جاهای دیدنی و جذاب کاشان تنها به آبشار نیاسر ختم نمی‌شه، نیاسر تازه شروع یه طبیعت گردی متفاوت جذاب برای طرفدارای سفر به دل طبیعته. یکی از مهیج ‌ترین نقاط گردشگری کاشان غار و پناهگاه زیرزمینی سوراخ رئیسه که به غار دست ساز رئیس معروفه. با ما در سفربازی همراه باشین.

غار دست ساز رئیس، یادگار دوره اشکانی 

نکته جالبی که این مکان رو دیدنی‌تر می‌کنه اینه که غار رئیس یک غار طبیعیه که در دوره اشکانیان ساخته شده. این غار در واقع برای انجام اعمال مذهبی به شکل معبد داخل کوه‌های کرکس ساخته شد. همه این دلایل باعث می‌شه تا حتما به این جاذبه کاشان سر بزنید و لذت ببرید. این غار چیزی حدود ۲۵۰۰ متر طول داره و وقتی داخلش برین با کلی راهرو پیچ در پیچ روبه‌رو می‌شین. کلی اتاق و تونل داره که باورش رو سخت می‌کنه صدها سال پیش با چه ابزاری این سازه زیبا رو در دل طبیعت ساختن. راهروهای این غار باریک و تنگه یعنی اگر قصد عبور از بین مسیرها رو داشته باشین باید به صورت نیم خیز عبور کنید. نکته جالب درباره شیوه طراحی و ساخت این غار اینه که طوری مسیر این سازه طراحی شده که همیشه هوای تازه داخل غار جریان داره.

 

 

ویژگی‌های غار دست ساز رئیس

در غار رئیس ۴۵ حلقه چاه و ۲۰ اتاق وجود داره. چاه‌ها در سطوح مختلف به هم می‌رسن. عمیق‌ترین چاهی که در غار رئیس وجود دره به عمق ده متره. مساحت بزرگ‌ترین اتاق این غار ۲۸.۶ متر مربع و کوچک‌ترین اتاق ۱.۸ متر مربعه.

موضوع جالب اینه که این غار از سه طبقه تشکیل شده. تونل‌ها و دالان‌های باریکی داخل غار داره که برای رفتن به داخل اون باید حتما نیم‌خیز بشین. یکی از قدیمی‌ترین غارهای ایران غار دست ساز رئیسه که قدمت اون به دوره پارتیان و پیروان آیین میترائیسم برمی‌گرده. در آن دوران مردم معابد خود را در تاریک‌ترین حالت می‌ساختن تا بر اهمیت نقطه کانونی آیین میترائیسم که همان خدای مهر و نوره تاکید کنن. به همین دلیل به نظر می‌رسه این غار برای مهرپرستان و مراسم اون‌ها ساخته شده.

اگه به کاشان رفتین حتما یه سر به این غار جذاب و دیدنی بزنین و برامون از جاذبه‌های دیدنی اون که از چشم ما پنهون مونده بگین.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای