معاون گردشگری استان خراسان‌رضوی از آماده شدن بیش از ۶۹۹ هزار نفر شب اقامت خبر داد و گفت: درحال حاضر برخی از مراکز ظرفیت خالی برای اسکان زائران دارند.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، گفته می‌شود از ابتدای دهه پایان صفر (۲۷ شهریور) بیش از سه میلیون زائر امام رضا علیه‌السلام وارد مشهد شده‌اند. بیش از ۸۷ درصد از این شمار با وسایل نقلیه شخصی و بقیه با اتوبوس، قطار، هواپیما و نیز به شیوه پیاده‌روی وارد مشهد شده‌اند.

یوسف بیدخوری با بیان اینکه ورود زائران در ایام دهه پایانی ماه صفر از جمله پیک‌های مهم سفر در مشهد محسوب می‌شود، درخصوص ظرفیت اقامتی، گفت: واحدهای اقامتی تحت پوشش گردشگری شامل هتل، هتل‌آپارتمان، خانه مسافر و مهمان‌پذیر بیش از ۱۳۵ هزار نفر شب اقامت ظرفیت دارند که در حال حاضر هتل‌ها با ۷۵ درصد، هتل‌آپارتمان‌ها با ۸۶ درصد، مهمان‌پذیرها با ۷۸ درصد و خانه‌مسافرها با ۶۸ درصد ضریب اشغال فعال هستند. در کل می‌توان گفت واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل، هتل‌آپارتمان، مهمان‌پذیر و خانه‌مسافر در مشهد با ضریب اشغال ۷۷ درصدی روبه‌رو شده‌اند.

او توضیح داد: درحال حاضر واحدهای اقامتی دولتی نیز شامل مهمان‌سراهای دولتی، زائرسراهای ارزان قیمت (بنیاد زائر و بنیاد کرامت) فعال هستند و ظرفیت اقامتی بیش از ۹۷ هزار نفر شب اقامت را در اختیار زائران قرار داده‌اند که اکنون با ضریب اشغال بیش از ۸۰ و ۹۰ درصد به اسکان زائران پرداخته‌اند. در کل می‌توان گفت این واحدها با ضریب اشغال ۸۵ درصدی روبه‌رو شده‌اند.

وضعیت ظرفیت اسکان موقت

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی درخصوص ظرفیت اسکان موقت نیز گفت: کمپ‌های شهرداری، حسینیه و بقاع متبرکه، مدارس و آموزشگاه‌ها فعال شده‌اند و در کل بیش از ۱۷۲ هزار نفر شب اقامت را به مجموعه اقامتی استان افزوده‌اند و تاکنون با بیش از ۵۵ درصد ضریب اشغال روبه‌رو شده‌اند.

به گفته او، ظرفیت اضطراری مدارس و آموزشگاه ها، سالن‌های ورزشی آموزش‌وپرورش، سالن‌های ورزشی ورزش و جوانان، سالن‌ها و اماکن اضطراری شهرداری، فضاهای سبز و روباز شهرداری، مساجد، اماکن زائرپذیر و فضاهای داوطلبانه، ظرفیت اردوگاهی سپاه، سالن‌ها و فضاهای ادارات دولتی و حوزه علمیه نواب ظرفیتی بیش از ۲۷۹ هزار نفر شب را در اختیار اسکان زائران قرار داده که این ظرفیت نیز تاکنون با ضریب اشغال ۲۲ درصدی روبه‌رو شده است.

پر شدن ۴۴ درصد ظرفیت اقامتی استان

به گفته معاون گردشگری خراسان‌رضوی، بیش از ۴۲ هزار واحد اقامتی با ظرفیت بیش از ۶۹۹ هزار نفر شب اقامت در کل استان خراسان برای اسکان زائران در دهه پایانی ماه صفر آماده ارائه خدمات است و تاکنون حدود ۴۴ درصد ظرفیت اقامتی استان پر شده است.

او در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود با حضور میلیونی زائران در دهه پایانی ماه صفر در مشهد روبه‌رو خواهیم شد و با توجه به ظرفیت حدود ۷۰۰ هزار نفر شب اقامتی استان، این میزان ظرفیت اقامتی چگونه پاسخ‌گوی تعداد زیاد زائران خواهد بود، گفت: در حال حاضر بیشتر ظرفیت‌های اقامتی که فعال کردیم حتی تاکنون فعال نمی‌شدند و اکنون فعال شده‌اند. برخی از زائران در خانه اقوام خود اقامت دارند و درحال حاضر حتی ظرفیت خالی نیز برای اقامت داریم و مشکل خاصی برای اسکان زائران نداریم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای