به نظرتون چیزی قشنگ‌تر از سفر با دوستان وجود نداره؟ به نظر منم همینطوره. چه بخواید به جنگل برید و کمپ بزنید، چه به ساحل برید و استراحت کنید، یا اینکه اصلا بخواید به جاهای تاریخی برید، دوست همیشه می‌تونه بهترین خاطرات رو براتون رقم بزنه. پس فکر کنم الان دیگه خوب متوجه شده باشید چرا باید روز جهانی دوستی، کیف و کوله رو بردارید و بزنید به جاده.

توی این متن از مجله گردشگری سفربازی می‌خوام بهتون بگم چرا باید روز جهانی دوستی با دوستاتون به سفر برید. یه سری دوست دارن تنها سفر برن یه سری هم ترجیح میدن همیشه با خانواده سفر کنن، اما پیشنهاد ما اینه که حتما سفر با دوست رو هم تجربه کنن، چرا؟ بریم ببینیم چرا؟

روز جهانی دوستی، روز تجربه‌های جدیده

سفربازی - روز تجربه‌های جدید کنار دوستان

روز تجربه‌های جدید کنار دوستان

شما وقتی تنهایی سفر می‌کنید یا اینکه همسفرتون همیشه خانواده و فامیل هستن، مشکلی که پیش میاد اینه که، همیشه کارای مشابه انجام می‌دید. مثلا اینکه، معمولا وقتی با خانواده سفر می‌کنید، خیلی کم پیش میاد که تصمیم بگیرید یک شب رو در جنگل بگذرونید، یا اینکه وقتی تنهایی قصد سفر دارید، مطمئنا تصمیم نمی‌گیرید به یه گوشه‌ی ساحل برید و تا صبح رو با یه آتیش اونجا بگذرونید. اما با دوستان همیشه تلاش می‌کنید کارای هیجان‌انگیز انجام بدید.

مثلا اگر بخواید به آستارا سفر کنید سه راه وجود داره. اگر با خانواده سفر کنید قطعا اونا تصمیم می‌گیرن که قبل از اینکه به آستارا برسن، خونه رو رزرو کنن یا اینکه به هتل برن. اگر تنهایی بخواید به این شهر برید، احتمال خیلی کمی وجود داره که با ماشین شخصی به این شهر سفر کنید و در مسیر چادر بزنید و بخوابید، اما با دوستان هر کاری ممکنه انجام بدید. این یعنی تجربه‌ی جدید، همین‌طور که می‌بینید فقط با دوستاتون این شرایط واستون فراهم میشه.

لیست اقامتگاه های اطراف تهران

بسیار سفر باید تا محکم شود پیوند دوستی

سفربازی - پیوند محکم دوستی

پیوند محکم دوستی

یکی از بهترین بخش‌های سفر با دوستان، ایجاد دوستی قوی‌تره که از تجربه ایجاد میشه. در طول سفرتون لحظات باورنکردنی و منحصر به فردی رو با هم به اشتراک میذارید و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید. شما می‌تونید در طول سفر باهاشون صحبت کنید. حتی زمانی که ممکنه همه چیز اشتباه پیش بره، شما با هم از اون عبور می‌کنید و به خاطر اون تجربه‌ی مشترک، به هم نزدیک‌تر میشید. این می‌تونه پایه و اساس یه دوستی مادام‌العمر باشه.

مثلا فکر کنید که با دوستاتون به جنگل رفتید و چادر زدید. حالا تصمیم گرفتید که آتیش درست کنید و کنار آتیش گرم بشید. اما آتیش نصفه شب خاموش شده و شما هیچ ابزاری ندارید. تصمیم می‌گیرید که چادراتون رو بهم نزدیک کنید و همدیگه رو در آغوش بگیرید که سردتون نشه. این یه چالشه که با هم از پسش برمیاید و همین موضوع شما رو به هم نزدیک می‌کنه. حتی میزان سازگاری آدما تو سفر، باعث میشه شما برای سفر بعدیتون، از بین دوستاتون، انتخاب کنید که با کدوم یکی ارتباط نزدیک‌تری داشته باشید.

توی مسیر سفر، فرصت دارید برای صحبت کردن

سفربازی - دوست خوب مثل همسر

دوست خوب مثل همسر

سفر پر از ماجراهای هیجان‌انگیز و تجربیات جدیده. با این حال، اصلا اون مدت زمانی که توی مسیر هستید رو نادیده نگیرید. این مسیر به شما فرصت میده تا با افراد هم‌صحبت بشید. این هم‌صحبتی باعث میشه همدیگه رو بیشتر بشناسید، در حالی که خیلی از جوونا معتقدن توی سفر با فامیل، ترجیح میدن تا رسیدن به مقصد حرفی نزنن چون همه چیز تکراریه یا حتی ممکنه دلخوری ایجاد کنه.

داشتن یک دوست برای گفتگو می‌تونه این زمان رو لذت‌بخش‌تر کنه، به خصوص زمانی که بتونید در مورد کارایی که انجام دادید و مکان‌هایی که برای سفر بعدی در نظر دارید و هیجاناتتون، صحبت کنید. حتما شما هم شنیدید، برای اینکه کسی رو بشناسید بهتره که باهاش سفر کنید، حالا فکر کن بخوای کسی رو برای زندگی انتخاب کنی، یه سفر یک هفته‌ای می‌تونه بخش زیادی از اخلاق‌های طرف مقابل رو براتون روشن کنه. اگر فرصت داشته باشید توی مسیر با هم حرف بزنید، می‌تونید از بین صحبت‌ها نکات خیلی عمیقی رو بیرون بکشید.

با دوستاتون می‌تونید مقرون‌به‌صرفه، سفر کنید

سفربازی - سفری خودمونی با دوستان

سفری خودمونی با دوستان

معمولا جمع‌های دوستی سخت‌گیری‌های کمتری دارن. در مقایسه با سفرهای تنهایی، سفرهای گروهی خیلی ارزون‌تر هستن. رزرو یه آپارتمان یا خونه برای تعطیلات می‌تونه خیلی ارزون‌تر تموم بشه. حتی وقتی که با یه ماشین می‌خواید سفر کنید، هزینه‌ی مربوط به ماشین هم بین شما تقسیم میشه. این باعث میشه که بتونید در سال تعداد سفرهای بیشتری برید و بیشتر بهتون خوش بگذره.

مثلا فکر کنید که قراره تنهایی سفر کنید و اگر بخواید به هتل نرید، مجبورید که یه اپارتمان اجاره کنید. در طول مسیر هم به تنهایی باید هزینه‌های خودرو و بنزین رو پرداخت کنید. اما به این فکر کنید که از سه تا از دوستاتون خواستید که همراهتون باشن، تمامی هزینه‌های سفر بین چهار نفر تقسیم شده و این باعث صرفه‌جویی میشه.

اونا کنارتون هستن که باهاتون هم‌فکری کنن

سفربازی - دل اونجا خوشه که هم فکر داشته باشی

دل اونجا خوشه که هم فکر داشته باشی

این قسمت رو با یه مثال شروع می‌کنیم. فکر کنید که به فرودگاه رفتید و وقتی چمدون شما رو وزن کردن فهمیدن شما اضافه بار دارید و باید جریمه پرداخت کنید. قطعا خیلی ناراحت میشید و می‌تونه این موضوع کل سفرتون رو خراب کنه. اما اگر با دوستتون باشید، اون می‌تونه اضافه بارتون رو به چمدون خودش اضافه کنه. حالا متوجه شدید چرا باید روز جهانی دوستی با دوستتون سفر کنید؟

امنیت سفر با دوست خیلی بیشتر از سفر تنهاییه

سفربازی - امنیت در سفر

امنیت در سفر

سفر با دوستات می‌تونه سطح ایمنی بیشتری رو در مقایسه با زمانی که تنهایی سفر می‌کنی، ارائه بده. اگر به کشور یا شهری سفر می‌کنید که میزان جرم و جنایت نسبتاً بالایی داره، بودن با دیگران می‌تونه عاملی بازدارنده برای مجرمانی باشه که در صورت تنها بودن ممکن بود شما رو هدف قرار بدن.

سفربازی - روز جهانی ماه

مثلا خیلی از مسافرانی که به برزیل سفر کردن معتقد بودن خیلی از قسمتای زیبای شهر، جاهایی که جذابیت بیشتری دارن و جاهایی که می‌تونی خوراکی‌های خیلی خوش‌طعمی پیدا کنی، تقریبا با این ریسک همراهه که سارقین بهت حمله کنن و اموالت رو با خودشون ببرن. حالا تصور کنید که با دوستاتون هستید. وقتی شما هم چند نفر باشید، احتمال آسیب دیدن خیلی پایین میاد.

حتی اگر به یه مکان نسبتا امن رفتید، یه دوست می‌تونه خطرات احتمالی رو از شما دور کنه. مثلا زمان عبور از خیابون بهتون هشدار بده که ماشین داره به شما نزدیک میشه، یا اینکه زمان ترک کردن رستوران بهتون یادآوری کنه که گوشیتون رو روی میز جا گذاشتید.

صادقانه بگم، شما می‌تونید هر چقدر که می‌خواید احمقانه رفتار کنید

سفربازی - راحتی سفر با دوستان

راحتی سفر با دوستان

از گرفتن سلفی با ژستای مضحک گرفته تا رفتارهای عجیب و غریب با گروه دوستان در اتاق‌های هتل یا لابی، کارهایی هستند که شما با دوستاتون می‌تونید تجربه کنید. گشت‌وگذار با رفیق‌های دیرین می‌تونه به خوبی شخصیت واقعی شما رو از کالبدی که برای خودتون ساختید بیرون بکشه. بخوام راحت‌تر باهاتون صحبت کنم، شما وقتی با دوستاتون هستید نگران این قضیه نیستید که اونا شما رو به خاطر کاری که دارید انجام می‌دید قضاوت کنن. همین موضوعه که باعث میشه، به راحتی بخندید، گریه کنید، شاد باشید یا حتی غمگین.

توی سفر با دوستان، شب و روز معنی نداره

سفربازی - سفر در شب و روز

سفر در شب و روز

وقتی با دوستاتون بار سفر می‌بندید، خیلی خوب می‌دونید که قرار نیست شب زود بخوابید یا اینکه صبح خیلی زود از خواب بیدار شید. اصلا زمان تعریف نشده و شما اون ‌جوری که راحتید کارهاتون رو برنامه‌ریزی می‌کنید. صبحونه رو ساعت ۱۲ ظهر می‌خورید و برای نهارتون ساعت ۶ بعدازظهر از جاتون بلند میشید. خانواده کنارتون نیست که به خاطر نداشتن برنامه، دائم بهتون عذاب وجدان بده یا اینکه بهتون یادآوری کنه، اگر شب زود نخوابید ممکنه پوستتون خراب بشه. خلاصه‌ی کلام اینکه، وقتی با دوستاتون هستید، هر زمانی که خوابتون بگیره می‌خوابید و هر زمانی که دوست داشته باشید از خواب بیدار میشید.

لیست اقامتگاه های خوش قیمت

توی سفر با دوستان، یاد می‌گیرید مسئولیت‌پذیر باشید

سفربازی - مسئولیت‌پذیری در سفر

مسئولیت‌پذیری در سفر

اینو یادتون باشه اگه قرار باشه همه‌ی مسافرت‌هاتون رو با خانواده برنامه‌ریزی کنید، به خاطر تکیه‌گاه بودن پدر و مادر یا خواهر و برادرتون، به راحتی خودتون رو کنار می‌کشید و  توی هیچ تصمیم‌گیری مشارکت نمی‌کنید. اما در سفر با دوستاتون اینو خوب می‌دونید، کسی نیست که کارهای شما رو انجام بده. اینو به خوبی می‌دونید که هر کسی باید مسئولیتی رو گردن بگیره و به خوبی از پس اون مسئولیت بربیاد. همین موضوع باعث میشه آدم مسئولیت‌پذیرتری بشید. پس اگر در سال ۳ بار با خانواده سفر می‌کنید، حداقل یکبار اونم روز جهانی دوستی رو به دوستتاتون اختصاص بدید.

سفربازی - روز جهانی هات داگ

شما مدیریت مالی رو توی سفر، خیلی خوب یاد می‌گیرید

سفربازی - مدیریت مالی با سفر با دوستان

مدیریت مالی با سفر با دوستان

این موضوع البته به این بستگی داره که اول سفر برای خودتون یه محدودیت هزینه‌ای تعیین کرده باشید. مثلا با خودتون بگید من فقط یکی از کارت‌های بانکی رو با خودم می‌برم و خودم رو موظف می‌کنم که بیش از اون هزینه نکنم. به این دلیل که دوستان شما هم مثل شما فکر کردن، پس پول اضافی همراه شما نیست. از طرفی خانواده هم کنارتون نیستن که بتونید ازشون به راحتی کارت بانکیشون رو بگیرید، پس یاد می‌گیرید که روی پولی که همراه دارید، برنامه‌ریزی کنید. درسته، این مورد به پارامترهای زیادی وابسته است. پس ممکنه این موضوع برای همه ایجاد نشه.

رزرو انواع اقامتگاه – دسته جمعی

درنهایت

همه‌ی ما به یه دوست نیاز داریم که روز جهانی دوستی بهش زنگ بزنیم بگیم لباس بپوش تا بریم و اونم بدون هیچ سوالی بگه من آماده‌ام، بیا تا بریم. واقعا این مورد می‌تونه مثل یه میوه‌ی بهشتی لذت‌بخش باشه. چرا؟ چون قشنگ‌ترین چیزی که دوست می‌تونه به شما هدیه بده، خاطرات زیبا و قشنگیه که از همشون هم عکس و فیلم دارید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای