با شنیدن کلمه‌ی “پیک نیک” یاد چی میفتی؟ شاید اولین چیزی که تو ذهنت میاد، پیک نیک‌های لذت‌بخش تو روز سیزده بدر باشه. یا شاید پرت شی تو دوران کودکی. روزای تعطیل که از خواب پا میشدی، همه مشغول آماده شدن برای یه پیک نیک عالی بودن. در حالیکه مامان داشت سبد پیک نیک رو آماده می‌کرد، بابا وسایل رو کم کم می‌برد تو حیاط تا آماده رفتن بشین. تو هم از ذوق پیک نیک خانوادگی یا شنیدن اینکه بچه‌های فامیل هم همراهتون هستن، سریع آماده میشدی. از کمد اتاقت وسایل بازی و سرگرمی رو برمیداشتی و برای هر لحظه برنامه‌ریزی میکردی. پیک نیک رفتن یکی از تفریحات مرسوم و جذاب تو دنیاست که بین ما ایرانی‌ها محبوبیت خاصی داره. یجورایی بهانه‌ای برای دورهم بودن اعضای خانواده در کنار تفریح و شادیه.

سفربازی - پیک نیک در میدان نقش جهان اصفهان

پیک نیک در میدان نقش جهان اصفهان

سنت پیک نیک رفتن از کجا اومده

شاید برات این سوال پیش اومده باشه که چی شد برای اولین بار مردم به پیک نیک رفتن؟ انسان نیاز به تفریح رو همیشه همراه خودش داشته. در طول تاریخ و با توجه به امکاناتی که در اختیار داشته، سعی کرده برای خودش تفریحاتی رو ابداع کنه. اما درباره پیک نیک، گفته میشه این کلمه ریشه در زبان فرانسوی داره و از کلمه‌ “pique-nique” گرفته شده. فلسفه‌ پیک نیک، صرف یک غذای غیررسمی در فضای باز و تفریحی است. بعد از انقلاب فرانسه و اواسط دهه ۱۸۰۰، پیک نیک رفتن یکی از سرگرمی‌های محبوب بین فرانسوی‌ها بود. در روزهای تعطیل، خانواده‌ها خوراکی‌های سبکی تدارک می‌دیدن و خودشون به نزدیک‌ترین پارک یا ساحل می‌رسوندن. در کنار لذت بردن از طبیعت، غذا رو میل می‌کردن و به بازی و تفریح مشغول میشدن. این سنت به قدری محبوب شد که تاریخ ۱۸ ژوئن به عنوان روز جهانی پیک نیک تعیین شد.

سفربازی - پیک نیک

لذت پیک نیک

سفربازی - روز جهانی فلافل

همه چیز برای یه تفریح عالی مهیاست

برگزاری پیک نیک برخلاف مراسم‌ها و برنامه‌های دیگه، آداب سختی نداره. میتونی برای یه پیک نیک خانوادگی، دوستانه یا حتی مدرسه به سادگی برنامه‌ریزی کنی. برای پیک نیک خانوادگی، راحتی مکان پیک نیک و سکوت نسبی میتونه مهم باشه تا بزرگترها اذیت نشن. اگر کودک خردسال دارین یا برای پیک نیک مدرسه برنامه‌ریزی میکنین، باید به امنیت محل توجه کنی. پیک نیک دوستانه، اما فرق داره! وقتی با دوستان و هم سن و سالان خودت میخوای به پیک نیک بری، محدودیت خاصی نداری. زیرانداز مناسب، چادر برای اقامت در شب، خوراکی‌های ساده مثل ساندویچ‌های سبک و تنقلات. حالا وقتشه که حرکت رو شروع کنین. گاهی پیک نیک‌های بی‌برنامه و یهویی هم لطف خودش رو داره! وسایل بازی و سرگرمی هم که از اجزای جدانشدنی پیک نیکه. اما همه‌ اینها در کنار آب و هوای مناسب تکمیل میشه!

چرا به پیک نیک می‌رویم

هدف از پیک نیک، بهانه‌ای برای دور هم بودن اعضای خانواده‌ست. مخصوصا تو دنیای امروز که اعضای خانواده کل هفته رو مشغول کار و فعالیت و دور از خانه هستن. تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات رسمی، فرصت مناسبی برای لذت بردن از دور هم بودنه. اما تو روز جهانی پیک نیک چه کنیم؟ امسال این روز مصادف با ۴ اردی‌بهشت و سه شنبه‌ست. تماشای طلوع آفتاب تو یکی از بلندی‌های شهر یا کنار دریا میتونه یه پیک نیک ساده و لذتبخش باشه. یا بعد از اتمام روز کاری، بار و بندیل ساده‌ای برای یه شام سبک تو پارک نزدیک خونه، میتونه انتخاب مناسبی باشه. هر فرصتی برای دور هم بودن و لذت بردن از جمع خانواده، غنیمته به خصوص تو این روز!

چجوری خودمون رو سرگرم کنیم

سرگرمی و بازی بخش هیجان‌انگیز پیک نیکه. بازی‌های سنتی جذابی مثل طناب‌کشی، وسطی، تاب‌بازی، منچ و … . ورزش‌های جمعی و گروهی مثل والیبال، فوتبال، بدمینتون یا قائم باشک با کوچکترها میتونه شادی رو به جمعتون بیاره یا اگه کنار دریاچه و رودخانه میرید، ماهیگیری میتونه یه سرگرمی فوق‌العاده باشه.

سفربازی - سرگرمی کودکان

سرگرمی کودکان

سفربازی - مسجد نصیر الملک، روز شیراز

تو پیک نیک چی بخوریم

یادته وقتی بچه بودیم، به محض رسیدن به محل پیک نیک، سریع میرفتیم سراغ بازی و شیطنت. مامان بابا ولی بساط آتیش و کباب رو به پا می‌کردن. کباب و باربکیو یکی از خوراکی‌های مرسوم و محبوب برای پیک نیک‌های مفصله. کباب‌های سنتی ایرانی که طعم بی‌نظیرشون تا اونور مرزها هم نفوذ کرده. همیشه اما نیاز نیست برای پیک نیک برنامه مفصل و سنگینی داشته باشیم. ساندویچ‌های سبک و خونگی مثل کوکو، الویه یا حتی نون، پنیر و سبزی خوردن میتونه گزینه مناسبی باشه. تنقلات سالم و میوه برای بچه‌ها به همراه نوشیدنی هم خوبه همراهتون داشته باشین.

سفربازی - تنقلات در پیک نیک

تنقلات در پیک نیک

کجا بریم پیک نیک

برای انتخاب محل مناسب پیک نیک باید به چند تا مورد توجه کنین. اولین و مهمترین نکته اینه که چقدر زمان برای پیک نیک داری. اگه تعطیلات آخر هفته رو در اختیار داری، جنگل‌، دریاچه و مناطق بکر خارج شهر، بهترین گزینه‌ست. اما اگه یه پیک نیک نیمروزه یا چند ساعته رو مد نظر دارین، پارک‌های اطراف یا داخل شهر مناسب‌ترن. نکته بعدی امنیت مکان برای بازی بچه‌ها و خطرات احتمالی مثل حیوانات یا حوادث طبیعیه. بعضی شبا منتظری تا صبح بشه و راهی پیک نیک بشین، اما صبح با شرایط بد هوا مواجه میشی. به نظرم بیخیال پیک نیک نشو! بساط پیک نیک رو روی بالکن خونه یا تو حیاط پهن کن. با یه سرپناه موقت، همه چی روبه‌راهه!

سفربازی - پیک نیک در پارک های تهران

پیک نیک در پارک های تهران

پیک نیک با درگذشتگان

در رابطه با سنت پیک نیک، داستان جالب و عجیبی در یونان وجود داره. یکی از اقوام قدیمی یونانی “پونتیک” نام داره. این قوم حدود سال‌های ۱۲۱۴ تا ۱۹۲۳، در سواحل دریای سیاه زندگی می‌کردن. تعداد زیادی از مردم این قوم به خاطر جنگ‌های متعدد کشته شدن و افراد زیادی هم مهاجرت کردن. امروز اما تعداد کمی از بازمانده‌ها تو این منطقه زندگی می‌کنن. سنتی قدیمی بین این مردم وجود داره و اون برگزاری پیک نیک سالانه با مرده‌هاست! هر سال روز یکشنبه بعد از عید پاک، خانواده‌های قدیمی یونانی در روستای ریزاتا به گورستان محلی میرن و پیک نیک برگزار می‌کنن. اما نکته مهم در این مراسم اینه که هیچ کس حق نداره تو این روز گریه کنه. هر خانواده با خودش زیرانداز، خوراکی‌های سنتی، گل و شمع میبره. در کنار هم جمع میشن و با لبخند به گفت و گو مشغول میشن.

سفربازی - رسم پیک نیک با در گذشتگان

رسم پیک نیک با در گذشتگان

سخن آخر

فرصت برای پیک نیک و دور هم بودن شاید همیشه مهیا نباشه. تعطیلات که در طول سال وجود داره یا آخر هفته‌هایی که هوا مناسبه، بهترین فرصت برای دور هم بودنه. دور هم بودن با اعضای خانواده، دوستان قدیمی یا همکاران و همکلاسی‌هایی که مدت زیادیه همدیگه رو ندیدین. همینطور که بهت گفتم، امکانات عجیب و پرهزینه برای برگزاری پیک نیک لازم نیست. کافیه یک وعده غذایی ساده به همراه زیرانداز رو برداری و راهی شی! سفربازی از همه شما دعوت میکنه با تدارک دیدن پیک نیکی ساده، در کنار هم این روز رو جشن بگیرید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای