موزه ها مکان های جذاب و دیدنی هستن که به شما خیلی چیزهای جدیدی هم یاد میدن. در ایران ما موزه های متفاوتی وجود داره. شهر نوشهر هم از این قاعده مستثنی نیست و گزینه های متفاوتی در اینجا وجود داره که به چند مورد اونا اشاره می کنم تا بهتر باهاش آشنا بشید.

موزه دریایی نوشهر

موزه دریایی در نوشهر یکی از تخصصی ترین موزه های دریایی در شمال کشور به حساب میاد.

این موزه در ساختمان سازمان بنادر و کشتی رانی واقع شده. در سالن ۱۰۰ متری اون کشتی های قدیمی و مختلف رو با ماکت هاشون دید. در بخش دیگری هم تصاویری وجود داره که راجع به تاریخچه این بندر و مراحل ساخت اون از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۸ به نمایش در اومده. کشتی بادبانی که متعلق به قرن ۱۴ میلادی هست در اینجا دیده میشه که از موارد جذاب این موزه به حساب میاد.

موزه دریایی نوشهر

موزه دارویی گیاهی کندلوس

اینجا اولین موزه روستایی جهان به حساب میاد که در نوع خودش بسیار جالبه و در روستای کندلوس قرار داره. در اینجا امکان دیدن گیاهان دارویی مختلف هست. همچنین محصولات مرتبط زیادی هم تولید میشه که خیلی هاش به کشور های دیگه صادر میشه.

این مجموعه در زمینی ۱۰ هکتاری قرار داره و بیش از ۲۵۰ گونه گیاه ژنتیکی رو در خودش جای داده. این موزه در سال ۱۳۶۵ به منظور کشت و تولید گیاهان دارویی و ساخت روغن و عصاره اونا شروع به فعالیت کرد. این موزه در ۷۵ کیلومتری قسمت جنوب شرقی نوشهر و روستای کندلوس معروف واقع شده.

مکانی جالب هست که علاوه بر داشتن جاذبه های دیدنی محصولات خاص و با کیفیتی هم تولید می کنه.

موزه گیاهان دارویی کندلوس

موزه مردم شناسی کندلوس

این دومین موزه واقع در کندلوس هست که ۴۰۰ متر زیر بنا داره و در دو طبقه بنا شده. در اینجا میشه آثار نفیس و قدیمی ای رو دید که بعضی از اونا قدمتشون به دوران پیش از میلاد مسیح بر می گرده. تا آثار دوره قاجار ادامه داره. در اینجا میشه اسناد تاریخی، یافته ها، پوشاک، کتب خطی، ابزار آلات، تابلو های نقاشی و … رو دید.

از آثار ارزشمند این موزه میشه به قرآن خطی و جام قوچ نشان اشاره کرد. جامی که با نقش یک قوچ روی اون در این موزه نگهداری میشه مربوط به ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح هست. در این موزه می تونید سکه های دوران اشکانی و ساسانی رو ببینید. همچنین آثار تاریخی با ارزش متفاوتی در اینجاست که میشه از دیدنش حسابی لذت برد.

ساخت این موزه در سال ۱۳۶۰ شروع شد و در سال ۱۳۶۶ به اتمام رسید. این موزه طبق آمار سال ۱۳۹۰ بیش از ۶۰ هزار نفر از اون بازدید داشتن که شامل گردشگران ایرانی و خارجی بوده.

موزه مردم شناسی کندلوس

در کنار این موزه هم امکانات رفاهی و مراکز خرید وجود داره که میشه در اون برای خرید صنایع دستی و محصولات این روستا اقدام کرد. برای سوغاتی هم گزینه های خوبی پیش روتون قرار داره.

موزه کشکسرا نوشهر

این موزه که به نام موزه تبریزی هم شناخته میشه از موزه های خصوصی هست. این موضوع توسط اشخاص و به صورت غیر دولتی راه اندازی شده. این موزه در سال ۱۳۶۹ مجوز تاسیس خودشو از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کرد. این امر با تلاش خانم هنرمند به نام منصوره حاجی بابایی در این روستا صورت گرفت و کوشکسرا رو صاحب محلی زیبا کرد که بسیار جای تقدیر داره.

در این محل میشه پوشش ها، آداب و رسوم و سایل مختلف از اقوام مختلف ایران رو دید که بر تن مجسمه ها قرار گرفته و حالتی طبیعی و زنده داره و شما علاوه بر آشنایی با فرهنگ مردم این خطه می تونید با دیگر اقوام ایران و پوشش اونا بیشتر آشنا بشید.

برای اقامت در نوشهر و شهر های مختلف گزینه های متفاوتی دارید، شما میتونید با اجاره ویلا در نوشهر یا اجاره هتل، اجاره اقامتگاه بوم گردی، اجاره سوئیت و خانه و … سر فرصت و با آرامش به نقاط مختلف و دیدنی سر بزنید و در مکانی با آرامش به استراحتتون بپردازید.

برای دست یابی به این مکان ها میتونید به سایت سفر بازی بیاید و از گزینه های مختلفی که پیش روتون قرار گرفته یکی از اونا رو رزرو کنید و از سفرتون با خیال آسوده لذت ببرید.

سفربازی در کنارتونه تا سفرتون با حال تر بشه.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای