۰

آبشار آبگرم کلات، لذت آب تنی در آبشاری با آب گرم

سفربازی - آبشار آبگرم کلات
بازدید
 • آبشار آبگرم کلات؛ جزء جاهایی هست که معمولاً به خاطر شرایط آب و هوایی، بیشتر در فصل بهار و تابستان مورد بازدید قرار می گیره. البته شهرها و جاهایی هم هستن که به دلیل هوای گرمشون تو زمستان سفر به اونا خوبه، اما بیشتر مقاصد مثل همین آبشار، در بهار و تابستان فوق‌العاده‌‌ان. خب با توجه به این توضیحات احتمالاً شما هم موافقید که برای سفر و دیدن آبشار باید تابستان یا بهار رو انتخاب کرد تا خنکی اونجا و طبیعت به شما طراوت بده و خستگی و گرمای زندگی شهری رو از بین ببرید

  در این مقاله قصد دارم شما را با آبشاری آشنا کنم که داستان آن با آبشارهای دیگه کاملاً متفاوته. این به این معنی است که باید در فصولی که هوا سردتر است از آن بازدید کرد.

  چرا؟ خوب چون یک آبشار چشمه آب گرمه. تا به حال فقط نام چشمه را شنیده‌اید و نمی‌دونید که در کشور ما آبشاری با آب گرم نیز وجود داره؟ خب حق دارید، من هم قبل از اینکه این بهشت زیبا رو بشناسم همین فکر را می‌کردم. به همین دلیل تو این مقاله می‌خواهم در مورد آبگرم آبشار کلات صحبت کنم و شما رو با طبیعت و زیبایی‌های این منطقه آشنا کنم.

  آبشار آبگرم کلات کجاست؟

  آبشار آبگرم کلات یه آبشار بسیار زیبا تو دل استان خراسان رضویه. برای رسیدن به این منطقه باید از مشهد حرکتی و حدودا یه هفتاد کیلومتر تو راه باشی تا برسی.

  آبشار آبگرم کلات تقریبا در شرق مشهد قرار گرفته و برای رسیدن بهش باید از جاده کلات بری تا به روستای آبگرم برسی. از روستا بعدش میتونی به سمت آبشار آبگرم حرکت کنی و لذتش رو ببری.

  حالا برای اینکه مطمئن بشم که مسیر رو گم نمیکنی لینک نقشه این منطقه رو هم برات گذاشتم که دیگه به راحتی مسیریابیش کنی.

  منطقه آبگرم کلات چه جوری جاییه؟

  سفربازی - آبشار کلات

  آبشار کلات

  بذار اینجوری برات بگم. فرض کن یه روز پاییزی که هوا هم نسبتا سرده میشینی پشت ماشین و از مشهد راه میفتی و میندازی تو جاده کلات. میری میری میری تا میرسی به روستای آبگرم. از اونجا برای رسیدن به آبشار باید یه مسیر رویایی رو طی کنی.

  یه مسیر تو دل کوهستان که طبیعیتش میتونه به اندازه خود آبشار سر کیف بیارتت. برای رسیدن به آبشار تو دل طبعیت حدود ۵ کیلومتر باید پیاده روی بکنی. شاید الان تو ذهنت شکل گرفته باشه که مسیر پیاده روی این آبشار یکم سخته و کوهستانی و ممکنه به زحمت بیفتی و اصلا اینطوری نیست.

  مسیر پیاده روی یه مسیر نسبتا آسون هست و حتی برای کسایی هم که به دوچرخه سواری تو دل کوهستان علاقه دارند یه مسیر مناسبه.

  توی مسیر همینطور که داری میری و از طبیعیت زیبای این منطقه لذت میبری بعد از دو کیلومتر به یه بند میرسی و بعد از اون مسیر رودخونه رو میگیری تا تو دل دره‌های این منطقه به آبشار آبگرم برسی.( همینجا توی پرانتز بگم استان خراسان رضوی بندهای دیدنی زیادی داره مثل بند گلستان که مشهورترینشون هست، اگه دوست داری با این بند آشنا بشی روی باکس زیر کلیک کن تا به صفحه بند گلستان تو مجله گردشگری سفربازی منتقل بشی.)

  سفربازی - بند گلستان

  وقتی به آبشار میرسی متوجه میشی که یه بهشت جلوی روت قرار گرفته. یه آبشار که ۲۰ متر ارتفاع داره و دماش تو فصل پاییز که هوا تازه سرد هم هست تا ۳۵ درجه میتونه گرما داشته باشه. زیر آبشار حوضچه‌های طبیعی بزرگی ایجاد شده که جون میده برای آب تنی.

  حالا برای در کردن خستگی پیاده روی و مسیر مشهد به روستای آبگرم فقط کافیه شیرجه بزنی تو دل آب تا گرمای آب به تمام وجودت آرامش بده.

  همینطور که میدونی آبگرم‌های طبیعی خواص خیلی زیادی برای بدن دارن و اعصاب و وجود آدم رو آروم میکنن. البته توی ایران چشمه‌های آبگرم زیادی وجود داره که اگه دنبال خواص درمانی آب گرم باشی باید حتما بری سراغ اونا ولی آبشار آبگرم کلات هم لطف خودش رو داره و تجربه کردنش هم به آدم حس خوبی میده هم تبدیل به یه خاطره میشه.

  سرچشمه این آبشار آبگرم از کجاست؟

  سفربازی - سرچشمه آبشار کلات

  سرچشمه آبشار کلات

  اگه آدم کنجکاو و ماجرا جویی هستی احتمالا فقط به خود آبشار قانع نیستی و دلت میخواد هر جوری شده سر از کار این آبشار در بیاری و بری بالا سر چشمه‌اش. کاملا درکت میکنم اصن خود این کنجکاوی و ماجراجویی، یه تفریحه و لذت بخش!

  اصن میدونی آدم خود به خود از ذهنش میگذره اگه خود آبشار اینقدر به آدم آرامش میده دیگه سرچشمه‌اش چیه؟

  به همین خاطر به نظر من بعد از آب تنی باید خودتو خشک کنی و راه بیفتی به سمت چشمه. حدودا یه دو کیلومتری باید پیاده روی کنی تا برسی به چشمه آبشار آبگرم کلات.

  میدونی این کیلومتر‌ها رو که آدم میشینه باهم جمع میکنه یهو متوجه میشه در کل ممکنه تو روز ۲۰ کیلومتری پیاده روی کرده باشه، ولی خب طبیعت اینقدر جذابه که خودش مسیر رو برات آسون میکنه و جای خستگی بهت فقط لذت میده.

  سرچشمه آبشار درجه حرارت بالاتری نسبت به آبشار داره که گرمای آب چشمه تا بخواد مسیر دشت رو طی کنه و تبدیل به آبشار بشه یه مقدار از گرمای خودش رو از دست میده.

  سفربازی - کاروانسرا‌های دوره صفویه

  کاروانسرا‌های دوره صفویه

  تو این مسیر که حدودا ۷ کیلومتر هست یه کاروان سرا هم از زمان صفویه وجود داره. میگن اون دوران چون منطقه آبگرم تو مسیر جاده ابریشم بوده، این کاروانسرا جزو کاروانسرا‌های محبوب و شلوغ دوره صفویه بوده. اما خب به مرور زمان و به خاطر بی توجه‌ها تخریب شده و الان بیشتر برای نگهداری حیوانات و گوسفندها داره استفاده میشه.

  چه فصلی از سال دیدن آبشار آبگرم کلات مناسب‌تره؟

  به طور معمول وقتی از یکی میپرسی میخوام یه سفر برم تو دل طبیعت و به نظرت تو چه فصلی مناسب‌تره که برم، بهت بهار یا اوایل تابستون رو پیشنهاد میده.

  رفتن به آبشار آبگرم کلات هم توی فصل بهار و تابستون هم لطف خودش رو داره ولی من به شخصه ترجیح میدم توی ایام سردتر سال به این نقطه سفر کنم تا از آبگرمش نهایت لذت رو ببرم.

  ولی اگه به هر دلیلی دوست نداشتی یا نتونستی توی پاییز به این آبشار سر بزنی، میتونی اردیبهشت رو انتخاب کنی که هم طبیعیت زیبای منطقه غرق لذتت کنه هم گرمای آبشار بهت آرامش ببخشه.

  سفربازی - طرقبه مشهد
  سفربازی - طبیعت اطراف آبشار

  طبیعت اطراف آبشار

  دیگه توی خراسان رضوی چه چشمه‌های آب گرمی وجود داره؟

  استان خراسان رضوی جاذبه‌های طبیعی خیلی زیادی داره یعنی از جنگل و چشمه گرفته تا بندهای تاریخی و حتی مکان‌های راز آلودی مثل جنگل جیغ( که توی همین مجله گردشگری سفربازی راجع بهش توضیح دادم برای آشنا شدن باهاش میتونی روی لینک زیر کلیک کنی.)

  جنگل جیغ مشهد

  خیلی‌ها موقعی که به مشهد سفر میکنن فقط به دیدن خود مشهد اکتفا میکنن و این جاذبه‌ها رو از دست میدن ولی امیدوارم تو اینجوری نباشی و عزمت رو جزم کنی که این جاذبه‌ها رو ببینی، چون بعضی‌هاشون واقعا فوق العاده‌اند و شاید هیج جای دیگه تو دنیا نتونی نمونه اون‌ها رو پیدا کنی.

  حالا اگه کلا به چشمه‌های آبگرم علاقه داری و از اینجور جاها خوشت میاد،‌ نزدیک مشهد علاوه بر آبشار آبگرم کلات چشمه‌های آبگرم متنوعی وجود داره که بعضی‌هاش واقعا جذابه و رفتن و دیدنشون ارزشمند.

  اگه بخوام اسم این چشمه‌های آبگرم رو لیست کنم میشه لیست زیر:

  • آب گرم شاهان گرماب فریمان
  • چشمه گرماب طاقانکوه
  • چشمه گراب
  • آب گرم فردوس
  • آب گرم کریز کاشمر
  • آب گرم شهر کهنه

  امیدوارم که از دیدن و آب تنی توی این چشمه‌ها لذت ببری.

  صحبت پایانی

  سفربازی - طبیعت اطراف آبشار کلات

  طبیعت اطراف آبشار کلات

  این نوشته هم به پایان رسید و وقتش که حرف‌های آخرم رو بزنم.

  رزرو و مشاهده اقامتگاه های مشهد

  طبیعت، طبیعت فوق العاده زیبا و جذابیه و سراسر ایران میتونی نقاطی رو پیدا کنی که تا قبل از اون فکر میکردی فقط اینجور جاذبه‌ها رو میتونی توی کشورهای خارجی پیدا کنی. از جنوب گرفته تا شمال ایران نقاط بکر زیادی وجود داره که منتظر تو هستند تا کشفشون کنی و لذتش رو ببری.

  اما متاسفانه خیلی وقت‌ها ما انسان‌ها نسبت به طبیعت بی لطفی میکنیم و پاسخ محبت و زیباییش رو با خراب کردن و کثیف کردن اون میدیم. اگه مجموعه مقالات گردشگری مجله سفربازی رو دنبال کنی متوجه میشی که خیلی از جاذبه‌های ایران به خاطر بی مهری و بی لطفی های فراوان تخریب شدن یا زیبایی خودشون رو از دست دادن.

  به همین خاطر هم هست که من و تو باید تلاش کنیم که تا جای ممکن کمترین آسیب رو به طبیعت بزنیم و اگه جایی هم از دستمون بر میاد کمک کنیم که آسیب‌های ایجاد شده مرمت بشه و دوباره طبیعیت احیا بشه.

  ممنونم که تا آخر این مقاله با من و مجله گردشگری سفربازی همراه بودی،‌ امیدوارم که اطلاعات این مقاله به کارت بیاد و باعث بشه سفرت به آبشار آبگرم کلات لذت بخش‌تر بشه.

  راستی اگه تو هم از این آبشار دیدن کردی یا آبشارهای آبگرم دیگه‌ای رو توی ایران میشناسی حتما برای ما نظر بذار تا ما هم با اونا یا با تجربه سفرت به این مناطق آشنا بشیم.

  آیا این مطلب مفید بوده؟

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سوالات متداول
  آبشار آب گرم کلات دقیقا کجاست؟
  آبشار آبگرم کلات یکی از جاذبه‌های دیدنی استان خراسان رضویه که در هفتاد کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته.
  دمای آب آبشار آبگرم کلات چند درجه هست؟
  توی فصل‌های نسبتا سرد مثل پاییز آب این آبشار حدودا ۳۵ درجه هست.
  آیا برای رسیدن به آبشار آبگرم کلات، باید پیاده روی کرد؟
  بله برای رسیدن به این آبشار باید تو دل طبیعت جذاب این منطقه پیاده روی کنی. اما مسیر پیاده روی مسیر همواری هست و خسته‌ات نمیکنه.
  آیا آب تنی در آبشار آبگرم کلات،‌خواص درمانی دارد؟
  تقریبا تمام چشمه‌های آب گرم برای بدن خواص درمانی خاص خودشون رو دارن ولی اگه به دنبال خواص درمانی آب تنی در چشمه‌های آب گرم هستی پیشنهاد میکنم گزینه‌های دیگه‌ای رو در نظر بگیری و به چشمه‌هایی که مخصوص اینکار هستند سر بزنی.
  از مشهد تا آبشار آبگرم کلات چند ساعت راه است؟
  حدودا یک ساعت الی یک ساعت و نیم از مشهد تا آبشار آبگرم کلات راه هست.

  مشاهده بیشتر