جزیره زیبای کیش از جمله مهمترین مناطق گردشگری ایران است که روزانه طیف وسیعی از مسافران را در خود جای می‌دهد. این جزیره از نظر بیشتر مردم یک منطقه تفریحی است، و سواحل زیبای کیش هم شهرت خاصی دارند. البته جاذبه‌های دیدنی بسیار زیاد دیگری هم در جزیره کیش وجود دارد. یکی از مناطق گردشگری و بسیار دیدنی این جزیره، شهر زیبای حریره است.

این شهر قدمتی حدود ۸۰۰‌ سال دارد و از جاذبه‌های بسیار با ارزش محسوب می‌شود. شهر حریره کیش از نظر جغرافیایی در بخش شمالی کیش واقع شده است. به طور کلی شهر حریره از دیدنی‌های زیبای ایران است که مورد توجه بسیاری از مسافران قرار می‌گیرد. در این مطلب نگاهی به ویژگی‌های این شهر زیبا و تماشایی می‌اندازیم.

نگاهی به شهر زیبای حریره کیش

شهر حریره کیش وسعتی حدود ۱۲۰ هکتار دارد که دهنده تمدن بزرگ این شهر است. در تاریخچه این شهر آمده است که پس از ویران شدن بندر سیراف، به وسیله بازرگانان آن ساخته شده است. جالب است بدانید که بندر سیراف از قدیمی‌ترین بندرهای کشور بوده است. به طوری که عده زیادی از بازرگانان برای تجارت‌های مختلف به این بندر می‌آمدند. البته این بندر پس از مدتی توسط یک طوفان شدید از بین رفت و دیگر هیچ اثری از بندر قدیمی باقی نمانده است.

پس از نابودی این بندر، بازرگانان به جایی نیاز داشتند تا در آن اقامت کنند. به همین ترتیب به جزیره کیش رفتند. از جاهای دیدنی کیش منطقه‌ای در شمال این جزیره با ۱۰ متر ارتفاع است که از موقعیتی بسیار عالی برای شکل‌گیری بندر برخوردار بوده است. به دلیل برخورداری این منطقه از دریایی آرام، بازرگانان، آن را به عنوان مقر خود انتخاب کردند.

بندر سیراف کیش

این روزها از این شهر آثار کمی باقی مانده است که همان دیوارهایی است که به عنوان یکی از دیدنی‌های کیش محسوب می‌شود. بیشتر بناهای موجود در این شهر سقف ندارند و تنها دیوارهایی از آن‌ها باقی مانده است. از بناهای باقی مانده در این شهر می‌توان برآورد کرد که قدمت آن به زمان ساسانیان برمی‌گردد.

شهر حریره کیش چه جاذبه‌های دیدنی دارد؟

شهر حریره کیش از بهترین جاذبه‌های گردشگری کیش می‌باشد. بسیاری از مسافران در زمانی که به کیش سفر می‌کنند این مکان را به عنوان یکی از مقاصد خود مورد انتخاب قرار می‌دهند. چرا که این شهر از آثار تاریخی این جزیره است و جذابیت‌های زیادی برای گردشگران دارد. خانه‌ای اعیانی در قسمتی از این شهر می‌توان مشاهده کرد که شباهت بسیار زیادی به خانه‌های سنتی و سراهای بزرگ یزد و کاشان دارد.

وجود کاشی‌های زیبا و همچنین وسعت این خانه نشان دهنده آن است که صاحب ثروتمندی داشته است. از کاشی‌های به کار رفته در این خانه می‌توان در مناطقی مثل سلطانیه و تخت سلیمان پیدا کرد.

در کنار ساحل این شهر مجموعه‌ای از اتاقک‌ها وجود دارد که با شیبی ملایم از شمال تا جنوب در مجاورت یکدیگر قرار گرفته‌اند. درون هر اتاقک حوضچه‌ای کوچک وجود دارد. برخی‌ها می‌گویند که این حوضچه‌ها به جهت صید مروارید مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

برخی دیگر می‌گویند که شیره خرما از این حوضچه‌‌ها استخراج شده است. به گونه‌ای که در این بخش خرماها را انبار می‌کردند و شیره آنها را می‌گرفتند. نظریه دوم را می‌توان دلیل موجه‌تری تلقی کرد چرا که وجود شیب در این اتاقک‌ها می‌تواند حکایت‌گر مسیر سرازیری شیره خرما باشد. به هر حال قطعیتی در این نظریه‌ها وجود ندارد.

بنای دیگری که در شهر حریره کیش می‌توان به آن اشاره کرد حمام بزرگی به وسعت ۵۰۰ متر است. از آنجایی که این حمام به خانه اعیانی نزدیک است می‌توان اینطور تصور کرد که این حمام مخصوص استفاده اهالی این خانه بوده است. طبق نظر محققان، این حمام قدیمی‌ترین حمامی است که در کشور کشف شده است.

شهر حریره کیش

اطراف شهر حریره چه دیدنی هایی وجود دارد؟

علاوه بر شهر حریره، دیدنی‌های دیگری در جزیره زیبای کیش وجود دارد. حدوداً ۳ و نیم کیلومتر که از حریره دور شویم شهر دیگری را می‌بینیم که به نام شهر زیرزمینی کاریز معروف است. شهر زیرزمینی کاریز از دیگر مناطقی است که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

این شهر از امکانات تفریحی و رفاهی زیادی برخوردار است که نیاز هر گردشگری را از هر نظری تأمین می‌کند. وجود جاذبه‌های دیدنی و آبنماهای فوق العاده زیبا در این شهر سبب شده که خاطرات بسیار به یاد ماندنی در ذهن مخاطبان رقم بخورد. اگر روزی به جزیره کیش سفر کردید حتماً از دو شهر حریره و کاریز دیدن کنید.

سخن آخر

جزیره زیبای کیش از جمله مناطق بسیار زیبایی است که روزانه طیف وسیعی از مسافران را از سراسر ایران و حتی جهان را به عنوان توریست در خود جای می‌دهد. بسیاری از این مسافران برای اسکان در این جزیره به سراغ اقامتگاه‌های موجود در آن می‌روند. در سفر به کیش هتل‌ها از جمله اقامتگاه‌های هدف برای مسافران به شمار می‌روند.

هتل‌های کیش مانند دیگر شهرها از امکانات بسیاری برخوردار هستند. اگر شما نیز قصد اقامت چند روزه در کیش را دارید می‌توانید با خیالی آسوده از امکانات این هتل‌ها استفاده کنید. هتل ۵ ستاره کیش نظیر هتل داریوش کیش و یا هتل شایان کیش از جمله بهترین هتل‌های کیش به شمار می‌روند.

خصوصیت بارز این هتل‌ها نزدیک بودن آن‌ها به اکثر مناطق گردشگری کیش است که امکان دسترسی آسان را برای مسافران فراهم می‌سازد. اگر قصد سفر به کیش را دارید، می‌توانید با سفربازی بهترین هتل و اقامتگاه را برای خود انتخاب و رزرو کنید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای