جاذبه‌های گردشگری منطقه دماوند همینطور که در قبل گفتیم، خاص و متنوعه. از مناظر طبیعی گرفته تا مکانهای تاریخی، چشمه‌ها، رودها، دشت‌ها و… همه باعث شده که منطقه‌‌ای دوست داشتنی باشه برای خیلی از سلیقه‌ها.

امروز چشمه‌هایی از این منطقه رو بهتون معرفی میکنم که بهتره حتما براش وقتی بزاری دوست من و ازش لذت ببری.

چشمه اعلا دماوند

یک چشمه معروف دیگه در منطقه دماوند وجود داره که به چشمه اعلا معروفه. امروز بیشتر در نگاه اول به تفرج گاه و جایی برای تفریح ساده تبدیل شده. درست مثل پارک بخاطر فرم طراحی محلش پیدا کرده. جایگاه‌هایی برای نشستن و اقامت ساخته شده است.

چشمه اعلا دماوند

این چشمه و محل تفریح تا تهران ۷۰ کیلومتر فاصله داره. و آبی که پس از تجمع برف و باران که طی یک سال در خاک نفوذ کرده از این چشمه به بیرون میجوشه. این چشمه در واقع در جنوب کوه‌های دماوند و در ۴ کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شده. جاییه با آب و هوای ییلاقی و خنک که خیلی از گردشگرا رو همیشه به سمت خودش جذب میکنه. از لطمه و آسیب کمی طی این سالها برخوردار بوده. اتفاقی که دیده شده برای خیلی از چشمه‌ها صورت گرفته.

این آب کیفیتی عالی برای شرب داره. و به همین دلیل بوده که در سال ۱۳۵۲ یک شرکت فرانسوی تمایل خودشو برای بسته بندی و ارائه این آب در قالب آب معدنی اعلام کرد. البته آب معدنی با عنوان آب این چشمه هنوز تولید میشه. گفته شده که این آب از این چشمه نبوده و از چاهی تهیه میشه که در نزدیکی این چشمه قرار داره.

روستایی هم به همین نام در اینجا قرار داره که سکنه کمی هم داره و امکان اجاره ویلا در دماوند در نزدیکی این چشمه رو بهتون میده. آب و هوا و شرایط مناسب آب، از این منطقه جایی حاصلخیز ساخته که محصولات کشاورزی مثل گیلاس، زرد آلو، سیب، گردو، آلبالو و … به خوبی در اون به عمل میاد. در ضمن در اطراف اینجا میشه عسل‌های طبیعی و خوشمزه هم خرید و لذتشو برد.

بررسی‌هایی به دست اومده از این چشمه اثر مطلوب اون روی کاهش فشار خون رو نشون میده.

چشمه آبعلی دماوند

این چشمه در قسمت شمالی شهر آبعلی قرار گرفته که فاصلش تا تهران ۶۰ کیلومتره. و در اطراف رودخانه مبارک آباد از زمین میجوشه. طی سالیان متمادی که از عمر این چشمه میگذره بر اثر عوامل طبیعی محل جوشش اون بارها تغییر کرده.

آب این چشمه از آب‌های بی کربناته و برای مصرف خوراکی و شرب مناسبه و امروزه به صورت آب معدنی و بسته بندی شده به فروش میرسه.

Ph این آب تمایل به حالت اسیدی داره. و درون اون سیلیس و آهن هم هست. البته وجود این مواد تاثیری بر کیفیت و مزه و طعم این آب نداره و اتفاقا طعمی گوارا داره که خیلی هم برای بدن مفیده. البتهco2  موجود در این آب پس از خارج شدن به صورت رسوب در اطراف اون دیده میشه، برای جلوگیری از رسوب این آب توسط شرکت بسته بندی و توزیع آب معدنی، آهن اون رو جدا سازی می‌کنه.

این آب از میان صخره‌ها و سنگ‌هایی میجوشه که سن این سنگ‌ها به دوره اول تا چهارم زمین شناسی بر می‌گرده. این آب به هیچ وجه آلودگی نداره و میکروبی در اون مشاهده نشده. در ضمن خواص دارویی مفیدی هم برای این آب در نظر گرفته شده که آدم رو کنجکاو میکنه حتما ازش مصرف کنه.

از خواص این آب اینجوری گفته شده که برای کبد، دستگاه گوارش، لوزالمعده و روده‌ها مفیده و کنترل کننده اسید اوریک و کلسترول بدن هم هست. البته اگه این آب همراه باco2  موجود در اون خورده بشه باعث میشه که هضم غذا راحت تر صورت بگیره.

چشمه تیزاب دماوند

این چشمه در محلی به نام دشتمزد قرار گرفته که ۵ کیلومتر با دماوند فاصله داره. البته بعد از سقوط این آب از صخره‌ها و ارتفاعات شاهد آبشاری با همین نام هستیم. اما چرا تیزاب؟ این آب طعمی گس و تند داره که کمی هم حالت ترش پیدا میکنه. شاید مزه خاص و نامطلوبی باشه. اما گفته شده این آب برای سیستم گوارش و بیماری‌های پوستی مفیده.

چشمه تیزاب دماوند

در این ناحیه وجود رودخانه و رطوبت آب و درختان ترکیبی بوجود آورده که حاصلش هوایی مطلوب و عالیه. برای طبیعت گردا چی بهتر از این که خستگیشونو در همچین جای باحالی در کنن. منکه دوست داشتم اونجا باشم. وجود مواد و عناصر خاص باعث شده که هم طعم این آب عوض بشه هم اینکه همیشه حالتی گل آلود داشته باشه.

برای رسیدن به این چشمه لازمه که کوه، دشت و صخره‌های زیادی رو پشت سر بزارید. بهتره که از لوازم و تجهیزات این کار بهره مند باشی. البته مسیری خاکی هم برای رسیدن به این چشمه وجود داره.

آبشاری که از طریق این چشمه به وجود آمده در فاصله ۵۰۰ متر پایین تر از چشمه ایجاد شده که ارتفاعش ۱۰ متره.

چشمه سیاه سنگ

چشمه‌‌ای زیباست که در شمال غرب دماوند و روستای مشا قرار گرفته. منطقه‌‌ای زیبا با دشت‌های حاصلخیز که در اون گیاهان دارویی زیادی قابل رویته. گیاهانی مثل زرشک، نسترن، قیاق، شنگ، علف قناری، علف پشمکی، یولاف، بومادران، گل بنفشه و گل گاوزبان.

چشمه سیاه سنگ دماوند

دوستای عزیز اگه قصد دارید در منطقه دماوند مستقر بشید و با برنامه ریزی همه این زیبایی‌ها رو ببینید باید بگم جای اقامتتون با تیم سفربازی. ما کمک میکنیم که بهترین ویلا‌ها و مکان‌های اقامتی رو برای این کار در دسترس داشته باشید.

سفربازی همراه همیشگی شما

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای