طبق گزارش تحریریه مجله گردشگری سفربازی، بار دیگر یکی از آثار مهم همدان در معرض خطر قرار گرفت. محدوده دستکند تاریخی ارزانفود دچار آسیب زیست محیطی شده است. این خبر توسط  معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اطلاع‌رسانی شد. علی خاکسار با اشاره به اینکه کوهستان الوند ثبت ملی است، افزود: هرگونه بهره‌برداری بدون مجوز از این منطقه ممنوع است. این موضوع از سال‌ها قبل به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است. دستکند زیرزمینی ارزانفود یک اثر تاریخی ثبت ملی است که ظرفیت جهانی شدن را نیز دارد. هرگونه آسیب در محدوده اثر می‌تواند آن را با خطر جدی مواجه کند. او توضیحات بیشتری در این خصوص داد:

متأسفانه مردم محلی در محدوده این اثر تاریخی مهم و کوه‌های مشرف آن بدون ضابطه و اخذ مجوز اقدام به برداشت سنگ سیلیس می‌کنند و علاوه بر آسیب به دستکند زیرزمینی ارزانفود و کوهستان، به حوزه آبریز سد اکباتان نیز صدمه می‌زنند. متأسفانه محدوده مورد نظر حدود یک سال است که رها شده و اهالی بومی تمام کوه‌ها را شخم زده‌اند.

وی با بیان اینکه این منطقه حوزه آبریز سد اکباتان است، اظهار کرد: این آشفتگی‌ها باعث شست‌و‌شوی لایه‌های خاک می‌شود و آسیب‌های زیست محیطی را به‌دنبال خواهد داشت.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای