استان ایلام در یکی از غربی ترین نقاط ایران واقع شده است. برای اطلاع بیشتر امروز سفر به استان ایلام و معرفی مرکز شهر آن خواهیم داشت.

استان ایلام یکی از کوچکترین استان های ایران بود که در همسایگی با کشور عراق واقع شده است. با توجه به مرز بین المللی ایران و عراق بسیاری از مسافران زمینی برای سفر به کشور عراق از این استان عبور می نمایند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آداب و رسوم و آب و هوا کوه و دشت ها آبشار رزرو هتل و سایر مشخصات ایلام با ما همراه باشید.

آب و هوای استان ایلام

مناطق غربی و شمال غربی ایران تمام مناطق کوهستانی بوده و معمولاً در تابستان ها آب و هوای گرم و خنک و در زمستان ها آب و هوای سردی پیش رو دارد. بخشی از مناطق استان ایلام، جنگل بود که باعث تصفیه آب و هوا استان شده است. وجود کوه های طبیعی در کنار مناطق جنجالی، می‌تواند و زیبایی های استان ایلام به شمار بیاید. ارتفاعات و کوه های استان ایلام می تواند سرد تر از مناطق شهری استان باشد. برای یافتن مناطق جدید گردشگری ایران، این استان می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

منظره ای از طبیعت ایلام و آب و هوای شهر

مسیرهای سفر به ایلام

برای سفر به این استان، می توانید مسیر جاده ای و هوایی را انتخاب نمایید. با توجه به محدودیت پرواز های ورودی و خروجی این شهر، توصیه زیادی به پرواز به این شهر را نداریم. می توانید به وسیله خودروی شخصی یا اتوبوس بین شهری دل به جاده زده و سفر خود را شروع نمایید.

به طور مثال فاصله ایلام از شهر تهران حدود ۸ ساعت بوده که می توانید با طی ۶۶۵ کیلومتر به این استان سفر نمایید. مسیر های تهران تا همدان به صورت بزرگراه بوده و مشکلی نخواهید داشت. مسیر همدان تا کرمانشاه نیز به صورت جاده‌ ای و کوهستانی است. برای اینکه بخشی از جاده خطرناک نباشد روزانه در این مسیر سفر نمایید.

فصل بهار بهترین فصل سفر به استان ایلام بود که می توانید پس از تعطیلات عید تا خرداد ماه به این استان سفر نمایید. توجه نمایید فقط در سایر ماه های ۴ فصل از زیبایی های استان ایلام کم نمی‌ کند.

آداب و رسوم و فرهنگ و مردم ایلام

بر اساس سرشماری که در سال ۹۹ زیر نظر سازمان آمار ایران انجام شده، ۸۶ درصد مردم ایلام کورد ۱۰ درصد و بقیه به صورت مهاجر مسافر در این استان زندگی می نمایند.

ایلات و طایفه های مختلفی در غرب ایران به چشم می‌ خورد که از معروف ترین ایلات این استان، می‌ توانیم به ایل پنجستون ملکشاهی، ایل کلهر، ایل خزر اشاره نماییم. رایج ترین زبان، کردی بوده و به عنوان زبان اصلی گویشی در این استان صحبت می نمایند. وجود زبان های لری، لکی و سایر گویش ها نیز در ایلات و طایفه های مختلف استان دیده می شود.

پرجمعیت ترین شهر استان، مرکز استان بوده که ایلام نام دارد. پس از ایلام، دهلران، چرداول، ایوان، آبدانان، دره شهر، مهران، ملکشاهی، بدره سپس سیروان از شهر های پرجمعیت استان تلقی می شود

در ادامهِ سفر به استان ایلام و معرفی مرکز شهر آن، بازدیدی از مناطق تاریخی و گردشگری منطقه خواهیم داشت.

فرهنگ و مردم

بازدید از مناطق تاریخی و گردشگری ایلام

با توجه به قدمت استان ایلام مناطق گردشگری تاریخی و آثار باستانی متعددی در استان وجود دارد که در زمان سفر و رزرو هتل در این منطقه بازدید از مناطق تاریخی خالی از لطف نیست.

قلعه والی، کاخ فلاحتی، بازار سرپوشیده، چهارشنبه بازار، کتیبه تاریخی و غیره از بناها تاریخی شهر ایلام محسوب می شود. در زمان سفر می‌ توانید بازدید از این بناها را در برنامه سفری خود قرار دهید

در مقاله جداگانه‌ ای به تمام مناطق تاریخی و گردشگری استان پرداخته‌ ایم. اگر قصد سفر به این استان را دارید، حتما این مقاله را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.

همچنین بیشتر بخوانید: مناطق گردشگری و تفریحی ایلام 

باازارچه محلی استان ایلام

اقامت در شهر ایلام

در صورت سفر در ماه های گرم سال می توانید در پارک ها و مناطق جنگلی زاگرس چادر زده و زندگی متفاوتی در این استان را تجربه نمایید. علاوه بر این مورد، هتل ها و مهمانپذیری های مختلفی در استان ایلام واقع شده است که به طور مثال می ‌توانیم به هتل زاگرس و دالاهو ایلام اشاره نماییم. سعی می کنید مقالات جداگانه‌ ای که در مورد ایلام صحبت کردیم، مطالعه نمایید. با جستجوی نام شهر می توانید تمام مقالات مرتبط با این شهر را مطالعه نمایید.

امروز سفر به استان ایلام و معرفی مرکز شهر آن را داشتیم. برای مطالعه بیشتر در زمینه گردشگری و سفر با سایت سفر بازی همراه باشید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای