ممکنه با خوندن این عنوان با خودت بگی، مگه روزهای دیگه باید با خیالی ناراحت سفر کنم؟ قطعا نه! امروز روز آرامش یا ریلکس کردنه. روزی برای همه‌ی کسایی که در طول روز وقت سرخاروندن ندارن، کسایی که حجم پیام‌های باز نشده‌شون سربه فلک میکشه، همونایی که همیشه خسته‌ان. آره، روی صحبتم به طور مخصوص با شماییه که انقدر غرق کار و مشغله شدین که خودتون رو فراموش کردین. اما آدم چجوری ممکنه خودش رو فراموش کنه؟ فراموشی فقط از یاد بردن نام و نشون نیست. همینکه احتیاجات روح و جسم خودمون رو از یاد ببریم هم تا حدودی یعنی خودمون رو فراموش کردیم. فراموش کردیم که باید به ذهنمون استراحت بدیم تا بتونه پذیرای دغدغه‌های جدید باشه. جسم ما بدون استراحت، نمیتونه فشار کاری زیاد رو به مدت طولانی تحمل کنه. اگه از احساساتمون مراقبت نکنیم، ممکنه تو روابط عاطفی دچار مشکل بشیم.

سفربازی - ریلکسینگ

ریلکسینگ

در یک کلام، انسان به آرامش همه جانبه نیاز داره. و این قضیه به قدری مهمه که ما “روز آرامش” داریم. اما برای رسیدن به آرامش چیکار کنیم؟ یکی از روش‌های رسیدن به آرامش، ریلکس کردنه. ریلکس کردن راه‌های مختلفی داره که در ادامه برات میگم. اما یکی از بهترین روش‌های ریلکس کردن و آروم شدن، سفر کردنه. همراهم باش تا ببینیم چجوری میتونیم بیشتر مراقب خودمون باشیم!

با این چند روش، آرامش رو به خودت هدیه بده

قبلا شاید فکر می‌کردیم بعد از یه روز پرمشغله، کمی ورزش به همراه هشت ساعت خواب، برای احیای بدن کافی باشه. اما امروز با مطالعات بیشتری که در این زمینه انجام شده، نظرات متفاوتی از پزشکا می‌شنویم. پزشک‌ها معتقدن که دیگه فقط خواب کافی برای تجدید انرژی جوابگو نیست. در واقع انسان با چالش‌های مختلفی در زندگی روبه‌رو هست که جنبه‌های مختلف ذهن و جسمش رو درگیر میکنه. به خاطر همین اومدن از چند جنبه این مسائل رو بررسی کردن و راهکار دادن. با هم ببینیم این راهکارها چیا هستن.

استراحت فیزیکی

این نوع استراحت، کاملا مربوط به جسم ما هست. علاوه‌بر خواب کافی در شبانه‌روز که معمولا هشت ساعت هست؛ انجام تمرین‌های مثل، یوگا، حرکات کششی، ماساژدرمانی و ورزش‌های مختلف به استراحت فیزیکی کمک میکنه.

استراحت ذهنی

این نوع از استراحت، تمرکز بیشتری روی این قضیه داره که ذهن رو از دغدغه‌ها و مشغولیات متعدد سبک کنه. حتما پیش امده برات که در طول روز و حتی در حین کار، ذهنت درگیر کارهای عقب افتاده یا مشکلات مختلف بشه. همین مساله میتونه روی تمرکزت تاثیر بذاره و باعث اختلال در کارت بشه. برای آروم شدن ذهنت میتونی بعد از هر دو ساعت کار کردن، یه استراحت کوتاهی داشته باشی. یا شب‌ها برای اینکه تو رختخواب فرکر نکنی، یه دفترچه یادداشت داشته باشی و اونا رو بنویسی. اینجوری خیالت تا حدودی راحته که جایی ثبت شدن و سر فرصت میری سراغشون.

استراحت حسی

استراحت حسی، درباره حواس پنج‌گانه ما صحبت میکنه. ما در طول روز به طور مرتب از حواسمون استفاده میکنیم. تو بعضی موقعیت‌ها حتی این حواس رو بیش از حد تحریک میکنیم. مثل چراغ‌های روشن، صفحه‌های رایانه، صدای مکالمات و محیط اطراف؛ همه میتونن به نوعی تحریک کننده حواس ما باشن. برای استراحت دادن به حواس میتونی، مثلا هر چند وقت یکبار چشمت رو ببندی و بهش استراحت بدی. برای چند ساعت لوازم الکترونیکی رو از خودت دور کنی یا سعی کنی ساعات خاصی رو به چک کردن فضای مجازی اختصاص بدی.

استراحت اجتماعی

نیاز به استراحت اجتماعی زمانی اتفاق می‌افته که ما نتونیم بین روابطی که بهمون انرژی میده و روابطی که ما رو خسته میکنه و انرژی ما رو میگیره، تمایز قائل شیم. برای استراحت اجتماعی، بهتره با افراد مثبت و حمایت‌کننده معاشرت کنی، حتی اگه این تعاملات به شکل مجازی باشه.

ریلکس کردن در حین سفربازی

یکی از روش‌های جذاب برای ریلکس کردن و آروم شدن، سفر کردنه. لازم نیست سفر طولانی و عجیبی باشه. کافیه چند روزی رو دور از هیاهوی شهر و محیط کار باشی. دغدغه‌ها و نگرانی‌های مختلف سراغت نیاد، تا بتونی روی خودت بیشتر تمرکز کنی، آروم بشی و انرژی بگیری. پناه بردن به طبیعت همیشه جواب میده! بنابراین؛ این سفر میتونه یه کمپ یکی دو روزه تو جنگل باشه، تماشای آسمون شب کویر، ساحل‌گردی تو شمال یا رفتن به مناطق جنوبی. در ادامه سعی میکنم چندتا از بهترین و بکرترین مناطق رو بهت یادآوری کنم. شاید تو انتخاب مقصد سفر بعدی بهت کمک کرد.

ماسال، دهکده‌ی ییلاقات شگفت‌انگیز

یه پوستر زیبا رو تصور کن که پر از سبزی و زیباییه. تو نقاط مختلف این پوستر آبشارهای مرتفع و جنگل‌های سرسبز و انبوه دیده میشه. یه تعدادی خونه هم دقیقا وسط پوستر خودنمایی میکنن. یه گوشه دیگه تصویر، رودخونه پرآبی دیده میشه که از کنار این منطقه عبور میکنه. با دیدن همچین پوستری حتما دلت میخواد رو دیوار اتاقت داشته باشیش تا همیشه از دیدن این زیبایی لذت ببری. حالا تصور کن بتونی وارد این پوستر بشی و توش گشت و گذار کنی. ماسال همچین جاییه. طبیعت بی‌نظیر، هوای تازه، مناظر زیبا، همگی تو این شهر زیبا کنار هم جمع شدن. با رفتن به ماسال این فرصت رو داری که تو ییلاقاتش گشتی بزنی با اقمت کوتاه مدت داشته باشی. ییلاقات زیبایی مثل اولسبلانگاه، سوئه چال، تلارگاه، ملومه، خندیله، اسپی، شنبه، واشیار، دشت آلنزه، شالما و خان‌بند. رفتن به ماسال، یه تیر و چندین نشونه!

سفربازی - ماسال زیبا

ماسال زیبا

رزرو انواع اقامتگاه های ماسال

بالاتر از ابرها در مازیچال

امکان نداره اسم منطقه کلاردشت به گوشت نخورده باشه. کلاردشت یکی از زیباترین و حیرت‌انگیزترین مناطق طبیعی شمال ایرانه. شاید تو مسیر تهران-شمال پیش اومده باشه که وقتی هوا مساعده، از جاده کلاردشت مسیر رو ادامه بدی و از زیبایی‌هاش لذت ببری. دسترسی به کلاردشت از مرزن‌آباد میسره و راه میانبری به عباس‌آباد و شهرهای بعدی مازندرانه. اما اگر به دید یک مقصد گردشگری بهش نگاه کنی، باید بگم که جاذبه‌های زیادی داره. یکی از این جاذبه‌ها، ده مازیچاله. دهکده مازیچال یکی از مرتفع‌ترین مناطق این ناحیه‌ست. قبل از رفتن به این دهکده زیبا باید بدونی که در مازیچال خبری از هتل، مسافرخانه یا سوئیت برای اقامت نیست. گاها کلبه‌هایی برای اچاره پیدا میشه اما سقفتون در مازیچال، آسمان زیباشه.

سفربازی - مازیچال

مازیچال

رزرو انواع اقامتگاه اطراف مازیچال

برای رفتن به مازیچال، حتما تجهیزات مناسب پیاده‌روی در مناطق کوهستانی رو همراهت داشته باش. بعد از کمی پیاده‌روی در این دهکده، با سورپرایز اصلی مواجه میشی. یهو به خودت میای و میبینی اقیانوسی از ابرها زیر پاهات هست. یکی از رویایی‌ترین منظره‌هایی که هر کسی ممکنه تو زندگی شانس مواجه شدن باهاش رو داشته باشه. بهترین زمان سفر به این دهکده زیبا، بهار و تابستونه که هوا خنک و طبیعت پذیرای ماست.

از چابهار تا قشم

اگه ساکن جنوب ایران هستی یا دوست داری سفری کوتاه به این منطقه داشته باشی، چابهار یا جزیره‌های اطراف قشم میتونن انتخاب‌های مناسبی باشن. چابهار با اینکه یکی از بندرهای تجاری و مهمه ایرانه، مناطق بکر و آروم برای گذروندن اوقات رو تو دل خودش داره. به غیر از اون، اصالت و خونگرمی مردم جنوب و حال و هواشون، نوعی آرامش با خودش به همراه داره که بی‌نظیره. با هم نگاهی به چند نقطه دیدنی جنوب ایران بندازیم.

رزرو انواع اقامتگاه های چابهار

تماشای مریخ در کنار دریای جنوب

کوه‌های مینیاتوری یا کوه‌های مریخی بندر چابهار، یکی از دیدنی‌های حیرت‌انگیزیه که نباید از دست بدی. از فاصله ۴۰ الی ۵۰ کیلومتری بعد از چابهار و به موازات ساحل، میتونی این کوه‌ها رو پیدا کنی. این کوه‌ها در واقع ادامه رشته کوه‌های زاگرس هستن و تا پاکستان ادامه دارن. تو این قسمت از حوالی چابهار هیچ نوع پوشش گیاهی دیده نمیشه. همایش جالبی هم هرسال برگزار میشه که به مریخ‌نوردی معروفه. مریخ‌نوردی یه همایش عمومیه که تو اون هر کسی که علاقه داره میتونه مسیر مشخصی از کوه‌ها رو پیاده‌روی کنه. پیاده‌روی در امتداد ساحل دریای عمان به صرف تماشای مناظر چشم‌نواز اطراف!

سفربازی - کوه های مریخی

کوه های مریخی

رزرو انواع اقامتگاه – جنوب

آرامش در آغوش گواتر چابهار

گواتر چابهار، انتهای جاده‌های ایرانه. این بندر تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستانه که مثل گوهری تو ساحل دریای عمان می‌درخشه. بندر گواتر منطقه‌ای تو جنوب شرق ایران و هم‌مرز با پاکستانه. فضای بندر خیلی عجیب و در عین حال خیلی آرام و زیباست. به خاطر نزدیکی بندر گواتر به دریای عمان و هم‌مرزی با پاکستان، شنا تو دریای این منطقه ممنوعه. حتی قایق‌ران‌ها هم کاملا مراقب هستن تا به صورت تصادفی وارد مرز پاکستان نشن. سازمان حفاظت از محیط زیست، این بندر رو به دلیل مجاورت با جنگل‌های حرا، جزو مناطق حفاظت شده تعیین کرده. اسکله‌ی ماهیگیری بریس تو بندر گواتر، یکی از قسمت‌های جذاب و دیدنی این بندره.

سفربازی - بندر گواتر

بندر گواتر

سادگی و سکوت این جزیره شما رو متحیر میکنه

هنگام، جزیره‌ای کوچیک و دیدنی در خلیج فارسه. این جزیره کوچک هرچند که جاذبه‌های فراوانی داره و گردشگران زیادی ازش دیدن میکنن، اما سکوت بی‌نظیری همواره در اون برقراره. در هنگام خبری از هیاهوی شهری، ماشین، ترافیک و شلوغی نیست. مردم مهمان‌نواز و خونگرم این جزیره هم لذت سفر رو دو برابر میکنن. میتونی روی شن‌های ساحل زیبا و تمیز این جزیره قدم بزنی و خودت رو به آغوش طبیعت بسپاری. تماشای دلفین‌ها، حیات وحش هنگام، نخلستان‌های اطراف، کوه‌های آهکی و … همگی از جاذبه‌های این جزیره زیباست.

سفربازی - جزیره هنگام

جزیره هنگام

رزرو انواع اقامتگاه های هرمزگان

سخن آخر

امروز وقتشه که شلوغی‌های و هیاهوی همیشگی رو بذاری کنار و با خیال راحت چند روزی رو به آرامش و تفریح بگذرونی. اگرچه برای زندگی باید تلاش کرد، اما آرامش که سلامت جسم و روح رو در پی داره، یکی از مهمترین مسائل هست. پس حواست به خودت باشه. تو سفرهات میتونی رو سفربازی حساب کنی. اگه قصد اقامت داری یا سفرت طولانیه، یه سری به سایت ما بزن!

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای