شهر زیرزمینی کاریز یکی از زیباترین جاذبه‌های جزیره کیش است که دل گردشگران جزیره را می‌برد و همگان را مجذوب خود می‌کند. جزیره کیش از پرجاذبه‌ترین مناطق ایران است. اگر تا به حال هم به این شهر سفر نکرده‌اید به طور قاطع می‌گوییم که حتماً نام آن را شنیده‌اید. شهر کاریز یک شهر زیر زمینی است که از شهرت جهانی برخوردار است. در حقیقت این شهر از تلفیق هنر ایرانی و جزیره کیش برخوردار می‌باشد. همین مورد خودش به تنهایی دلیلی است که گردشگران زیادی به این منطقه سفر کنند

کاریز

همه روزه گردشگران زیادی از هر جای دنیا چه ایرانی و چه خارجی برای تماشای این شهر به جنوب ایران سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد سفر به کیش دارید توصیه می‌کنیم که حتما برای بازدید از کاریز وقت بگذارید. این شهر زیرزمینی ۱۶ متر ارتفاع دارد و قدمتی کهن ۲۵۰۰ ساله را دارا است. با بازدید از این شهر در واقع به مهارت و تبحر ایرانیان پی خواهید برد.

شهر زیرزمینی کاریز این روزها به یک مرکز دیدنی و تفریحی تبدیل شده است. این شهر به دلیل ساختار زیرزمینی، مرجانی شکل، جریان آب شیرین، هوای خنک و همچنین سقف مرجانی پر از فسیل‌های با قدمت بالا از پرمخاطب‌ترین جاذبه‌های ایران و شهر کیش است. با توجه به وسعت کم جزیره کیش، فاصله این جاذبه تا هتل‌های کیش زیاد نیست و به راحتی می‌توانید از آن دیدن کنید.

شهرکاریز

چه چیز‌هایی در شهر کاریز قابل دیدن است؟

از جمله مواردی که باعث شده کاریز در کیش از جذبه بالایی برخوردار باشد و نسبت به شهر‌های دیگر متمایز جلوه کند سقف مرجانی آن است. این سقف در زمانی بستر آب دریا بوده و ضخامت قطر آن ۷ متر است. سقف مرجانی شکل این شهر مملوء از فسیل‌هایی است که مربوط به جانداران هزاران سال پیش می‌شود. جالب است بدانید که قدمت این سقف مرجانی بین ۲۷۰ تا ۵۷۰ سال توسط دانشمندان تخمین زده شده است.

شهر زیرزمینی کاریز

از دیگر مواردی که در بازدید از این شهر می‌توان به آنها پی برد عبارتند از: لاک پشت با قدمت بیش از صدها میلیون سال، موزه خلیج فارس، پایاب کهن کاریز، لایه‌های مختلف زمین، چاه‌های کاریز و غیره.

تصفیه خانه کاریز

بارندگی‌های فصلی در شهر کاریز باعث وجود آب‌های فراوان در این منطقه می‌شود. مرجان‌هایی که در مسیر قرار دارند باعث می‌شوند که این آب‌ها تصفیه شوند. سپس در لایه گل مارن انباشته شوند و بعد از آن در قنات به جریان در آیند. جالب است بدانید کسانی که در این منطقه ساکن بوده‌اند از آب آن استفاده می‌کرده‌اند و یا آن را با محصولات دیگر تعویض می‌نمودند. چرا که حدوداً در قرن‌های ۵ و ۶ هجری جزیره کیش به عنوان مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان به حساب می‌آمد و آب آشامیدنی آن از ارزش بسیار بالایی برای کشورهای اطراف بهره مند بود.

هوای بسیار خنک در زیرزمین کاریز

شهر زیرزمینی کاریز در کیش دارای ویژگی‌های پر جذبه و مهم است که یکی از آنها داشتن هوای بسیار خنک و دائمی ‌است. جالب است بدانید که این هوا طی سال تغییر نمی‌کند و همواره خنک بوده و همین موضوع انگیزه افراد را برای سفر به این منطقه چند برابر می‌کند. هوای خنک و معتدل در این منطقه باعث شده که آب آشامیدنی کیفیت شرب خود را محفوظ نگه دارد و همواره قابل خوردن باشد.

زیر زمین کاریز

بازدید از شهر زیبای کاریز

از نکات مهم آن است که این شهر تا زمان‌های بسیاری هیچ جذبه‌ای برای گردشگران و مسافران نداشت. در حقیقت به عنوان یک منطقه بلا استفاده به آن نگاه می‌شد. با گذشت زمان توجهات بسیاری به سمت این شهر روانه شد. از عواملی که باعثت توجه به این شهر شد وجود آب شیرین و هوای بسیار آن است. خصوصاً آن که بافت فسیلی بر روی سقف مرجانی آن از زیبا‌ترین منظره‌های این شهر تلقی می‌شود. گفتنی است که در سال ۱۳۷۸ به همت سرمایه‌ گذاران این شهر تاریخی بنا شد و در حقیقت احیای واقعی در آن صورت گرفت.

شهر تاریخی کاریز

داستان مرمت این شهر به این صورت است: شخصی به نام مهندس حاجی حسینی که در واقع یکی ایرانی بود ولی در آلمان زندگی می‌کرد، با گذشت ۳۲ سال دوری از وطنش مجدد به ایران بازگشت و درباره این قنات به بررسی پرداخت. این مهندس وطن دوست به وسیله سرمایه گذاری خصوصی قادر شد این شهر زیبا را احیا کند. او تلاش کرد که این مکان با اصول معماری ایرانی مرمت شود که بسیار هم در این کار موفق بود.

اگرچه در گذشته بسیاری از افراد تنها به قصد مراجعه به مراکز خرید، قصد رزرو هتل کیش داشتند. اما حالا وجود جاذبه‌های بسیار زیاد و تفریحات آبی موجب شده تا بسیاری از افراد به دنبال رزرو هتل ارزان کیش باشند، تا بتوانند بیشتر بودجه خود را صرف بازدید از این جاذبه ها کنند.

سخن پایانی

شهر کاریز از جمله شهرهای تاریخی و تفریحی بسیار دیدنی موجود در جزیره کیش است. این مکان از مناطق بسیار خوش آب و هوا به شمار می‌آید و در واقع هدف هر گردشگری در کیش است. اگر شما هم از دسته کسانی هستید که قصد دارید به جزیره کیش سفر کنید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً بخشی از اوقات خود را صرف تماشا و بازدید از این شهر زیرزمینی نمایید. آدرس این شهر زیرزمینی در بلوار میرمهنا، حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور در جزیره زیبای کیش است.

سفربازی این افتخار را دارد که به عنوان مرجعی، بهترین هتل ها و اقامتگاه‌های کیش را به شما معرفی‌کند. با سفربازی همراه باشید تا بتوانید نسبت به رزرو هتل ۵ ستاره کیش، رزرو هتل ۴ ستاره کیش و رزرو اقامتگاه ارزان کیش اقدام کنید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای