو در دل خودش جای داده.

یکی از این جاذبه‌های دیدنی، قلعه تیس یا قلعه پرتغالی‌های چابهاره. این دژ در زمان اشغال جزایر و سواحل جنوبی توسط پرتغالی‌ها ساخته شد تا در برابر شورش‌ احتمالی مردم محلی ازشون محافظت بشه. این قلعه بر فراز تپه‌ای در کنار دریا ساخته شده.

۴ برج دورتادور این قلعه رو محاصره کرده بود و توسط نگهبانان اداره و برای دیدبانی استفاده میشد. همجنین این برج‌ها در زمان طوفانی بودن دریا، نقش فانوس دریایی رو برای کشتی‌ها اجرا میکرد. داخل قلعه تیس، آب‌انبارهایی ساخته شده از سنگ و ساروج و گچ وجود داره.

سقف قلعه از جنس چوب مستکم بوده و یک منار آجری هم در اون وجود داشته. همچنین اتاق‌هایی ۱۲ متری در این قلعه ساخته شده بود که شباهت زیادی به کاروانسراهای شاه عباسی داشته. گرچه اکثر این آثار و تزیینات از بین رفته با این حال خطوط عربی و کوفی در این آثار به جامانده قابل مشاهده هستن.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای