بندرعباس زیبا یکی از شهرهای توریستی و جذاب ایرانه که بخاطر حضور پرتغالی‌ها و هندی‌ها در ایام قدیم، جاذبه‌هایی منحصر به فرد رو در این شهر ایجاد کرده. در سالهای ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ هجری شمسی تاجران هندی زیادی در بندرعباس حضور داشتن و فعالیت می‌کردن.

همین روابط تجاری باعث شد فرهنگ و علایق مردم بندرعباس با مردم هند آمیخته بشه. وجود غذاهای تند و پر ادویه و لباسهای رنگارنگ مردم جنوب میتونه نتیجه‌ی همین ترکیب فرهنگ باشه. یکی از جاذبه‌های دیدنی و ببنظیری که از اون دوران به یادگار مونده، معبد هندوهاست.

بنایی چهارگوش با گنبدی خاص که با مقرنس‌کاری آراسته شده و اونو از سایر گنبدهای تاریخی ایرانی متمایز میکنه. معماران برای ساخت این گنبد از معابد هندی الگو گرفتن و با ۷۲ برجک بینظیر با طرح گل نیلوفر آبی اونو تزئین کردن.

مصالح استفاده شده در این بنا سنگ لاشه، ملات گل، ساروج، سنگ‌های مرجانی و گچ و خاک هست. در قسمت شمالی این معبد، محراب و اتاق معبد قرار داره که در اطراف اون ۴ راهرو برای طواف زائران ساخته شده. حجره‌های کوچکی داخل راهروها تعبیه شده که برای استراحت افراد استفاده میشه. دیوارهای معبد توسط نقاشی‌هایی با مضامین مذهبی و عشق تزئین شدن. این معبد ارزشمند که به بت گوران هم شهرت داره در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای