رعایت نکات ایمنی در هر سفری جزو واجبات آن سفر می‌باشد. سفر از جمله مواردی می‌باشد که یک فرد باید تمامی نکات مرتبط با ایمنی را در آن رعایت کند. به همین منظور مجموعه سفربازی قصد دارد در این متن پنج نکته ایمنی در سفر را که بسیار مهم نیز هستند به شما عزیزان یادآوری کند تا پیش‌از سفر خود از آن‌ها اطمینان حاصل کرده و سفری بی‌خطر داشته باشید. حال نظر شما را به این نکات جلب می‌کنیم.

چه نکاتی را در سفر باید رعایت کنیم؟

ایمنی خانه

قبل‌ازآن‌که سفر خود را شروع کنید، باید تمام نکات ایمنی در منزل را رعایت و چک کرد. این نکات بسیار ساده و پیش‌پاافتاده می‌باشند که در صورت عدم بررسی و یا اشکال در هر مورد، ممکن است اتفاقات ناگواری برای منزل پیش آید.

یکی از موارد این است که حتما تمام درها و پنجره‌های منزل بسته و قفل باشند. اگر در و پنجره دارای حفاظ‌های ایمنی متحرک نیز می‌باشند آن‌ها را به‌طور کامل بسته و قفل کنید. از خراب بودن قفل‌ها یا شکستگی در و… مطمئن بوده و در صورت وجود هر گونه اشکال آن را برطرف کنید. حتماً شیر گازها را پیش‌از خروج چک کنید و آن‌ها را به‌طور کامل ببندید.

پیش‌از خروج از خانه از خاموش بودن تمامی لوازم الکتریکی مطمئن بوده و حدالامکان آن‌ها را از دو شاخه برق جدا کنید. لامپ‌های منزل و هواکش‌ها و دیگر موارد این‌چنینی را حتما خاموش کنید . در منزل یک چراغ کم‌مصرف که از پنجره بیرون دید دارد روشن بگذارید.

اگر در منزل خود دارای لوازم قیمتی مانند طلا، ساعت، پول و غیره هستید، یا آن‌ها را به شخص قابل‌اطمینانی بسپارید یا در جای مناسب مانند گاوصندوق قرار دهید. هیچ‌گاه کلید منزل خود را به افراد نامطمئن و غریبه نسپارید. درصورتی‌که سفر طولانی پیش رو دارید می‌توانید از یکی از اقوام یا دوستان مورد اعتماد خود برای سر زدن به منزل کمک بگیرید.

ایمنی وسیله نقلیه

مورد بعدی که در سفر خود باید آن را رعایت کنید، ایمنی خودرویی است که می‌خواهید با آن به سفر بروید. درصورتی‌که قصد دارید برای سفر خود از خودروی شخصی استفاده کنید، حتما آن را به معاینه فنی ببرید و قسمت‌های مختلف مانند لاستیک، روغن، باتری‌ها، راهنماها، چراغ‌ها، ترمز آن را چک کنید. درصورتی‌که سفر شما در فصل سرد و زمستانی می‌باشد و یا مسییر لغزنده و برفی پیش رو دارید، حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید. از سالم بودن دستگاه‌های تهویه خودرو و همچنین کولر و بخاری آن مطمئن باشید تا در سفر خود به مشکل برنخورید.

حتما باک بنزین خود را پر کنید. باد لاستیک‌ها را چک کرده و لاستیک زاپاس با خود به‌همراه داشته باشید. برای چیدن بارها تعادل را در ماشین حفظ کرده و ماشین را بیش‌ازحد سنگین نکنید. لوازم خطرناک مانند کپسول‌های گاز، مواد شیمیایی و مواد منفجره را با ماشین حمل نکنید.

درصورتی‌که قصد سفر با وسایل نقلیه عمومی را دارید، به‌عنوان مثال هواپیما، اتوبوس یا قطار، حتما از سلامت و صحت لوازم نقلیه شرکتی که بلیط تهیه کرده‌اید مطمئن باشید .

ایمنی خودرو

به‌همراه داشتن لوازم مورد نیاز ایمنی

برای آنکه سفر خوبی داشته باشی،د یک سری از لوازم ایمنی را باید به همراه خود ببرید. این لوازم ممکن است در طول سفر به کار شما نیایند و از آن‌ها استفاده نکنید، اما وجود آن‌ها در یک سفر الزامی می‌باشند.

یکی از این لوازم جعبه کمک‌های اولیه می‌باشد. این جعبه خود بطور کامل دارای لوازم پزشکی و درمانی هست. درصورتی‌که داروی خاصی دارید حتما آن را به همراه خود داشته باشید. از دیگر لوازم مورد نیاز برای سفر لوازم خواب و لوازم گرمایشی مانند پتو و بالش، کیسه‌خواب و غیره می باشد. اگر به یک‌جای سرد سفر می‌کنید حتما لباس‌های ضخیم با خود به‌همراه ببرید. بسته به مسیری که می‌خواهید به آن بروید ممکن است نیاز به چراغ‌قوه یا لوازم این‌چنینی داشته باشید. حتما به‌همراه خود لوازم ضروری مانند نخ و سوزن، طناب،کبریت، چاقو و غیره داشته باشید.

لوازم شناسایی مانند شناسنامه‌ها و کارت ملی، دفترچه‌های بیمه‌ و درمانی را هم برای خود هم برای تمام اعضای خانواده بردارید. درصورتی‌که برای اولین‌بار است به یک شهر می‌روید و یا از جاده و راه اطلاع ندارید، حتما نقشه مسیر را با خود به‌همراه داشته باشید و یا بر روی تلفن‌همراه یا تبلت نقشه مسیر یا برنامه‌های راه یاب را جستجو کنید.

توجه به تغذیه در سفر

از مهم‌ترین موارد هر سفر تغذیه و خوراک در آن می‌باشد. درصورتی‌که غذای شما مناسب نباشد و یا دارای آلودگی و میکروب باشد، موجب ایجاد بیماری و درنتیجه سختی و دشواری در سفر می‌شود. حتما پیش‌از سفر به هر منطقه‌ای، از غذاهای آن منطقه و همچنین بهترین رستوران‌ها و غذاخوری های آن اطلاعاتی کسب کنید. برای این منظور سایت مجموعه سفربازی می‌تواند کمک بسیار شایانی به شما کند. اگر می‌خواهید خود در سفر غذا درست کنید، حتما لوازم مورد نیاز برای پختن غذا مانند پیک‌نیک، ظروف، قاشق ،چنگال را با خود به‌همراه داشته باشید.

در سفر خود از شیرآب های عمومی جهت نوشیدن استفاده نکنید و با خود آب آشامیدنی ببرید یا از سوپرمارکت‌ها تهیه کنید. در خرید مواد خوراکی و غذایی حتما به تاریخ تولید و انقضای آن دقت کنید و حتی‌الامکان لوازم غذایی خود را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا فروشگاه‌های بزرگ و باکیفیت بخرید. سعی کنید که غذاها را در سفر در همان وعده مصرف کنید و از نگهداری  آن ها و دوباره گرم کردن پرهیز کنید.

مراقبت در اقامتگاه‌ها

از دیگر نکات مهم در سفر، حفاظت از خود در محل‌های اقامتی مانند هتل‌ها و اقامتگاه‌ها می‌باشد. در این‌موارد حتما طبق مقررات آن هتل یا اقامتگاه عمل کنید و سعی کنید اقامتگاه خود را در یک مکان معتبر و نام‌آشنا انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید در سایت مجموعه سفربازی به‌دنبال اقامتگاه، ویلا یا خانه گشته و متناسب با سلیقه خود آن را انتخاب کنید.سایت سفربازی دارای بهترین اقامتگاه‌ها می‌باشد که اطمینان و اعتبار کافی هدارند.

از دیگر نکاتی که باید در سفر به آن توجه کنیم، مراقبت از دارایی ها و لوازم قیمتی می‌باشد. هرگز پول و اشیای قیمتی مانند طلا، ساعت، تلفن‌همراه و غیره را در معرض دید همگان قرار ندهید. سعی کنید که در سفر خود به جای پول نقد، از کارت‌های بانکی استفاده کنید. درصورتی‌که فرزند کوچکی دارید اجازه ندهید که تنهایی در مسیری برود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای