معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره به وجود ۱۵۵ خانه‌مسافر در این استان، گفت: ۳۴ خانه‌مسافر غیرمجاز نیز ثبت شده که البته تعداد واقعی خیلی بیشتر از این است و مجموعه شهرداری و اماکن نیروی انتظامی باید در شناسایی این مکان‌ها کمک کنند.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، ابوالقاسم مقیمی، در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی پیگیری وضعیت خانه‌مسافرها در استان افزود: کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های متولی امر مانند شهرداری و میراث‌فرهنگی به صورت تخصصی کار را دنبال می‌کنند، و امیدواریم هر چه زودتر آیین‌نامه‌ای برای تعیین تکلیف کاربری‌ها و پارکینگ خانه‌مسافرها ارائه شود تا اقدام قانونی را برای تبدیل وضعیت مجموعه‌های اقامتی غیرمجاز و ساماندهی این مساله انجام دهیم.

آمار دقیقی از زائران خارجی نیست

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر آمار زائران خارجی وارد شده به استان طی سال جاری افزود: در مورد زائران خارجی به جهت اینکه مبنایی برای ورود ندارد، آمار دقیقی در دست نیست، چون بیشتر زائران عراقی در مکان‌های از پیش تعیین شده، در حسینیه‌ها و اماکن مرتبطی که بعضا از گذشته تملک دارند، اقامت می‌کنند.

وی گفت: زائران پاکستانی نیز عمدتا در حسینیه‌ها و مساجد یا منازل پاکستانی‌های مقیم قم، اقامت دارند، افغانستانی‌ها هم تقریبا از اماکن اقامتی رسمی استفاده نمی‌کنند، چون اقوامی دارند که به آن‌جا مراجعه می‌کنند.

معاون استاندار قم تصریح کرد: آماری که در ستاد مردمی اربعین استان به ثبت رسیده، حاکی از آن است که امسال به طور متوسط از زائران ۱۶ تا ۳۵ کشور میزبانی شده‌است.

وی در پاسخ به این سوال که برای توسعه زیرساخت‌ها و اسکان‌های ارزان قیمت چه اقدام‌هایی در حال انجام است خاطرنشان کرد: احداث زائرشهر یا مجموعه زائرسرای ارزان قیمت در مجموعه بوستان ۱۰۰ هکتاری عوارضی قم – تهران دنبال می‌شود، خلع ید پیمانکار قبل، یکی از ضرورت‌های اولیه است که در شورای برنامه‌ریزی، بار دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اهمیت توجه به صنایع‌دستی و سوغات قم

وی توضیح داد: مجموعه معاونت‌های اقتصادی، عمرانی و زائران استانداری با کمک دستگاه‌های خدماتی و عمرانی استان در حال تهیه نقشه جامع ورودی قم و زمین‌های قابل واگذاری برای ایجاد زائرسرا، فرصت‌های اقتصادی و پرداختن به حوزه صنایع‌دستی و سوغات زائر هستند.

مقیمی بیان داشت: با تهیه این نقشه جامع، واگذاری زمین‌ها به سرمایه‌گذارانی که همین الان مراجعه کردند و آماده ارائه خدمت هستند، هر چه زودتر فراهم می‌شود.

وی افزود: در جلسه‌ای که در مشهد با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، مقرر شد، برای کارآمد شدن کارگروه ملی زیارت در ساختار آن، بازنگری شود.

مقیمی اظهار کرد: حدود یک ماه گذشته با بازنگری‌های صورت گرفته، اختیارات این کارگروه به آن بازگردانده شد، همچنین طرح‌هایی که برای توسعه زیرساخت‌ها باید تصویب شود، نیز در حال جمع‌بندی است.

وی خاطرنشان کرد: نخستین جلسه کاری کارگروه زیارت به‌زودی برگزار می‌شود و از قم نیز طرح‌های خوبی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و زیرساخت‌های استان پیش‌بینی شده تا مورد تصویب قرار گیرد، و اعتبارات لازم از محل کارگروه اضافه شود.

معاون استاندار قم تاکید کرد: کارگروه ملی زیارت فرصتی است که در کنار سفرهای استانی، بتوانیم طرح‌هایی را جهت اتمام طرح‌های نیمه تمام و یا جدیدی که در حوزه زیارت است، فراهم کنیم.

معاون استاندار قم گفت: در کنار کارگروه مذکور، صندوق توسعه حرم‌های مطهر نیز تسهیلاتی را تا سقف ۶ میلیارد ریال برای بهسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده داخل محدوده حرم و ساخت زائرسرا پرداخت می‌کند.

الگوبرداری از ایجاد زائرسرا در مشهد

وی گفت: در مشهد از این تسهیلات استفاده خوبی شده، و مجموعه‌هایی که زمین داشتند، برای ایجاد زائرسرا اعتبار دریافت کردند، ما نیز در قم برای عقد قرارداد و حمایت اعتباری از سه مجموعه زائرسرا در حال اقدام هستیم.

وی اضافه کرد: اجرای پروژه‌های زیرساختی محدوده حرم، تملک خانه‌های تاریخی و قدیمی و حمایت از توسعه حسینیه‌ها و مساجد نیز از مواردی است که صندوق می‌تواند حمایت کند.

مقیمی بیان کرد: جلسه ستاد راهبردی صندوق توسعه حرم‌های مطهر در معاونت زائرین در حال اجراست، توفیق‌های خوبی داشته‌ایم، در همین مدت اندک که ورود پیدا کرده‌ایم، قم نسبت به استان‌های فارس و خراسان‌رضوی در نوسازی و بهسازی بافت‌های اطراف حرم، سهم‌ قابل‌توجهی پیدا کرده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای