بوستان سنگی کمر مقبولا جاذبه تاریخی هست که در این نوشته قرار به اون بپردازیم.  این بوستان در شهر مشهد قرار داره. در مجله گردشگری سفربازی مطالب زیادی در مورد شهر مشهد و جاذبه‌های گردشگری اون ذکر کردیم. این شهر به عنوان یکی از توریستی‌ترین شهرهای ایران برای هر سلیقه‌ای جاذبه گردشگری منحصر به فردی داره. ما هم در این نوشته قصد داریم به سراغ یکی از جاذبه‌های تاریخی منحصر به فرد این منطقه بریم. مقصد ما کمی از خود شهر مشهد فاصله داره. ما باید به سمت شهر طرقبه حرکت کنیم. در نزدیکی این شهر در کنار کوه‌های بینالود سنگ‌ نگاره‌های زیادی وجود داره که مجموعه اونها به اسم بوستان سنگی کمر مقبولا شناخته میشه.

مشاهده اقامتگاه های مشهد در سایت سفربازی

دلایل اهمیت بوستان سنگی کمر مقبولا

شاید با خودتون فکر کنید که چرا باید مسیر رسیدن به این مکان رو طی کنید و اصلا بازدید از این جاذبه تاریخی چه اهمیتی داره. در این باره لازمه که توضیحاتی رو ارائه بدیم.

می‌دونیم که مردم هر دیار به تاریخ و قدمت منطقه خودشون اهمیت زیادی میدند. چرا که این موضوع رو نشانه فرهنگ و تمدن خودشون میدونند. تاریخ و قدمت یک منطقه به وسیله آثار به جای مانده از گذشتگان نشان داده میشه و به نوعی هرچه قدمت آثار تاریخی یک منطقه بیشتر باشه نشان دهنده تمدن طولانی‌تری اون منطقه است. این وسط نقاشی‌هایی که بر روی دیواره غارها و بدنه سنگ‌ها وجود داره شاید قدیمی‌ترین آثاری باشه که از گذشتگان ما به ارث رسیده.

این نقاشی‌ها از قدمت بسیار بالایی برخوردارند و نشان‌ دهنده حضور طولانی مدت گذشتگان ما در این منطقه هستند. تصور کنید زمانی رو که مردم اولیه با ابزاری ساده مثل چوب و سنگ برداشت خودشون از زندگی روزمره رو به تنها طریقی که می‌شناختند برای ما ثبت می‌کردند.

از این دست نقاشی‌ها در بوستان سنگی کمر مقبولا به فراوانی وجود داره. این آثار قدمتی بالای ۳۵۰۰ سال دارند. برای این که این تاریخ رو به خوبی درک کنید باید بدونید که از زمان تاسیس حکومت هخامنشیان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین حکومت‌های تاریخی ایران حدودا ۲۵۰۰ سال میگذره. این موضوع به ما نشان میده که دشت‌های این منطقه در قدیم محل زندگی انسان‌های زیادی بوده. انسان‌هایی که به تدریج تمدن رو ساختند و پایه‌های زندگی رو ایجاد کردند که ما امروزه اون رو ادامه میدیم.

سفربازی - باغ خونی مشهد
سفربازی - بوستان سنگی کمر مقبولا

بوستان سنگی کمر مقبولا

بازدید از بوستان سنگی کمر مقبولا در واقع بازدید از تاریخ و پیشینه خود ماست. این موضوع رو علاقه‌مندان به تاریخ به خوبی می‌دونند و برای همین این دست از گردشگران بازدید از این مکان رو حتما در سفر خودشون لحاظ می‌کنند.

کمر مقبولا در کجا واقع شده؟

شهر مشهد در واقع بین دو رشته کوه بینالود در غرب و هزار مسجد در شمال قرار داره. ما بین این دو رشته کوه رو دشت توس نام‌گذاری کردند. سنگ نگاره‌های کمر مقبولا در دشت توس در ناحیه غربی مشهد قرار داره. اگر بخوایم دقیق‌تر اشاره کنیم باید بگیم که این بوستان در نزدیکی طرقبه مشهد قرار داره.

همانطور که شاید بدونید طرقبه یکی از شهرهای ییلاقی اطراف مشهد هست که در غرب این شهر قرار گرفته. در شمال شهر طرقبه مجموعه سنگ نگاره های کمر مقبولا قرار داره. البته این نقاشی‌ها در بخش‌های مختلف این دشت پراکنده هستند اما تعداد بیشتری از اونها در نزدیکی دره‌های داغستان و کمرسیاه متمرکز شدند. مجموعه‌ای که ما به عنوان بوستان سنگی کمر مقبولا معرفی می‌کنیم در دره داغستان این ناحیه قرار داره.

سفربازی - دشت توس

دشت توس

راه‌های رسیدن به بوستان سنگی کمر مقبولا

برای رسیدن به این مکان ابتدا باید خودتون رو به بزرگراه وکیل آباد مشهد برسونید. در انتهای این بزرگراه از شهر مشهد به سمت طرقبه خارج میشید. در طول این جاده دو مسیر برای رسیدن به کمر مقبولا وجود داره. در مسیر اول باید خودتون رو به دره داغستان برسونید. این مسیر کمی پیچ و خم داره و متاسفانه علائم راهنمایی لازم برای گردشگران رو نداره. همچنین در این مسیر باید قسمتی از راه رو پیاده طی کنید.

اما در مسیر دوم میتونید کل راه رو با ماشین برید. در این مسیر باید از دو راهی روستایی طرقدر به سمت بوستان سنگی حرکت کنید.  البته توجه کنید که در این مسیر هم جاده خاکی هست اما از مسیر اول از کیفیت بیشتری برخورداره.

سفربازی - سنگ های آتشفشانی

سنگ های آتشفشانی

آنچه در کمر مقبولا می‌بینیم

بعد از رسیدن به منطقه شما شاهد یک دشت پهناور هستید که در سرتاسر اون سنگ‌های سیاه آتشفشانی پراکنده هستند. این دشت سرسبز زمانی محل زندگی مردمان پیش از تاریخ بوده. این موضوع رو می‌تونید از روی نقاشی‌هایی که در سنگ‌های منطقه وجود داره متوجه بشید.

برآورد شده که در این منطقه چیزی حدود ۱۵ هزار سنگ نگاره وجود داشته باشه. این سنگ نگاره‌ها در اکثر نقاط دشت توس پراکنده‌اند اما در بعضی نقاط شما می‌تونید تعداد بیشتری از اونها رو مشاهده کنید.

سفربازی - سنگ نگاره های کمر مقبولا

سنگ نگاره های کمر مقبولا

تخت سنگ‌های آتشفشانی موجود در این دشت محلی بوده که مردمان اولیه برای ثبت وقایع زندگی خودشون انتخاب کردند. هر کدوم از این تصاویر رو که نگاه کنید صحنه‌ای رو می‌بینید که زمانی، تصویر واقعی از زندگی جاری در زمین زیر پای شما بوده. این تصاویر بیشتر مربوط به مراحل شکار، مراسم آیینی و نقوش انسان‌ و حیواناتی مانند بز و گاومیش میشه. در بعضی از سنگ‌ها هم تصویر مربوط به ابزار آلات مختلفی کشیده شده که در قدیم به انسان‌ها کمک زیادی می‌کردند. مشخص نیست اما شاید این تصاویر رو هم با همین ابزار ترسیم کرده باشند.

توجه کنید که برای رفتن به کمر مقبولا باید ماشین شخصی داشته باشید. این بازدید زمان زیادی رو از شما نمی‌گیره برای همین می‌تونید طوری برنامه‌ریزی کنید تا از سایر جاذبه‌های منطقه هم دیدن کنید.

نکته‌‌ی دیگه‌ای که باید به اون توجه کنید اینکه حواستون به حفاظت از این سنگ نگاره‌ها باشه. این تصاویر از ارزش بسیار بالایی برخوردارند و تونستند پس از هزاران سال به صورت سالم به ما برسند. پس شما هم مواظب باشید تا با آسیب‌هایی هر چند جزئی به این تصاویر از ارزش اونها کم نکنید.

کمر مقبولا تجربه یک طبیعت‌‌گردی منحصر به فرد

اگه دوست داشته باشید کمی بیشتر در مورد این منطقه وقت بذارید می‌تونید ترتیب یک برنامه طبیعت‌گردی منحصر به فرد رو بدید. گردشگران زیادی هستند که بازدید از کمر مقبولا رو فرصت مناسبی برای کوه نوردی و یا دوچرخه سواری در طبیعت می‌دونند. دشت توس دشتی پهناور با ارتفاعات مختلفه و از طرفی سنگ نگاره‌ها هم در اکثر دشت وجود دارند. برای همین گروه‌های مختلف گوشه و کنار این دشت رو برای پیمایش انتخاب می‌کنند تا علاوه بر بازدید از این سنگ نگاره‌ها برنامه طبیعت گردی مناسبی هم داشته باشند. شما هم می‌تونید چه به صورت شخصی و چه با شرکت در تورهای پیمایش منطقه در این برنامه مفرح شرکت کنید.

گشتی در جاهای دیدنی اطراف کمرمقبولا

همانطور که گفتیم بازدید از کمر مقبولا زمان زیادی از شما نمی‌گیره برای همین می‌تونید طوری برنامه ریزی کنید تا از سایر جاذبه‌های گردشگری منطقه هم بازدید کنید. شهر طرقبه و شاندیز در نزدیکی بوستان کمر مقبولا قرار داره و هر کدوم به عنوان یک منطقه ییلاقی، طبیعت و جاذبه‌های زیادی دارند که میتونه برای شما هم جذاب باشه. در ادامه چند مورد از این جاذبه‌ها رو به شما معرفی می‌کنیم.

سفربازی - پارک ملت مشهد

مجموعه گردشگری چالیدره

چالیدره در نزدیکی شهر طرقبه قرار گرفته و فاصله کمی تا بوستان سنگی کمر مقبولا داره. این مجموعه از یک دریاچه بزرگ تشکیل شده که بر روی اون امکان تفریحات آبی مانند قایق سواری و ماهیگیری وجود داره. علاوه بر این تفریحاتی مانند زیپ لاین، تله سیژ، ترن کوهستانی و پیست کارتینگ هم در این منطقه ساخته شده.

مجموعه چالیدره رستوران و مراکز اقامتی هم داره که میتونه محل مناسبی برای رفع خستگی شما به حساب بیاد.

سفربازی - مجموعه چالیدره

مجموعه چالیدره

روستای ییلاقی جاغرق

روستای جاغرق یکی از روستاهای سرسبز طرقبه است که در دامنه کوه‌های بینالود قرار داره. این روستا از طبیعت بسیار سرسبزی برخورداره و یک رودخانه فصلی از میان اون عبور میکنه. شاید بیشترین چیزی که در این روستا به چشم بیاد درخت‌های سرو بلند و کهن سال منطقه است که چشم انداز زیبایی رو به دره‌های این روستا بخشیده. بازدید از این روستا میتونه تجربه یک طبیعت گردی منحصر به فرد رو برای شما ایجاد کنه.

سفربازی - روستای جاغرق

روستای جاغرق

طرقبه

خود شهر طرقبه هم میتونه یک مکان ایده‌آل برای گشت و گذار باشه. این منطقه از آب و هوای مطلوب‌تری به نسبت شهر مشهد برخورداره و رودخانه اون باعث شده تا فضای سرسبز و دل انگیزی هم داشته باشه.

شما می‌تونید در طول رودخانه طرقبه کافه رستوران‌های زیادی رو پیدا کنید که در بعضی از اونها علاوه بر غذاهای معمول، غذاهای محلی منطقه هم عرضه میشه. این رستوران‌ها مکان دنجی برای غذا خوردن محسوب میشند. بخصوص وقتی که از منطقه کمر مقبولا بر می‌گردید و نیاز دارید تا خستگی راه رو در یک فضای مناسب از تن بیرون کنید.

همچنین می‌تونید در مجتمع‌های تجاری این شهر به خرید بپردازید. این مراکز مکان مناسبی برای خرید محسوب میشند و به خصوص می‌تونید در اونها سوغاتی‌های منطقه رو پیدا کنید.

ID مطلب صحیح نیست!
سفربازی - رستوران طرقبه

رستوران طرقبه

شاندیز

برای رفتن به شهر شاندیز از این منطقه باید فاصله بیشتری رو به نسبت طی کنید. اما این منطقه با جاذبه‌های متعددی که داره ارزش این وقت گذاشتن رو داره. شهر شاندیز بیشتر به علت وجود روستاهای سرسبز مثل ابرده بالا و زشک شناخته شده است.

امیدواریم تا این مطلب تونسته باشه شناخت مناسبی رو از این منطقه برای شما ایجاد کنه. شما هم اگر به این منطقه سر زدید، از نکات مثبت و منفی سفرتون برای ما بنویسید تا سایر علاقه مندان به بازدید از این بوستان سنگی هم بتونند از اون استفاده کنند.

سفربازی - طبیعت شاندیز

طبیعت شاندیز

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای