مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی، گفت: بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی کشور که مالکیت آن‌ها در اختیار بخش‌های دولتی و حاکمیتی است، برای احیا، مرمت و بهره‌برداری به سرمایه‌گذاران متقاضی واگذار می‌شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، حسین ساری در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی قزوین، افزود: کار واگذاری ۳۰ تا ۳۵ اثر و بنای تاریخی یاد شده به سرمایه‌گذاران از طریق برگزاری مناقصه طی یک تا دو ماه آینده انجام می‌شود.

به گفته او، تملک بناهای تاریخی واگذار شده همچنان با دولت خواهد بود اما به سرمایه‌گذاران اجازه داده می‌شود تا در مدت معین بهره‌برداری از این بناها در قالب کاربری‌های مختلف از جمله اقامتی، پذیرایی و فرهنگی عهده‌دار باشند.

استقبال از باززنده‌سازی خانه‌های تاریخی

این مسوول با بیان اینکه بخش زیادی از بناهای تاریخی در اختیار مردم بوده و دولت تملک تعداد محدودی از بناهای تاریخی را در اختیار دارد، توضیح داد: به همین منظور از احیا و مرمت و باززنده‌سازی بناها مانند خانه‌های تاریخی استقبال می‌کنیم و برای این اقدام تسهیلاتی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهیم.

او یادآور شد: مطالعات مرمت و باززنده‌سازی بناهای تاریخی متعلق به اشخاص حقیقی از سوی صندوق احیا به شکل رایگان انجام می‌شود.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی، گفت: به دلیل تعدد و کمیت بالای بناهای تاریخی و اینکه همه آن‌ها را نمی‌توانیم از طریق صندوق احیا مرمت و باززنده‌سازی کنیم، تلاش داریم تا طرح‌هایی را احیا و مرمت کنیم که در سطح کشور نمونه و الگو قرار گیرند و نمونه‌برداری از آن‌ها از سوی مالکان بناها مورد توجه قرار بگیرد.

احیای کاروان‌سرای سعدالسلطنه قزوین

ساری با اشاره به بازدید از بناهای تاریخی قزوین، اظهار کرد: فعالیت‌های ارزشمند و ماندگاری در حوزه احیای بناهای تاریخی قزوین انجام شده که از جمله آن‌ها باید به طرح باززنده‌سازی و احیای کاروان‌سرای سعدالسلطنه اشاره کرد.

به گفته او، تعدد بالای بناهای تاریخی در قزوین موجب شده تا همچنان بخشی از بناها نیازمند مرمت و باززنده‌سازی داشته باشند که از جمله آن‌ها باید به دو گرمابه در کاروان‌سرای سعدالسلطنه و گراند هتل اشاره کرد که تلاش می‌کنیم تا هرچه زودتر احیای آن‌ها به سرانجام برسد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای